Спеціальні потреби

У другому турі Януковича обійшли б усі опозиціонери, крім Тягнибока – соціологи


Київ – Нині найрейтинговіший політик в Україні – Віктор Янукович, але якби вибори відбувалися зараз, у другому турі з опозиціонерами він переміг би хіба Олега Тягнибока. Це – дані всеукраїнського дослідження, проведеного Центром Разумкова з 30 вересня по 8 жовтня. При цьому рейтинги окремих політиків відповідають суспільним оцінкам політичних сил, які вони представляють. Така ситуація зберігається кілька місяців, але до 2015-го може різко змінитися, говорять соціологи.

Якби вибори президента відбувалися сьогодні, найбільше виборців готові голосувати за Віктора Януковича, вважають фахівці Центру Разумкова. На другому місці – Віталій Кличко та Юлія Тимошенко. На третьому ­– Петро Симоненко та Арсеній Яценюк, одразу за ними – Олег Тягнибок. Однак у другому турі, відповідно до результатів дослідження, Янукович програє усім опозиційними кандидатам, крім «свободівця».

Другий варіант списку, який пропонувався респондентам – такий же, але без Юлії Тимошенко, оскільки зараз невідомо, чи зможе вона взяти участь у виборах, розповідає директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

«Без неї список міняється, але все одно на першому місці – Янукович (18,8% від всіх респондентів), далі йдуть зі статистично незначним розривом два опозиційні кандидати: 16,6% – Віталій Кличко та Арсеній Яценюк – 14,8%. Потім Петро Симоненко – 6,2% від усіх, Олег Тягнибок – 4,5% та Петро Порошенко – 3,8%», – зауважує він.

За даними дослідження, електорат ув’язненої екс-прем’єра, в основному, готовий перейти до Яценюка, зазначає соціолог.

Будь-якого єдиного опозиційного кандидата спробують дискредитувати – політолог

Якщо ж висунути єдиного опозиційного кандидата у першому турі, проти чого вже висловлювалася Юлія Тимошенко, до другого туру опозиція може не дійти взагалі, зауважує директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко.

Коли опозиція висуне єдиного кандидата вже в першому турі, тоді зростає ризик, що з цим кандидатом щось може трапитися до другого туру
Юрій Якименко
«Коли опозиція висуне єдиного кандидата вже в першому турі, тоді зростає ризик, що з цим кандидатом щось може трапитися до другого туру і не буде рівноцінної заміни на другий тур, або взагалі вибори можуть відбутися по одному кандидату – закон це дозволяє», – припускає він.

Такі електоральні вподобання зберігаються уже кілька місяців, однак вони не означають, що на виборах люди проголосують саме так, зауважує директор фонду «Демократичні ініціативи» соціолог Ірина Бекешкіна.

На виборах 2004 року додаток у 400 гривень до пенсії – і одразу рівень Януковича зріс, якраз за рахунок пенсіонерів
Ірина Бекешкіна
«На виборах 2004 року Ющенко мав відрив від Януковича аж до жовтня стабільно 10%, – пригадує вона. – А у жовтні дали, значить, додаток у 400 гривень до пенсії – і одразу рівень Януковича зріс, якраз за рахунок пенсіонерів, і вони зрівнялися. Так що я не можу говорити, що буде».

Можливо, щось і зміниться, але зараз у Януковича немає шансів на перемогу на виборах, вважає політолог Віктор Небоженко.

«Як 25% голосувало за нього 5 років тому, так 25% і не більше за нього голосують, – зауважує він. – Я вам скажу як людина, що брала участь у багатьох виборчих кампаніях, зокрема, президентських, цього мало, щоб перемогти. Ви скажете: у Леоніда Кучми було 8-9% і він переміг. Але ми знаємо, що з цього вийшло».

Політолог підтримує ідею щодо висування єдиного кандидата, однак вважає, що рішення з приводу, хто це має бути, потрібно ухвалити безпосередньо перед стартом кампанії, бо влада всіляко дискредитуватиме будь-якого кандидата від опозиції.


Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG