Спеціальні потреби

Шольц закликає Сі вплинути на Росію, щоб та зупинила війну. Китай виступає за “міжнародну мирну конференцію”, визнану Україною та Росією


На цій фотографії, опублікованій інформаційним агентством Xinhua, президент Китаю Сі Цзіньпін і канцлер Німеччини Олаф Шольц позують для фотографії в Пекіні 16 квітня 2024 року. (Фото: Xie Huanchi/Xinhua через AP)
На цій фотографії, опублікованій інформаційним агентством Xinhua, президент Китаю Сі Цзіньпін і канцлер Німеччини Олаф Шольц позують для фотографії в Пекіні 16 квітня 2024 року. (Фото: Xie Huanchi/Xinhua через AP)

Канцлер Німеччини Олаф Шольц висловив сподівання, що Берлін і Пекін допоможуть досягти “справедливого миру” в Україні.

Я попросив Сі Цзіньпіна тиснути на Росію, щоб вона припинила війну
Олаф Шольц

Про це він заявив 16 квітня під час зустрічі з президентом Китаю Сі Цзіньпіном в Пекіні. Шольц перебуває з візитом в Китаї з 14 квітня у супроводі великої делегації німецьких міністрів і керівників компаній.

Шольц намагається досягти “тонкого балансу” у відносинах з Китаєм, зазначає видання The New York Times, адже він паралельно просуває економічні відносини з найбільшим торговельним партнером Німеччини й одночасно висловлює занепокоєння щодо підтримки Китаєм Росії.

Шольц заявив, що на зустрічі в Пекіні обговорив з китайським лідером те, “як ми можемо більше сприяти справедливому миру в Україні”.

“Я попросив Сі Цзіньпіна тиснути на Росію, щоб вона припинила війну”, - сказав лідер Німеччини.

Китай прямо не засудив Росію за її вторгнення в Україну.

Натомість за останні роки – і особливо після початку російської війни проти України – Китай і Росія суттєво розширили економічну співпрацю та дипломатичні контакти, й, на думку американських посадовців, Китай постачає Росії низку товарів та, зокрема електроніку, яку та використовує у війні.

Офіційні особи США, говорячи на умовах анонімності, заявили 12 квітня, що Китай підтримує військові дії Росії в Україні, допомагаючи Москві в її найбільшому з радянських часів нарощуванні озброєнь, надаючи безпілотні та ракетні технології, супутникові зображення та верстати, повідомляє Reuters. Китай заперечує таку свою роль.

Посадовці додали, що президент США Джо Байден порушив це питання з президентом Китаю Сі Цзіньпіном під час їхньої недавньої телефонної розмови, і що це тема обговорення з союзниками США в Європі та в усьому світі.

Один з посадовців зазначив, що китайські матеріали заповнюють критичні прогалини в російському виробничому циклі оборонного виробництва та допомагають Москві здійснити “найамбітнішу оборонну експансію з радянських часів і у швидші терміни, ніж ми вважали можливими на початку цього конфлікту”.

Відповідаючи на питання Голосу Америки, прессекретар Пентагону генерал-майор Пет Райдер заявив, що Китай підтримує Росію, допомагаючи нарощувати її оборонне виробництво постачанням “значної кількості” мікроелектроніки та інших компонентів, які Росія використовує для виробництва зброї. Така підтримка, за словами речника, активно сприяє війні Росії в Україні.

Російська агресивна війна в Україні та озброєння Росії мають дуже значний негативний вплив на безпеку в Європі
Олаф Шольц

Під час зустрічі з Сі, Шольц наголосив, що війна Росії проти України та нарощування Москвою озброєнь були однією з головних тем у його порядку денному.

“Російська агресивна війна в Україні та озброєння Росії мають дуже значний негативний вплив на безпеку в Європі", - зазначив канцлер згідно із записом, наданим його офісом, цитує AFP.

“Вони безпосередньо зачіпають наші основні інтереси”, — сказав він Сі, додавши, що вони “шкодять всьому міжнародному порядку, оскільки порушують принцип Статуту ООН”.

Водночас зазначає The New York Times, Шольц уникав конфронтації, принаймні публічно, не висловивши прямих застережень щодо підтримки Китаєм російської економіки, особливо що стосується товарів подвійного призначення, які можуть бути використані у виробництві зброї.

Своєю чергою китайські державні ЗМІ заявили, що Сі Цзіньпін підкреслив важливість зв'язків перед обличчям “ризиків і викликів, що зростають”.

“Китай і Німеччина є другою і третьою за величиною економіками світу”, - цитує Сі державний мовник CCTV.

“Дві країни повинні розглядати та розвивати двосторонні відносини з довгострокової та стратегічної перспективи та працювати разом, щоб внести у світ більше стабільності та визначеності”, - додав китайський лідер.

Він також виклав те, що державні ЗМІ Пекіна назвали “чотирма принципами, щоб запобігти виходу української кризи з-під контролю та відновити мир”.

Країни повинні зосередитися на “підтриманні миру та стабільності та утримуватися від пошуку егоїстичних вигод”, сказав Сі, а також “охолодити ситуацію, а не підливати масла у вогонь”.

“Нам потрібно створити умови для відновлення миру та утриматися від подальшого загострення напруженості”, – додав Сі, водночас прагнучи “зменшити негативний вплив на світову економіку”.

“Чотири принципи” повторили торішній документ Пекіна, який закликав до “політичного врегулювання” конфлікту, яке, за словами західних країн, може дозволити Росії продовжити утримувати значну частину території, захоплених в Україні.

На додаток, за повідомленням китайського мовника CCTV, Китай не вважає себе стороною чи учасником “української кризи”, й підтримує будь-які зусилля, які сприяють її мирному вирішенню. Китай також підтримує скликання “міжнародної мирної конференції, визнаної Росією та Україною”, у якій усі сторони могли б взяти рівноправну участь для “справедливого обговорення всіх варіантів миру”.

Тим часом The New York Times зазначає, що Китай намагається завадити відносинам між Європою та Сполученими Штатами, зокрема представляючи візит Шольца як прояв міцності відносин Китаю з Європою.

Так мовник CCTV оприлюднив кадри, на яких Шольц та Сі вирушили на прогулянку в мальовничому саду для “поглибленого обміну думками” під піднесену класичну музику.

Візит Шольца відбувається на тлі численних зіткнень союзників Німеччини з Китаєм у низці торгових питань.

У Брюсселі триває низка розслідувань державної допомоги, яку Китай надає своїм виробникам сонячних батарей, електромобілів і вітрових турбін.

Сполучені Штати тим часом розслідують ризики національній безпеці, які становлять китайські технології в автомобілях.

“Зменшення ризиків” також стало ключовою темою економічної політики ЄС щодо Китаю після того, як війна Росії в Україні виявила енергетичну залежність Євросоюзу від Москви.

В статті використано матеріали AFP та Reuters.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG