Спеціальні потреби

"Ми наближаємося небезпечно близько до ядерної аварії", - гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі


За словами гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі пряма атака на ЗАЕС 7 квітня створює небезпечний прецедент успішного націлювання на захисну оболонку реактора
За словами гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі пряма атака на ЗАЕС 7 квітня створює небезпечний прецедент успішного націлювання на захисну оболонку реактора

У понеділок Рада Безпеки ООН на спеціальному засіданні розглянула ситуацію довкола обстрілів окупованої Росією Запорізької атомної електростанції. Брифінг скликали США та Словенія за підтримки Франції. Від початку повномасштабного вторгнення це вже сьоме засідання, присвячене саме ситуації на окупованій ЗАЕС.

Брифінг Радбезу щодо обстрілів ЗАЕС скликали США та Словенія за підтримки Франції. Від початку повномасштабного вторгнення це вже сьоме засідання, присвячене саме ситуації на окупованій ЗАЕС
Брифінг Радбезу щодо обстрілів ЗАЕС скликали США та Словенія за підтримки Франції. Від початку повномасштабного вторгнення це вже сьоме засідання, присвячене саме ситуації на окупованій ЗАЕС

Ключові обговорення відбувалися минулої весни, коли на засіданні 30 травня 2023 року гендиректор МАГАТЕ запропонував п’ять принципів, які гарантували б безпеку на ЗАЕС.

Це, зокрема уникнення будь-яких атак на ЗАЕС; не використання станції для зберігання важкого озброєння або як бази для військовослужбовців; захист зовнішніх джерел живлення; захист усіх важливих структур, систем і компонентів від атак або диверсій; утримання від будь-яких дій, які могли б скомпрометувати ці принципи. Тоді країни-члени Радбезу, а також Україна чітко підтримали ці принципи.

Проте 15 квітня, відриваючи засідання, генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що від початку квітня ці принципи неодноразово порушувалися. Зокрема, 7 квітня місія МАГАТЕ, яка знаходиться на ЗАЕС, підтвердила пряму атаку на станцію, вперше від листопада минулого року. Всього ж мова іде про три атаки дронами.

Прямий удар був по вершині купола захисної оболонки будівлі реактора 6 блоку. "Хоча пошкодження конструкції є поверхневим, напад створює дуже небезпечний прецедент успішного націлювання на захисну оболонку реактора", - заявив Гроссі. Дві інші атаки були здійснені в безпосередній близькості від головних будівель реактора і призвели до щонайменше однієї жертви.

"Ми наближаємося небезпечно близько до ядерної аварії. Ми не повинні дозволяти самовдоволенню та фортуні вирішувати, що станеться завтра. Сьогодні ми маємо зробити все, що в наших силах, щоб мінімізувати ризик аварії", - заявив він, а також нагадав, що необхідно дотримуватися п’яти принципів, адже вони можуть запобігти катастрофі.

Позицію Гроссі підтримав і заступник постійного представника США при ООН Роберт Вуд. За його словами, США підкреслюють життєву необхідність уникати будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу безпеку АЕС. І кожен член цієї Ради повинен погодитися з принциповим моментом. "Однак війна Росії та продовження контролю над АЕС створюють надзвичайний ризик ядерного інциденту", - додав Вуд.

Війна Росії та продовження її контролю над ЗАЕС створюють надзвичайний ризик ядерного інциденту
Роберт Вуд, заступник постійного представника США при ООН

Він також зазначив, що цей ризик є прямим результатом рішення Путіна продовжувати незаконну, необґрунтовану та неспровоковану війну проти України. "Але в реальності Росію не хвилюють ці ризики. Бо якби це було не так, Росія б не продовжувала примусово контролювати станцію, попри численні заклики членів цієї ради та МАГАТЕ негайно вивести війська", - заявив він.

Вуд також додав, що цілеспрямовані атаки Росії на критично важливу для України інфраструктуру безпосередньо загрожують стабільності зовнішнього електропостачання ЗАЕС, що створює "неприйнятний ризик для ядерної безпеки майданчика".

Відзначив він і ситуацію довкола персоналу, яка ще більше загострилася після того, як у лютому Росія заявила про те, що українцям, які не підписали трудові договори з "Росатомом" та не прийняли російське громадянство, заборонено в’їзд на ЗАЕС.

Вуд повторив заклик міжнародної спільноти до Росії негайно вивести свої війська з території України та повернути ЗАЕС під повний контроль української влади - єдиної законної власниці. Цей заклик у своїх виступах повторила і більшість країн, які взяли участь у засіданні.

Кислиця категорично відкинув "божевільні звинувачення, що Україна може стати причиною ядерної катастрофи"
Кислиця категорично відкинув "божевільні звинувачення, що Україна може стати причиною ядерної катастрофи"

Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН назвав атаки на ЗАЕС 7 та 9 квітня – добре спланованою Росією "операцією під чужим прапором". За його словами, Російська Федерація намагається приховати власну провину та перевести дебати на сфабриковані теми, щоб звинуватити Україну в атаках та зняти з порядку денного питання деокупації. Водночас мілітаризація станції та прилеглих окупованих територій Росією, яка прогресує, залишається частиною військової стратегії РФ. "Москва використовує їх як прикриття для артилерійських ударів по територіях та населених пунктах на іншому березі Дніпра", - додав він.

Кислиця також категорично відкинув "божевільні звинувачення, що Україна може стати причиною ядерної катастрофи". "Хтось вірить, що країна, яка досі оговтується від найбільшої ядерної катастрофи, хотіла б повторення Чорнобиля 1986 року? Це ідея, яка могла спасти на думку лише кремлівським пропагандистам, адже тільки кремлівські пропагандисти відкрито мріють про те, щоб радіоактивний пил замінив українські міста", - додав він.

Під час засідання звинувачення на адресу України в атаках на ЗАЕС пролунали від постійного представника Росії при ООН Василя Небензі.

Нагадаємо, ЗАЕС - найбільша в Європі атомна електростанція, яка до повномасштабного вторгнення виробляла 30% української електроенергії. Російські війська контролюють ЗАЕС з березня 2022 року. У вересні 2022 року ЗАЕС припинила виробництво електроенергії для української мережі.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG