Спеціальні потреби

Інспекції суден за Чорноморською зерновою угодою відновили, але Київ каже про порушення з боку Москви


Судна очікують перевірки в рамках Чорноморської зернової ініціативи за посередництва ООН і Туреччини на стоянці Босфору у Стамбулі, Туреччина, 11 грудня 2022. REUTERS/Yoruk Isik
Судна очікують перевірки в рамках Чорноморської зернової ініціативи за посередництва ООН і Туреччини на стоянці Босфору у Стамбулі, Туреччина, 11 грудня 2022. REUTERS/Yoruk Isik

Інспекції суден з українським продовольством у межах Чорноморської зернової ініціативи відновились у середу після одноденної зупинки. Про це повідомив представник ООН Ісміні Палла.

Усі судна, які прямують до України та виходять звідти, перевіряють представники Росії, України, Туреччини та ООН у турецьких водах. У вівторок ООН заявила, що перевірки тимчасово припинені, оскільки сторонам потрібно більше часу, щоб узгодити оперативні пріоритети.

Палла сказав, що "звичайні інспекції відновилися" в середу після того, як сторони погодили список суден на день.

Напередодні заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков в інтерв'ю The Guardian заявив, що угода перебуває в "критичній ситуації" через дії Росії із фактичної блокади суден для перевірки: "Росіяни порушили умови Чорноморської зернової ініціативи. Вирішили в односторонньому порядку змінити плани українських портів. Це неприйнятно".

У Кремлі нині заявили, що перспективи в угоди "не такі вже й хороші" начебто через те, що "половина умов досі не працює", через що домовленість продовжили на 60 днів й вона спливає 18 травня.

У середині березня Анкара повідомила, що Росія погодилася підтримати 60-денне продовження домовленості, але заявляла, що переговори щодо продовження угоди ще тривають.

Україна підкреслювала, що Росія порушує встановлені в угоді про транспортування українського зерна терміни, коли заявляє про строки 60 днів. За словами міністра інфраструктура України Олександра Кубракова, угода про Чорноморську зернову ініціативу передбачає продовження як мінімум на 120 днів.

Україна та Росія є важливими постачальниками продовольства у світі. До повномасштабної війни Україна експортувала приблизно три чверті виробленого зерна. Згідно з даними Європейської комісії, близько 90% цього експорту відправлялося морем із чорноморських портів України. Таким чином, війна та її вплив на експорт зерна мають серйозні наслідки, особливо для глобального Півдня, який значною мірою залежить від них.

Російські державні видання пишуть, що Кремль намагається отримати від західних країн гарантії щодо безперешкодного експорту російського аміаку, хоча домовленість не мала на меті сприяти російському експорту зерна, а Росія продовжує експортувати великі обсяги зерна та іншої сільськогосподарської продукції поза угодою.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

XS
SM
MD
LG