Спеціальні потреби

Російський військовий літак ледь не зіткнувся зі шведським пасажирським лайнером


Російський СУ-27 (зверху) у районі Балтики. Неподалік від нього британський винищувач.
Російський СУ-27 (зверху) у районі Балтики. Неподалік від нього британський винищувач.

Російський військовий літак у п’ятницю ледь не зіткнувся з комерційним пасажирським лайнером у міжнародному повітряному просторі поблизу південної Швеції. Про це повідомила шведська влада, однак Росія в неділю заявила, що її літак тримався на безпечній відстані.

Відносини між Росією та Заходом почали погіршуватися внаслідок ролі Москви в Україні та анексії Криму. Багато європейських країн занепокоєні тим, що Росія, на їхню думку, демонструє свою військову потугу. Минулого місяця ескадрон російських військових кораблів увійшов у протоку Ла-Манш, а Швеція в жовтні заявила, що має доказ незаконного перебування в її водах іноземного підводного човна. Британія теж здійснювала пошук підводного човна за допомогою союзників по НАТО.

Як повідомляють офіційні джерела Швеції, шведські диспетчери скерували пасажирський літак, який летів зі столиці Данії, Копенгагена, до Познані (Польща), так, щоб він уникнув зіткнення. Рейс виконувала компанія Cimber, що належить скандинавській авіакомпанії SAS.

За повідомленням російської офіційної агенції новин ТАСС, міністерство оборони Росії в неділю заперечило, що їхній військовий літак наблизився до пасажирського літака на небезпечну відстань.

«Рейс виконувався у суворій відповідності до міжнародних правил щодо повітряного простору, не порушував кордонів інших країн і був на безпечній відстані від маршруту пасажирських літаків», – цитує ТАСС речника міністерства оборони Ігоря Конашенка.

Шведські військові сказали, що російський військовий літак летів з вимкненим транспортером (приладом, який полегшує визначення розташування літака), тому комерційним авіалініям було складно його відстежити.

«Військовий літак не мав транспортера, однак ми виявили його на нашому радарі та попередили диспетчерський пасажирський пункт у Мальме», – сказав Даніел Йосефссон зі шведського центру бойового управління шведській газеті Dagens Nyheter у суботу.

«Це серйозно. Це неприпустимо. Це просто небезпечно – вимикати транспортер», – сказав міністр оборони Швеції Петер Гультквіст шведському радіо в суботу.

Раніше цього місяця НАТО заявило, що російські військові літаки становлять загрозу для пасажирських суден, оскільки вимикають засоби зв’язку та не повідомляють плани польотів.

Цього року військові літаки НАТО мусили 400 разів здійматсия в повітря у відповідь на посилення активності російських літаків над Європою.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG