Спеціальні потреби

Росія передає право на насильство угрупованням, вірним Кремлю


Марш проти Майдану, Москва, 21 лютого 2015 р.
Марш проти Майдану, Москва, 21 лютого 2015 р.

Російська держава добровільно позбувається «монополії на насильство», залучаючи проурядові угруповання для досягнення тих цілей, які не може відкрито здійснювати поліція. З убивством Бориса Нємцова, яке порушило неписане правило постсталінської доби – про те, що конфлікти «у верхах» необхідно вирішувати ненасильницькими методами – російські ліберали бояться початку нової хвилі репресій, пише The Economist.

Спершу, 27 лютого 2014 року, російські солдати без розпізнавальних знаків захопили Крим, а згодом Росія почала війну проти України. Рівно через рік показове вбивство Нємцова «ознаменувало повернення російської кампанії політичного насильства з України на свою батьківщину», пише видання. Якщо Путін вирішить, що вже досягнув вершини свого авантюризму в Україні, то, швидше за все, він надолужить це фізичними репресіями та насильством у себе на батьківщині.

І справді, за шість днів до вбивства Нємцова Кремль організував марш під гаслами проти Майдану, України, Заходу та російських лібералів, у якому, серед тисяч інших, взяли участь бандити Рамзана Кадирова, ставленика Путіна в Чечні.

«Марш проти Майдану став кульмінацією тривалої кампанії ненависті та нетерпимості, – пише видання. – [Проурядові естремісти та терористичні угруповання] – це не активісти з народу, які виринули на хвилі націоналізму, а організації, створені та фінансовані Кремлем», – пише газета, згадуючи банду мотоциклістів «Нічні вовки», які грали активну роль у захопленні Криму та користуються підтримкою Путіна, та вже згаданих кадировців – 15 тисяч добре навчених та озброєних до зубів бойовиків, які кілька місяців тому привселюдно присяглися захищати Путіна.

«Це лише найвідвертіші приклади того, як російська держава передає функції репресій «зовнішнім виконавцям» – недержавним групам, втрачаючи таким чином монополію на насильство. Це є ознакою не сили, а навпаки, слабкості держави. Але саме через слабкість держава часто вдається до жорстоких репресій», – пише видання.

XS
SM
MD
LG