Спеціальні потреби

Європа входить у нову та небезпечну добу (огляд преси)


Європейці не усвідомили наслідків втрати Україною своєї територіальної цілісності, пише Джуді Демпсі з Carnegie Europe. Своєю кволою відповіддю на російську агресію Євросоюз знехтував правилами, що діяли після закінчення «холодної війни», вважає політолог.

«Європа входить у нову та небезпечну добу, до якої вона зовсім не готова», – пише вона.

Європейські лідери досі чіпляються за ідею «м’якої сили» у відносинах з Росією, але водночас кілька європейських урядів приєдналися до коаліції під проводом США для боротьби з «Ісламською державою». Таку різницю в підходах міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Леєн пояснює тим, що у випадку з ісламськими терористами немає з ким домовлятися, а в особі Путіна, за її словами, Захід має партнера для переговорів, пише Демпсі.

Кілька європейських лідерів (Віктор Орбан в Угорщині, Алексіс Ципрас у Греції та Мілош Земан у Чехії) надто лояльні до Путіна та підривають єдність Євросоюзу, пише аналітик.

Більшість європейських урядів не вважають, що територіальна цілісність України важлива для безпеки їхніх країн
Джуді Демпсі

«Однак на кону перебуває ще важливіше питання: небажання Європи захищати територіальну цілісність України встановило прецедент». І причина нерішучості ЄС полягає не тільки в остраху загострення збройного протистояння в разі надання зброї Україні, пише авторка. Річ ще й у тому, що більшість європейських урядів не вважають, що територіальна цілісність України важлива для безпеки їхніх країн.

«Для більшості європейців війна в Україні – на відміну від «Ісламської держави» – не загрожує їхньому способу життя та цінностям. Однак війна вже поставила під питання європейські цінності та принцип непорушності кордонів. Хто з європейських лідерів може це заперечити?», – задає риторичне запитання аналітик.

Хоч яка погана нова мінська угода, Захід не має вибору, окрім як виробити розумну стратегію та «витиснути» з неї якомога більше, – пише Адріан Каратницький у New York Times.

«Росія дуже зацікавлена в проголошенні формальної поваги до територіальної цілісності України (мінус Крим), оскільки маючи широку автономію та змогу брати участь у політичних інституціях України, Донбас зможе перешкоджати інтеграції країни на Захід», – пише експерт.

За наслідками угоди в Україні буде створено заморожений конфлікт і потужну п’ятку колону, за допомогою якої Кремль впливатиме на політику Києва, пише автор.

Захід і українське керівництво мають прийняти виклик Путіна та відповісти належним чином
Адріан Каратницький

«Хоч як це неприємно, це можливе повернення до «м’якої» боротьби […] все одно є великим кроком уперед порівняно з кривавим конфліктом. Захід і українське керівництво мають прийняти виклик Путіна та відповісти належним чином», – пише Каратницький.

Це означає, на його думку, збереження жорстких економічних санкцій, наполягання на виведенні російських озброєнь зі Cхідної України – а якщо цього не станеться, то надання Україні смертоносної зброї та навчання українських військових. Також необхідно підтримати українську економіку та здійснення реформ; забезпечити, щоб конституційні зміни, передбачені Мінськими домовленостями, не перешкоджали можливій інтеграції України в ЄС, пише автор.

«У Заходу немає вибору, окрім як розумно та рішуче відповісти на нову стратегію пана Путіна», – підсумовує Каратницький.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG