Спеціальні потреби

Євромайдан прорекламував Європу на весь світ


Мільйони українців віддають перевагу європейській моделі суспільного розвитку.

Європейський Союз не отримав Україну в якості свого партнера, коли президент Віктор Янукович відмовився підписувати Угоду про асоціацію та вільну торгівлю з ЄС та натомість досяг низки домовленостей з Володимиром Путіним у Москві. Утім, кажуть деякі оглядачі, ЄС в цій ситуації здобув дещо важливіше. Масові протести на Майдані та на вулицях інших українських міст продемонстрували всьому світові, що європейські цінності демократії, ринкової економіки, поваги до прав людини та верховенства права залишаються привабливими в очах мільйонів людей, а їх захист – досі актуальним.

Незважаючи на мінусові температури, побиття та арешти, вже місяць триває акція громадської непокори на Майдані Незалежності в Києві. Саме тут, сказав минулого тижня президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу, сьогодні твориться європейська історія:

«Ці молоді люди, що стоять на вулицях України, незважаючи на мороз, пишуть нову сторінку в історії Європи. Я думаю, що Європейський Союз має право та обов’язок підтримати людей в Україні в цей складний момент, тому що вони дають Європі одну з найбільших пожертв, яку тільки можна дати».

У той час, коли довіра в середині ЄС падає, демонстрації в Україні стали голосом на користь ідеї об’єднаної Європи.

Зрозуміло, що це дуже корисно для Європи - мати змогу показати, що в Україні існує так багато людей, які підтримують тісніші відносини з ЄС.
каже експерт Центру європейських реформ Ін Бонд


Єврозона все ще намагається подолати боргову кризу. Безробіття в Іспанії та Греції залишається на рівні у понад 25 відсотків. Популярність партій, що виступають проти ЄС, У Великобританії, Франції та Нідерландах зростає. Тим не менш, Європа залишається важливим символом для українців. Мільйони людей віддають перевагу європейській моделі вільної економічної конкуренції та захисту особистих прав, над ідеєю стабільності та порядку, побудованих на економічній та правовій незахищеності громадян.

«Якщо ви знаходитеся в Україні, країні, яка втратила велику частку свого ВВП з 1991-го року, то наближення до ЄС дійсно виглядає дуже привабливим», - стверджує Бонд.

Михайло Пашков, аналітик Центру Разумкова, говорить, що ЄС та Україна мають визнати суспільну значимість подій, що відбуваються в Україні:

«Той факт, що люди вийшли на демонстрації в підтримку європейської інтеграції посилає дуже важливий сигнал як українському уряду, так і Європейському Союзу. Рішення не підписувати угоду з ЄС демонструє, що українська зовнішня політика залишається непрозорою та закритою як для народу, так і для зовнішнього світу».

І навіть якщо євроінтеграція на даному етапі не відбулася, в уяві мільйонів українців викристалізувалося чітке розуміння прогресу, як слідування європейським принципам, незалежно від того, які угоди підписані чи ні з Європейським Союзом.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG