Спеціальні потреби

2014: політичні підсумки року в оцінках українців


Підсумки 2014: Росія отримала санкції на роки, українці порвали з "совком"
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

Підсумки 2014: Росія отримала санкції на роки, українці порвали з "совком"

Київ: Політиком 2014 року більшість українців назвали президента Петра Порошенка, а головною подією року визнали Майдан і Революцію гідності. Результати передноворічного опитування презентував Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва». Серед іншого, дослідження свідчить про найвищий рейтинг Збройних сил найбільшу недовіру до російських ЗМІ та чіткий зовнішньополітичний вибір на користь ЄС.

Головна позитивна політична подія року, що минає, -- Майдан і Революція гідності. Головний негатив - агресія Росії та порушення територіальної цілісності України. Таку прогнозовану відповідь отримали соціологи в результаті підсумкового опитування. За цей рік відбулися також кардинальні зміни в свідомості громадян: українці остаточно порвали з радянським та пострадянським минулим.

Директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Ірина Бекешкіна каже, що українці усвідомили, хто вони є і чого прагнуть:

Якщо порівнювати з груднем 2013 року: різко зросла ідентифікація з громадянством України
Ірина Бекешкіна

«Що позитивно, якщо порівнювати з груднем 2013 року: різко зросла ідентифікація з громадянством України. У нас є таке питання, стандартне: ким ви себе в першу чергу вважаєте, одна відповідь. Зменшилася ідентифікація первинна зі своїм районом, містом, селом, й істотно збільшилася ідентифікація з громадянством України. Якщо в грудні 2013 року своєю першою характеристикою вони вважали, що вони громадяни України, 54%, то зараз 73%. Бачите, що дуже і дуже істотно.

І, нарешті, впав, фактично рухнув «східний вектор». В альтернативній постановці питання – інтеграція до ЄС чи до Митного союзу, в грудні 2013 року – 46% орієнтувалися на ЄС, 36% на Митний союз, то зараз на Митний союз орієнтується лише 16%, а 57% вважають, що нам треба рухатися до Європейського Союзу».

Світ стоїть перед перспективою перетворення санкцій на довгострокову, практично необмежену в перспективі політику
Олександр Сушко

Події в Україні вплинули і на міжнародний правопорядок. Попередня система, що склалася після Другої світової війни і ґрунтувалася на непорушності кордонів, більше не працює, зруйнована в односторонньому порядку Росією. Новий світопорядок і нові правила ще не склалися, вважає науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко:

«Сьогодні світ стоїть перед перспективою перетворення санкцій на довгострокову, практично необмежену в перспективі політику.

Тобто світові доведеться діяти так протягом багатьох десятиліть наперед, що Росія не є одним із звичайних конвенціональних партнерів на міжнародній арені. І щодо неї застосовується певний специфічний набір інструментів, що не має аналогу в минулому. І цей набір інструментів має застосовуватися тривалий час».

Майдан і все, що відбувалося після Майдану – це намагання зруйнувати стару систему і побудувати нову
Володимир Фесенко

Найбільшим успіхом зовнішньої політики експерти називають підтримку міжнародної спільноти, отриману Україною. А як про головну поразку кажуть про відсутність реформ. Від того, чи будуть вони здійснені у році 2015, зрештою залежить успішність українського проекту.

Голова правління Центру «Пента» Володимир Фесенко каже:

«Взагалі, мені здається, минулий рік був роком розставання з минулим. І через Майдан люди розірвали зв’язок з минулою владою і взагалі висловили недовіру тому політичному і соціально-економічному устрою, який в нас існував практично весь пострадянський період. Майдан і все, що відбувалося після Майдану – це намагання зруйнувати стару систему і побудувати нову. От стару потроху руйнують. А от побудова нової системи – політичної і соціально-економічної – це завдання наступного року».

Дивіться також: Українські політологи про події року в Україні та на міжнародній арені

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG