Спеціальні потреби

Зеленський: першим кроком до зупинки війни буде відхід Росії на позиції до 24 лютого


Президент України Володимир Зеленський виступає за допомогою відеозв'язку у британському Королівському інтитуті міжнародних відносин 6 травня.
Президент України Володимир Зеленський виступає за допомогою відеозв'язку у британському Королівському інтитуті міжнародних відносин 6 травня.

Матеріал є перекладом статті Російської служби "Голосу Америки", яка вийшла російською мовою.

Президент України заявив про необхідність повернення до ситуації до початку повномасштабного вторгнення Росії та ініціював формат допомоги країнам-жертвам агресії «United 24», підсумував виступ президента Зеленського журналіст Російської служби «Голосу Америки» Данила Гальперович.

Першим кроком до переговорів про припинення війни Росії проти України міг би стати відхід російських військ з українських територій, захоплених ними з 24 лютого цього року. Про це у п'ятницю заявив президент України Володимир Зеленський, виступаючи за допомогою відеозв'язку на організованому для нього заході британського Королівського інституту міжнародних відносин (загальноприйнята коротка назва – Четем-Хаус, Chatham House).

«Мінімальним кроком до закінчення цієї війни, щоб ми почали нормально розмовляти, щоб розблокувати дипломатичний формат щодо зупинення війни між Україною та Росією, має бути відновлення ситуації, яка була до повномасштабного вторгнення, до 24 лютого. Їм треба відійти на лінії дотику і розмежування, що діяли на той час, вивести війська за ці лінії. Тоді можна буде говорити. І їм треба також з нами говорити, щоб відійти. Хоча вони тут у нас руйнують усі наші мости, я думаю, що, образно кажучи, не всі мости ще зруйновані», – сказав президент України.

За словами Володимира Зеленського, «мають бути зроблені дипломатичні кроки до того, щоб у переговорному форматі обговорити припинення вбивств наших людей, а також щоб повернути наші території». «Я був обраний президентом України, а не міні-України», – додав Зеленський.

Український лідер сказав, що розуміє тих, хто робить заяви про необхідність військової перемоги над Росією, але сам трактує поняття «перемога України» інакше:

«Для когось перемога означає поразку Путіна, і в нашому суспільстві великий відсоток людей думає саме так. Але мене не хвилює, що буде з якимись лідерами, і де вони, зрештою, опиняться. Для мене перемога – це збереження нашої території та максимальне збереження наших людей. Перемогою буде не втратити 11 мільйонів людей. Перемогою буде повернення тих п'яти мільйонів людей, які виїхали за кордон. Перемогою буде повернути країну до економічної ситуації, яка була до цієї жахливої війни, хоча б для початку».

Володимир Зеленський охарактеризував агресію Росії проти його країни як «повномасштабне вторгнення, подібне до тих, які Європа бачила в найгірші моменти ХХ століття».

«Я хотів би сказати про деякі його результати. Перший – це надзвичайна жорстокість військ Російської Федерації, тих людей, які сюди прийшли, та надзвичайна зневага, що виявляється Росією щодо всіх міжнародних конвенцій, всієї системи міжнародного права та прав людини, недоторканності кордонів та цілісності держав у Європі. Чому Росія це робить? Тому що вони впевнені в тому, що їхня відповідальність за це може бути відкладена на десятиліття, якщо взагалі колись настане, і що вони не відповідають за військові злочини, тому що у них є ядерна зброя. Вони прямо використовують ядерний шантаж, і ми бачимо, як їхні пропагандисти публічно підраховують, за скільки хвилин ядерна ракета долетить до європейських столиць».

Володимир Зеленський запропонував світовій спільноті відповісти на запитання, «що можна зробити, щоб відповідальність за військові злочини була невідворотною і настала не через десятиліття».

Президент України звинуватив Росію в блокаді захоплених українських морських портів, що заважає продовольчому експорту, та використанні російською армією голоду як зброї в Маріуполі, де «люди п'ють воду з калюж»: «Свідомо не дають туди завезти їжу, зокрема не дають це зробити і міжнародним організаціям”.

Коментуючи ситуацію в Маріуполі, Зеленський повідомив, що «Маріуполь не буде зданий, тому що там уже нема чого здавати – Маріуполь повністю зруйнований». «Вони там убили все живе. Там залишилася невелика кількість людей, військових та цивільних, на заблокованій «Азовсталі». Маріуполь можна було б розблокувати раніше, якби ми мали потрібне нам озброєння. Це більше неможливо».

Український лідер заявив, що якщо в ситуації з «Азовсталлю» російські сили «вб'ють людей, яких зараз гуманітарним шляхом можна обміняти, якщо йдеться про військових, або відпустити, якщо говорити про цивільних, а також допомогти пораненим, чи то військовим чи цивільним – то з ними нема про що говорити і на дипломатичному рівні».

Зеленський окремо зупинився на ролі російської дезінформації та пропаганди у розв'язанні війни: за його словами, «інформаційна машина Російської Федерації» несе повну відповідальність за цю війну, оскільки «ще до початку війни розвивала ненависть (до України), внаслідок якої стали можливі ці тортури та вбивства». «Я думаю, що Геббельс – це дитина, порівняно з дорослими з Кремля», - зазначив президент України.

Зеленський подякував західним країнам за допомогу Україні, але поскаржився на те, що «в Європі є країни, «яким не соромно продовжувати співпрацювати з Росією після того, що російська армія зробила в Україні». За його словами, необхідне повне «блокування банківського сектору держави-терориста».

Говорячи про «нові інструменти, які зупинили б не тільки Росію, а й будь-якого потенційного агресора», Володимир Зеленський запропонував «інструмент під назвою «U24» (United-24), щоб мати можливість о 24 годині зупинити будь-яку агресію».

Я думаю, що Геббельс – це дитина, порівняно з дорослими з Кремля.

Ця ініціатива передбачає надання протягом доби максимальної допомоги жертві агресії. Система також може працювати, за словами Зеленського, в умовах стихійного лиха чи соціальних подій – «щоб якнайшвидше допомогти порятунку людей» – пояснив український лідер.

Щодо відносин Києва та Берліна, що ускладнилися після відомої відмови Києва прийняти візит президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра, Володимир Зеленський повідомив про свою розмову зі Штайнмайєром, що відбулася напередодні: «Я сказав президенту Штайнмайєру і попросив передати це канцлеру Шольцю: Україна відкрита, наші двері не зачинені - у нас з нагоди війни дверей взагалі немає. Заходьте, підтримуйте нас».

Дивіться також: «До божевілля страшно». Розповідь мешканки Маріуполя, евакуйованої з «Азовсталі». Відео

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG