Курник у причепі. Так хазяйнують американці

Your browser doesn’t support HTML5

Курник у причепі. Так хазяйнують американці

Усе більше американців прагнуть вирощувати власні харчі. Якщо посадити помідори біля будинку, справа не складна, тримати, скажімо, курей, вимагає чимало зусиль. Спростити цей процес та випробувати свої сили у справі вирощення курей у районі американської столиці допомагає підприємець, який пропонує птицю... на прокат. У разі, якщо власні свіжі яйця до вподоби приміським мешканцям, фірма пропонує придбати увесь компактний набір, необхідний для цієї справи.

Your browser doesn’t support HTML5

Курорт для покинутих курей

«Дивись, цього разу у нас три яйця».

Збирати яйця для родини Герстів справжнє задоволення. Родина почала вирощувати курок на власному подвір’ї у Меріленді три тижні тому.

Говорить орендатор курячої ферми Наомі Герст:

«Ми мріяли завести курей на подвір’ї десь два роки. І насправді просто не мали часу побудувати власне господарство та купити курок. А потім потрапили на оголошення – господарство в оренду!»

Здавати в оренду такі курячі ферми Тейлор Філіпс разом з партнером почали вісімнадцять років тому. Він каже:

Your browser doesn’t support HTML5

Фермерство стає модним серед молоді

«Таке міні-господарство прибуває до вас на колесах. У курятнику дві курки, годівниця, настил, ємкості для води та маєте доступ до сервісу допомоги цілодобово. Ви можете дзвонити з будь-якими запитаннями. Все це коштує 185 доларів на місяць».

Після цього терміну оренду можна продовжити, повернути чи купити таке міні-господарство. Тейлр Філіпс продовжує:

«Кожного місяця ми здаємо приблизно 12-15 міні-ферм. А з початку року продали вже десь сімдесят п’ять таких курятників, а це приблизно 200 курок».

Розробляє дизайн курятники сам Філіпс, він намагається дотримуватись стандартів, лагідних до довкілля:

Your browser doesn’t support HTML5

Город у центрі міста

«Ми завжди намагаємось використовувати якомога більше відпрацьованих матеріалів. Дуже важливо для нас, щоб ці ферми були безпечні для дітей. Я хочу, щоб куркам жилось комфортно і в них була можливість пастися на траві. Також я намагаюсь, щоб ферма була легкою для перевезення, а все виготовлено з легко підйомних матеріалів».

Філліпс каже, що ідея будувати та здавати в оренду такі курячі ферми народилась від любові до тварин. Сам він виростав на фермі батьків у передмісті столиці.

«Простягни обидві руки, ось так! – пропонує він.

Герсти сподіваються, що завдяки цій фермі їх дочка навчиться співчуттю та відповідальності, а також краще розумітиме, звідки береться їжа.

«Яйця такі смачні! Я не думаю, що ми колись дякували по-справжньому тим, хто дає нам харчі. А тепер кожного разу ми говоримо – дякує пані. Якщо не тримати тварину у себе в господарстві, яка безпосередньо тебе годує, такій вдячності дуже важко навчитись. Так що для моєї дочки – це гарна школа».

Кожне місто має власні правила щодо утримання тварин на приватних подвір’ях
Крім того, щодня родина споживає свіжі, органічні яйця. Наомі каже, курки стали справжніми домашніми улюбленцями.

«Як їх звати? Гілларі, Леді Кеті та Генрієтта».

Вони нам приносять багато задоволення. Доглядати за ними легко. Ми точно їх залишимо собі, без сумніву».

Кожне місто має власні правила щодо утримання тварин на приватних подвір’ях. Деякі місцеві закони встановлюють мінімальну для утримання міні-ферми площу, інші вимагають укладення домовленості між сусідами, є і такі, що забороняють цю практику. Філліпс сподівається, що це зміниться по мірі зростання попиту на пташині міні-господарства.

Власник орендного бізнесу Тайлер Філіпс з оптимізмом дивиться у майбутнє:

«Я спостерігаю, як маленькі міста навколо столиці міняють свої закони майже щомісячно, великі міста стають гнучкішими до ідеї міських пташиних господарств. Це загальнонаціональна тенденція».

Філліпс впевнений, що вже за п’ять років взяти в оренду господарство можна буде повсюди у США.