Дім свободи занепокоєний скочуванням України до авторитаризму

http://www.youtube.com/embed/R1uDeSeq5xc

Правозахисники Дому свободи стверджують, що за правління Віктора Януковича в Україні погіршилась ситуація зі свободою слова та правами людини. Якщо ці тенденції не зупинити, то країна може скотитись до авторитаризму та клептократії. До такого висновку прийшли експерти, які відвідали Україну у лютому цього року. Відповідний звіт під назвою «Сигнал тривоги на захист демократії в Україні» був представлений у вашингтонському офісі фонду «Відродження».

Небезпека для української демократії є не зовнішньою. Вона глибоко закладена у самій Україні і майбутнє цієї демократії залежатиме від самих українців – стверджують автори звіту. Аналітики, які підготували і представили звіт Дому свободи, перш за все зазначають, що їх завданням не було критикувати уряд України. Вони намагались визначити і пролити світло на ті проблеми, які існують сьогодні в державі у контексті демократичного розвитку, для того, щоб спробувати зупинити скочування України до авторитаризму та контрольованої демократії – тенденції, яка спостерігається з моменту приходу до влади Віктора Януковича.

Виконавчий директор Дому свободи Дейвид Креймер зазначив:

«Декілька проблем, які відомі цій аудиторії – консолідація та концентрація влади, зростання ролі Служби безпеки України, тиск на медіа, селективне переслідування певних осіб, порушення на місцевих виборах та ще низка проблем».

У звіті, який розбитий на категорії, особливу увагу автори приділяють проблемі корупції в Україні. Віце-президент Атлантичної Ради США Деймон Вілсон каже, що це один із найбільших викликів національній безпеці країни:

«Ми хочемо відзначити глибину нашого занепокоєння рівнем корупції в Україні. Це один з найбільших викликів національній безпеці України сьогодні. Це робить державних службовців предметом можливих маніпуляцій різних як внутрішніх, так і зовнішніх сил».

Збільшення ролі СБУ як органу переслідування політичної опозиції та громадських активістів також надзвичайно непокоїть аналітиків. Деймон Вілсон додає, що саме тому у рекомендаціях до уряду експерти зазначають, що діяльність СБУ повинна були обмежена:

«Необхідно приборкати і піддати більшому контролю діяльність офіційних осіб у їхньому стеженні за діяльністю громадських організацій, особливо Служби безпеки України. Це найбільш негативний розвиток, який ми побачили – перетворення СБУ в активного політичного актора на внутрішній політичній сцені».

У звіті також детальну увагу приділено негативним тенденціям і в інших галузях державного будівництва, як то проблемам зі свободою слова та намаганням уряду контролювати медійний простір, використання прокуратури як карального органу проти політичних опонентів, відсутність верховенства права та недосконалість судової системи. Ці та інші проблеми вже стали причиною пониження рейтингу України щодо дотримання головних прав та свобод. Але негативні тенденції, як відзначено у звіті, продовжуються і починають становити небезпеку для України як потенційно вільної та демократичної держави. І тут Дейвид Креймер наголосив на важливій ролі Заходу у підтримці України:

«Не зважаючи на наші застереження щодо того, куди рухається Україна, ми вважаємо принциповим активну увагу Заходу до справ в Україні. Усі проблеми в Україні не повинні спонукати до висновку, що Захід повинен забути про Україну. Навпаки, ми серйозно віримо, що Захід повинен посилити свою взаємодію з Україною і мати можливість впливати на розвиток країни».

Автори звіту наголошують, що їхня критика є частиною подібної уваги і підтримки Заходу, яка має полягати зокрема як на відвертій дискусії про проблеми, так і у допомозі у їх вирішенні.