Спеціальні потреби

Експерти: українська економіка досягла дна. Далі лише шлях нагору.


Війна та економічна криза - Нові виклики американського бізнесу в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00

Війна та економічна криза - Нові виклики американського бізнесу в Україні. Відео

Українська економіка сильно постраждала через війну. Сепаратисти контролюють 4% України, де знаходиться 9% українського ВВП, 12% індустрії та 14% експорту.

Американський бізнес в Україні, крім звичних проблем, сьогодні зіштовхнувся з новими викликами, пов’язаними з війною.

"Скажімо так, з чим ми стикалися і з чим ми тепер стикаємось. До того - корупція і бюрократія... Тяганина усіх справ і складне законодавство, податкові навантаження. Яка картина перед інвестором на цьому етапі, порівняно з попереднім роком чи двома роками пізніше? Війна і криза мають свій фактор дестабілізуючий. А реформи – маємо таке відчуття, що вони тільки набирає обертів", - сказав Мирон Рабій, партнер міжнародної юридичної фірми «Дентонс».

Та попри війну та кризу, американський бізнес готовий і надалі вкладати в Україну – каже Морґан Вільямс, президент американсько-української ділової ради.

"Американський бізнес прагне працювати в Україні. Бізнеси продовжують працювати та залишаються на плаву у цій надзвичайно важкій ситуації. Вони підтримують своїх робітників, розвиток України та новий уряд. Їм важко, але українській ринок дуже перспективний", - вважає він.

Усі чекають на обіцяні урядом реформи. Кажуть, після двох десятиліть застою, українській економіці більше немає куди падати.

"Я вірю, що зараз є різні інгредієнти, які потрібні для того, щоб все зрушило з місця. Окрім інгредієнтів існує висока ймовірність, що наступного року ми побачимо відновлення економіки. Не лише тому, щоб багато речей мають трапитися, а тому, що просто немає іншого виходу. Українська економіка досягла дна. Далі лише шлях нагору", - сказав Еділберт Сеґура.

Він додає, що за реформами сфери оподаткування, судової системи, банківської сфери та інших, в Україну прийдуть іноземні інвестори. Сьогодні ж, бізнес, особливо американський, має певні труднощі.

"Ситуація з американським бізнесом в Україні змішана. Позитивна новина: бізнеси генерують прибуток. Погана новина: компанії мають проблеми з грошима для оборотів: купівля матеріалів, логістика, тощо. Через військову ситуацію багато банків в Україні припинили надавати кредити, немає де взяти оборотний капітал. Це дуже шкодить бізнесу і не лише американському".

З ним погоджується Мирон Рабій. Юрист говорить, що через війну Україну покинули три великі нафто та газовидобувні компанії – а це сотні мільйонів доларів інвестицій та енергетична незалежність України.

"«Шелл» - великий сланцевий проект, який ми мали у Слов’янську. Тільки-но почалися бої в Луганську – звичайно «Шелл» призупинив діяльність. «Шеврон» призупинило свою діяльність офіційно через податки. «Ексон» – що їм робити, якщо вони хотіли у Чорному морі видобувати?", - відзначив юрист.

Через інтенсифікацію бойових дій, додає Мирон Рабій, бізнес вимушений залишати регіон. Деякі з його клієнтів евакуювали офіси із зони конфлікту.

"В одних мусіли офіс з Луганська перевезти весь свій штат, десь 500-600 людей, до Харкова. Це разом з родинами, перевезли все. Перереєстрували юридичну адресу в Харкові. Там тепер працюють. Це великі витрати. Коли вони це все вивезли, прийшло ЛНР та спалило офіс, а при цьому багато документації. Тепер дзвонять мені і питають: у вас не залишилась нотаріальна копія такого і такого документу?", - сказав Мирон Рабій.

Сеґура вважає, що Україна повинна розвивати нові напрямки економіки, а не відновлювати старі. Переорієнтація на щось нове може докорінно змінити ситуацію. За приклад він наводить Китай.

"Свого часу я відвідував Китай. Вони мали дуже застаріле виробництво. Прогрес Китаю відбувся саме завдяки технологіям. Це саме та сфера, куди має дивитися Україна. Вона має увесь необхідний потенціал. Безперечно треба розвивати і агропромисловий комплекс", - сказав експерт.

"Україна може бути певним хабом. Ми маємо Чорне море. Є Туреччина тут, а Близький Схід – там. Якщо ми говоримо про розвиток сільськогосподарський, то треба подумати про Україну як таку чи годування Європи, але й про світові хаби. Я думаю у цьому є також зацікавленість інвесторів, як долучити український сільськогосподарський ринок до світової структури. А світові структури базуються по хабах. Треба розвивати не тільки сільське господарство, але й комунікації пов’язані з ним: порти, залізницю, дороги", - заявив Мирон Рабій.

Експерти та бізнесмени говорять, що Україна на шляху реформ потребує підтримки західних урядів. Без неї, процес змін може сповільнитися або взагалі зупинитися ще на наступних 20 років.

Найбільші сподівання американського бізнесу на Білий дім. Саме там повинні підтримати спільний українсько-американський бізнес, допомогти подолати корупцію так активно протидіяти російській пропагандистській машині.

Дивіться також: Наталія Яресько: наші реформи допоможуть економіці України вийти з тіні. Відео

Наталія Яресько: наші реформи допоможуть економіці України вийти з тіні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG