Спеціальні потреби

Під якими гаслами просувати Майдан на Схід?


Луценко на сцені Майдану 2 лютого
Луценко на сцені Майдану 2 лютого
Київ – Перемога Майдану у значній мірі залежить від того, наскільки настроям протесту вдасться поширитися на Сході та Півдні України, заявляє лідер руху «Третя республіка» Юрій Луценко. Між тим, експерти зазначають, що цьому заважає декілька чинників. Зокрема, соціологи констатують, що дії противників чинної влади чимало мешканців південно-східних регіонів сприймають як виклик власній ідентичності.

За словами Юрія Луценка, зараз між владою та опозицією встановилася рівновага. Одним із факторів, що схилить шальку терезів і змусить владу виконати вимоги учасників акцій протесту, може стати поширення Майдану на південні та східні області.

«Там, на Сході, 30-40 % – у Харкові, Одесі, Дніпропетровську – голосували за всі види опозиції», – заявляє Юрій Луценко.

Між невдоволенням владою та недовірою до опозиції

Звертаючись російською мовою від імені «в цілому, російськомовного Києва» до мешканців південно-східних регіонів, Юрій Луценко зауважив, що «вас грабують більше і довше, ніж нас». За його словами, необхідно довести мешканцям цих регіонів, що мета Майдану – не привести когось до влади, а припинити розкрадання України.



Між тим, експерти кажуть, що виконати це завдання буде непросто. Хоча на Донбасі чи в Криму багато невдоволених чинною владою, але й опозиційних лідерів вони не сприймають. Причому, політики-опозиціонери до певної міри самі в цьому винні.

Найпростіша технологія поділу на свій-чужий лишається головною в арсеналі політиків – як з одного, так і з іншого боку
Олексій Голобуцький
«На жаль, найпростіша технологія поділу на свій-чужий лишається головною в арсеналі наших політиків – як з одного, так і з іншого боку», – зазначає політтехнолог Олексій Голобуцький.

«Східняки» не сприймають, коли їх вчать любити Батьківщину

Під час політичної кризи антагонізм між мешканцями різних регіонів зріс. Адже влада часто намагається представити київський Майдан як західноукраїнське явище. Причому, як зазначає вчений-соціолог Євген Головаха, значна частина мешканців південно-східних областей сприймають Майдан не як протест проти дій влади, а як загрозу власній ідентичності.

В очах значної частини мешканців південно-східних областей ставлення до протестів погіршується, адже багатьох лякає екстремізм та вуличні сутички, а головне – Майдан для них лишається чужим.


Те, що Майдан сприймають на Сході по-одному, а на Заході по-іншому – це факт
Євген Копатько
«Те, що Майдан сприймають на Сході по-одному, а на Заході по-іншому – це факт, – стверджує соціолог Євген Копатько. – На Сході існує таке сприйняття, що їх якісь люди намагаються навчити любити Батьківщину так, як вони це розуміють. І це зустрічає спротив».

За його словами, просуванню Майдану на Південь і Схід заважатиме брак об’єднавчих ідей, надмір політичних амбіцій лідерів опозиції та надто помітна націоналістична складова спротиву.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG