Спеціальні потреби

Звіт Держдепу про права людини: Телемарафон "забезпечив безпрецедентний рівень контролю над новинами"


Державний департамент США у своєму звіті про дотримання прав людини у світі в розділі про Україну згадав телемарафон.

Відповідно до звіту, в Україні в 2023 році спостерігалися випадки порушення права на свободу слова.

"Конституція і закон передбачають свободу вираження поглядів, у тому числі для преси й інших медіа, але влада не завжди поважала ці права. Президент Зеленський підписав указ про введення воєнного стану в лютому 2022 року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що дозволило подальше обмеження медіа і свободи медіа. Наприклад, національний телемарафон – ротаційна платформа каналів, які дотримуються урядової лінії повідомлень про війну – забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами у прайм-тайм. Щобільше, деякі медіа повідомили про відсторонення від вигідних контрактів на мовлення і тиск з боку Офісу президента ще навесні 2022 року", – йдеться у звіті.

У Держдепартамент заявили також, що уряд України забороняв, блокував або накладав санкції на медіа й окремих журналістів, які вважалися загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, що, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни.

"Деякі спікери, які критикували уряд, також були занесені до "чорного списку" урядових програм новин. Журналісти-розслідувачі, які критикували уряд, інколи ставали мішенню негативних кампаній у соціальних мережах, іноді через дружні до уряду канали. Інші практики продовжували впливати на свободу медіа, включаючи самоцензуру", – йдеться у звіті.

Влада України повідомлення наразі не коментувала.

У лютому цього року опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), засвідчило, що довіра до телемарафону "Єдині новини" продовжує знижуватися: у грудні 2023 року 43% опитаних українців довіряли телемарафону, а не довіряли – 38%. Станом же на початок лютого 2024 року, частка тих, хто довіряє, знизилася до 36%. Натомість до 47% зросла частка тих, хто йому не довіряє.

Як повідомляв Голос Америки, у звіті Держдепу також йдеться про вбивства, зґвалтування, викрадення, незаконну мобілізацію на окупованих територіях та інші злочини, які коїть Росія на окупованих українських територіях.

"Ігнорування та зневага Кремлем до прав людини повністю проявляється у його війні проти України. Російські війська використовують насильство проти мирного населення як навмисний інструмент ведення війни", - йдеться у передмові до звіту.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG