Спеціальні потреби

Західні ЗМІ: Білий дім не втручається у можливе рішення Києва звільнити генерала Залужного


Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний (праворуч) розмовляє з офіцером під час пам'ятних заходів з нагоди річниці російсько-української війни, Київ, Україна, п'ятниця, 24 лютого 2023 р. (Президент України Пресслужба/AP)
Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний (праворуч) розмовляє з офіцером під час пам'ятних заходів з нагоди річниці російсько-української війни, Київ, Україна, п'ятниця, 24 лютого 2023 р. (Президент України Пресслужба/AP)

Низка західних видань повідомляє, посилаючись на свої джерела, що уряд України повідомив Білому дому, що президент Володимир Зеленський вирішив звільнити свого верховного командувача, генерала Валерія Залужного.

Як зауважує газета Washington Post «це стало б найбільш серйозною кадровою перестановкою під час війни».

За даними газети, яка посилається на свої джерела, офіційні особи Білого дому не підтримали, але і не заперечували проти рішення Києва у цьому важливому питанні, але визнали його суверенним вибором президента.

Вашингтонська газета пише, що Зеленський ще не видав офіційного указу про відставку Залужного, і невідомо, коли це може статися.

«Попереднє повідомлення Вашингтону, про яке раніше не повідомлялося, відображає впливову роль Сполучених Штатів як найпотужнішого військового та політичного спонсора України», – додає Washington Post.

Також, на думку газети, імовірно, попередження також дало Білому дому можливість спонукати Зеленського переглянути ключове рішення — навіть якщо він вирішив цього не робити.

Агентство Reuters додає, що генерал Залужний не погоджувався з президентом Зеленським у низці питань, а рішення про його усунення ухвалюється після минулорічного контрнаступу, яке не виконало багатьох сподівань щодо повернення значної частини територій, захоплених Росією.

Джерело, на яке посилається агентство, каже, що головна суперечка стосується нової військової мобілізації, бо президент виступає проти пропозиції Залужного призвати 500 000 нових військових.

Водночас джерело додало, що процес звільнення Залужного з посади головнокомандувача Збройних сил України поки призупинено, оскільки сторони опрацьовують подальші кроки.

Як застерігає Washington Post, Залужний є однією з найпопулярніших фігур в українському суспільстві, і його відхід може вплинути на моральний стан військ і похитнути довіру західних донорів, у той час як українська армія намагається відбити наступаючі російські війська.

Американські оглядачі, зокрема, Стівен Пайфер, експерт зі Східної Європи зі Стенфордського університету та колишній посол США в Україні, також застерігають від того, що виглядає як розкол між політичним та військовим керівництвом України, але вважають, що США повинні триматися подалі від цієї справи, що є внутрішнім питанням України.

У четвер, як повідомляв Голос Америки, Залужний опублікував колонку на сайті CNN, де окреслив ключові підходи для Києва й Заходу, які можуть допомогти українським силам перемагати Росію на полі бою.

У ній, зокрема, генерал наголошує на важливості усвідомлення переваги ворога в людських ресурсах і здійснення "непопулярних заходів" з широкої мобілізації населення.

Стаття у CNN була написана до появи повідомлень про можливий план президента Володимира Зеленського знати Залужного з його посади.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG