Спеціальні потреби

Обама звернеться з промовою до кубинського народу


Президент США докладає зусиль, щоб перезапуск стосунків із Кубою став незворотнім процесом.

У понеділок американський президент Барак Обама звернеться до кубинського народу з серця Куби – Гавани. Його промову кубинський уряд обіцяє транслювати в усій країні. Прихильники візиту Обмами до Куби вже кажуть, що ця історична поїздка принесе вітер змін обом країнам.

Не так давно важко було собі навіть припустити, що американський президент буде напряму звертатися до кубинського народу. А нині Білий дім обіцяє – Обама не лише звернеться до кубинців, але й заговорить з ними про розширення їхніх свобод. Експерти кажуть, що і промова Обмами, й сам візит стануть сигналом для кубинців, що їх країна переходить до нових, позитивних змін.

«Думаю, він скаже щось в дусі, що його візит є даниною поваги, й зовсім не означає, що між США та Кубою зникли усі ідеологічні розбіжності. Однак, навіть це не має бути перешкодою для спільних пошуків шляхів до порозуміння», - прогнозує співавтор книги «Канал для повернення Куби» Пітер Корнблух.

Адміністрація і прихильники дипломатичного перезавантаження між двома країнами, започаткованого Обамою, кажуть – мета американського президент зробити процес зближення двох країн незворотнім.

«Мені здається, що вже за п’ять-шість років кубинці отримають повний доступ до інтернету на острові, також дуже сильно зміниться кубинська економіка, – каже Пітер Корнблух. – А ще ми будемо спостерігати нову політичну епоху, що прийде на зміну епосі Кастро. По суті її прихід є невідворотнім».

Утім, критики політики Обами переконані – той зробив нинішнім кубинським лідерам надто багато поступок. Й майже нічого не отримав натомість. Вони також стверджують: ситуація на острові залишаються незмінною, а репресії лише погіршилися.

«Люди піддаються нападам і побиттям. Організація дисиденток «Жінки у білому» піддаються побиттям щонеділі. Саме тому візит президента Обами лише легітимізує кубинський режим перед усім світом. І бідний кубинський народ тепер постане перед питанням, так а хто ж за нього тепер заступиться?», - вважає представник Фонду «Спадщина» Майк Ґонзалес.

Білий дім стверджує – з іншого боку останні півстоліття ворожнечі з кубинською владою теж не принесли жодних результатів. Але критики кажуть, що й нова зміна політики США щодо Куби демократії на острів теж не принесе.

«Зовсім поряд із нами, ми отримаємо країну схожу на Китай, – коментує Майк Ґонзалес. – Адже на півострові є і комуністична диктатура, вона ж кланова мафія, і фашистський режим в одній особі, який до речі знаходиться всього за 144 кілометри від узбережжя США. І якщо наступник Обами цього не змінить, така ситуація залишиться надовго».

Саме скасування домовленостей із Кубою його наступником найбільше мріє не допустити Обама. Нині він намагається випередити усю можливу критику. До слова, попри невдоволення кубинської влади, під час візиту на Кубу американський президент зустрінеться на острові з тамтешніми дисидентами. А також візьме з собою делегатів як республіканської, так і демократичної партії.

«Він мусить показати, що його політика приносить плоди для обох країн, як в економіці, так і в дипломатичній співпраці, – ділиться професор Американського університету Вільям Леоґранде. – Щоб наступний президент про відносини з Кубою сказав – «Вони працюють і в наших національних інтересах залишити все як є».

Нагадаємо, раніше республіканці заявляли: якщо в результаті президентських виборів у листопаді очільником Білого дому стане республіканський кандидат, він, радше за все, скасує ініціативи Обами щодо Куби.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG