Спеціальні потреби

ЄС попередив Росію: не буде деескалації – будуть санкції


Брюссель – Кризові збори Ради міністрів закордонних справ ЄС завершилися закликами до Росії терміново вивести свої збройні сили до місць їхньої дислокації та переходу до діалогу. Це – мінімум, якого вимагає ЄС від росіян, щоб не впроваджувати цілу низку цільових санкцій. Якщо до четверга деескалації напруги не буде досягнуто, то з Росією припиняться контакти, а переговори щодо віз та економічних угод будуть заблоковані.

Євросоюз закликав Росію негайно вивести свої війська до місць їхньої постійної дислокації. Росія повинна без зволікань погодитися на запит України щодо проведення консультацій, як передбачено двосторонніми угодами, вважає європейська дипломатія. Також росіяни мають погодитися на участь у термінових обговореннях ситуації країнами-підписантами Будапештського меморандуму 1994 року, вимагають голови європейських закордонних відомств.

Голова європейського дипломатичного корпусу Катрін Аштон зазначає, що ЄС у цій надзвичайно складній ситуації готовий реагувати на окупацію України і водночас, разом із МВФ готує їй фінансову допомогу.

Французький міністр закордонних справ Лорен Фабіус, розповідаючи про підсумки переговорів у Брюсселі, каже, що «країни, що входять до «Групи восьми» – Франція, Німеччина, Італія, Великобританія – припиняють приготування до саміту в Сочі».

«По-друге, якщо не буде крайньо швидких і конкретних кроків з боку росіян для зниження напруги, то ціла низка контактів з ними буде припинена. Будуть зроблені чіткі рішення щодо зупинки діалогу щодо віз, припинення переговорів щодо економічних угод. Так як, в четвер буде саміт ЄС, то відсутність деескалації означатиме, що з того моменту ці кроки наберуть чинності», – пояснює Лоран Фабіус.

Росія кричуще порушила міжнародні зобов’язання – британський дипломат

Тим часом, британський міністр із європейських справ Девід Лідінґтон заявляє, що на сьогодні існує відмова російського керівництва йти на прямий контакт із українським урядом. «І саме це викликає найбільше занепокоєння», – каже він.

Європа переживає, можливо, найсерйознішу загрозу своїй стабільності та безпеці з часів Холодної війни
Девід Лідінґтон
«Сьогодні Європа переживає, можливо, найсерйознішу загрозу своїй стабільності та безпеці з часів Холодної війни, 25 років тому. Ми всі, включно із Росією, підписали угоди та меморандуми, що вимагають від нас поваги до суверенності та цілісності території України», – зазначив Лідінґтон.

«Російське вторгнення – це кричуще порушення цих міжнародних зобов’язань», – додав представник Великобританії.

Його колега, міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус наголошує на тому, що ЄС має бути більш рішучим у своїх діях та відповідях на те, що відбувається в Україні. «Треба засвідчити повну підтримку урядові України. Такі речі не повинні траплятися в 21-му столітті», – переконаний дипломат.

Треба засвоїти уроки війни (в Грузії) 2008 року
Лінас Лінкявічус
«Треба засвоїти уроки війни (в Грузії) 2008 року, коли ми бачили окупацію території суверенної країни. Ми не повинні дозволити повторення цього і засвоїти з цього деякі уроки. Сподіваюся, це нам вдасться, але всі міжнародні організації, світові гравці повинні скоординувати свої зусилля», – наголосив Лінкявічус.

Якщо Росія не припинить, санкції будуть необхідні – Тіммерманс

Голова дипломатії Нідерландів Франц Тіммерманс, зі свого боку, заявив, що санкції щодо Росії наразі не на порядку денному, але будуть необхідні, якщо нинішній курс російського керівництва триватиме, а конфронтація не припинятиметься.

Як стало відомо з дипломатичних джерел, Україна звернулася через своїх дипломатів до Ради ЄС із проханням вжити щодо Росії заходи політичного характеру, зокрема, припинити переговори щодо лібералізації візового режиму. Іншим кроком, якого чекав Київ від ЄС, були економічні обмеження, скажімо, накласти ембарго на постачання зброї до Росії. І останнім кроком, якого чекало українське керівництво, було прохання відібрати у Росії право на проведення чемпіонату світу з футболу у 2018 році.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG