Спеціальні потреби

Актуально

Захід наполягає на єдності щодо Росії попри різні ідеї

Президент Франції Еммануель Макрон заявив у Європейському парламенті, що європейці мають вести власний окремий діалог з Росією про систему безпеки на континенті. 19 січня 2022 р.

На тлі активних намагань Заходу шляхом переговорів переконати Москву відмовитися від погроз застосування сили проти України представники США та європейські союзники наголошують на єдності позицій.

Єдність дає нам силу, якої Росія не має.
Ентоні Блінкен

Тим часом деякі заяви й коментарі вказують на те, що Росія, хоч і не має щирих союзників, але може користати з різноголосся демократичних суспільств та різних інтересів окремих держав.

Під час приготувань зустрічі у Женеві 21 січня державного секретаря США Ентоні Блінкена з російським міністром закордонних справ представники Великої Британії, Франції та Німеччини наголосили, що на військові дії Росії відповідатимуть спільно і рішуче.

«Коли йдеться про Росію, ми промовляємо одним голосом і діємо разом. Ця єдність дає нам силу, якої, я можу додати, Росія не має», - сказав Блінкен після переговорів з європейськими колегами у Берліні 20 січня.

Але увагу привертає зокрема те, що коли одні західні партнери наголошують на діалозі з Москвою, інші очевидно вважають це недостатнім для стримування Росії.

Прикладом називають те, що Німеччина відмовляється постачати військове спорядження і зброю, щоб підвищити обороноздатність України, як це роблять США, та країни східної Європи.

Велика Британія цього тижня оголосила, що постачає українській армії протитанкову зброю.

Помітним стало те, що британські військово-транспортні літаки, прямуючи до України, облітали німецьку територію.

У Лондоні такий маршрут відмовилися називати ознакою якихось проблем, заявивши, що навіть не подавали прохання на дозвіл для тих рейсів.

Але Берлін також підозрюють у тому, що Німеччина не готова використовувати всі свої можливості економічного тиску на Москву.

Агентство Reuters, посилаючись на німецькі джерела, повідомило цього тижня, що в уряді Німеччини були застереження щодо намірів відлучити російські банки від міжнародної системи банківських платежів Swift у межах набору санкцій проти Росії у випадку наступу на Україну.

Reuters також цитує представників Білого дому, що насправді жоден з варіантів санкцій не відхилений, та німецькі джерела зі словами, що «це ще не вирішено».

Дискусія щодо діалогу

«Ми в ці дні ведемо інтенсивні переговори в різних форматах з Росією і без неї. Росія висунула свої пропозиції. Ми зробили свої пропозиції. І це добре, що ми ведемо діалог з Росією. Але ми не приймаємо спроб Росії поділити Європу на сфери впливу», - заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн учасникам Всесвітнього економічного форуму у Давосі.

Тим часом французький президент Еммануель Макрон, країна якого перебрала почергове головування у ЄС, скористався нагодою виступу у Європейському парламенті, щоб нагадати про його власні пропозиції окремого діалогу з Росією.

В наступні тижні ми повинні прийти до висунення європейських пропозицій

«Я виступав за цей діалог упродовж років», - заявив Макрон, підкресливши, що «ми європейці повинні колективно визначити наші власні вимоги і бути здатними домагатися їх виконання».

За словами французького керівника «в наступні тижні ми повинні прийти до висунення європейських пропозицій для розбудови нового порядку безпеки і стабільності. Ми повинні розробити їх між європейцями, а потім поділитися ними з нашими союзниками в рамках НАТО. А тоді запропонувати їх для переговорів Росії».

Карл Більдт, колишній шведський прем’єр-міністр, а зараз міжнародний коментатор і аналітик, заявив у Twitter, що він «не може зрозуміти» ці пропозиції Макрона.

«У наступні кілька місяців більше потрібно твердо захищати вже існуючий порядок, створений після 1989 року», - вважає Карл Більдт.

У відповідь на це французький коментатор, колишній дипломат Жерар Арно відповів, що «французи переконані, що порядок створений після 1989 року розвалюється, що США навшпиньки полишають Європу і що відмова наших партнерів визнавати це - небезпечна».

Всі новини дня

Європа і США кажуть, що Путін «не дочекається» припинення допомоги Україні

Жозеп Борель у Свято-Преображенському соборі в Одесі пошкодженому російським бомбардуванням. 30 вересня 2023 р.

Представники Європейського Союзу і Сполучених Штатів виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах.

Якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється.
Карін Жан-Пєр

Міністри закордонних справ ЄС, щоб засвідчити свою непохитність, вдалися до незвичайної поїздки на нараду 2 жовтня у Києві, з яким досі нема авіасполучення, і де нерідко лунають сирени повітряної тривоги.

Катрін Колонна, очільниця міністерства закордонних справ Франції, окремо наголосила, що це один з сигналів «для Росії, щоб вони не розраховували на нашу втому».

«Наша рішучість у підтримці боротьби за свободу і незалежність України тверда і триватиме далі», - заявив верховний представник ЄС у закордонних справах і з питань безпеки Жозеп Борель.

Борель також скористався нагодою, щоб оголосити новий план допомоги Україні на наступний рік на суму до 5 мільярдів євро ($5,26 млрд.) з Європейської мирного фонду.

Окрім програм ЄС Україна також отримує пряму допомогу від європейських держав на двосторонньому рівні, і за підрахунками Кільського інституту світової економіки загалом Європа тепер випередила США за обсягами заявленої допомоги Україні.

Міжнародна допомога Україні
Міжнародна допомога Україні

Серед найбільших пакетів двосторонньої допомоги Україні стала чотирирічна програма Німеччини на суму €10,5 мільярда, а також п’ятирічна програма Норвегії (яка не член ЄС) на €6,6 мільярда.

Але Сполучені Штати залишаються найбільшим і найважливішим донором військової допомоги Україні.

У Вашингтоні заявляють про збереження підтримки України попри побоювання про подальшу долю американської допомоги Україні на тлі міжпартійних суперечок у Конгресі США.

«За Україною стоїть потужна міжнародна коаліція. І якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється. Він помиляється. І у нас незабаром буде новий пакет допомоги Україні, що покаже нашу подальшу підтримку відважного народу України. І це наш сигнал. Якщо він, тобто пан Путін, вважає, що переживе нас, то ми вважаємо, що він неправий», - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

Його родину розстріляли росіяни при спробі евакуації. В машині були маленькі діти. Відео

«Я не міг повірити, що можна добити півторамісячну дитину...» 24 лютого родина Дениса Федька намагалась евакуюватись з Херсонщини через наступ російської армії. Але росіяни розстріляли машину, в якій в тому числі було двоє маленьких племінників Дениса.

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

Більше

XS
SM
MD
LG