Спеціальні потреби

Антикорупційна рада України вимагає перевірити декларацію Януковича


Київ – Державні органи мають перевірити наскільки правдивими є цифри в декларації президента України, заявляють в громадській організації Антикорупційна рада України. Там стверджують, що доходи Януковича викликають серйозне занепокоєння. Так дохід президента України перевищує дохід президента Америки Барака Обами майже в 4 рази. Водночас зарплата українського президента – навпаки – в 4 рази нижча. Наскільки можна вірити президентській декларації, і чому президент України має статки вищі, ніж керівники економічно розвинених держав?

У 2012 році президент України Віктор Янукович задекларував 774 тисячі 877 гривень зарплати, 4 мільйони 62 тисячі 437 гривень банківських відсотків та 15 мільйонів 551 тисячу гонорару за написання книги. Тобто загалом його дохід за рік становив 20 мільйонів 388 тисяч 314 гривень, що приблизно в 4 рази більше ніж дохід президента США Барака Обами та його дружини Мішель.

Головне, що чесно

Порівнювати статки президентів різних країн некоректно, впевнений заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов. У депутата не виникає запитання, чому доходи президента України в рази більші, ніж у президентів країн із набагато вищим рівнем життя. Головне, говорить регіонал, що Янукович задекларував свої гроші чесно. Питання ж могли б виникнути, якби президент щось приховав.

Дай Бог кожному стільки виділяти на благодійність. Я щось не бачу, щоб ті політки стільки віддавали, як Віктор Федорович. І ті, хто рветься до влади в Україні, – а вони люди небідні
Михайло Чечетов
«Ви не з того боку до питання підходите. Ви починаєте з сусідкою мірятеся. Чому вона у черевиках на високих підборах, а вам чоловік таких не купує. Вам не пощастило, у вас нема такого чоловіка і таких зовнішніх даних, як у неї. Це якраз в ментальності українців – коли в сусіда хата згоріла, то це добре. Головне в тому, що ці кошти чесно задекларовані. І що він показав, скільки дав на благодійність. Дай Бог кожному стільки виділяти на благодійність. Я щось не бачу, щоб ті політики стільки віддавали, як Віктор Федорович. І ті, хто рветься до влади в Україні, – а вони люди небідні. Давайте краще тут порівняємо!», – пропонує Чечетов.

Благодійні внески родини американського президента у 2012 році склали близько 150 тисяч доларів. Задекларована ж Віктором Януковичем сума на благодійність майже в шість разів вища (7 мільйонів 432 тисяч 400 гривень).

Фіктивні цифри в декларації?

Наскільки правдивими є цифри в декларації президента України, мають перевірити відповідні органи. Але доходи Януковича викликають серйозне занепокоєння, говорить голова Антикорупційної ради України Богдан Якимюк. Зокрема, він запитує, яким чином виплачувався гонорар у 16 мільйонів гривень за публікацію книжок президента друкарнею «Новий світ», яка навіть пункту «видавництво книжок» у своєму статуті не має. Для порівняння: майже в 4 рази менше гонорар за ще ненаписану книжку у 2009 році отримав президент США Барак Обама.

Не можу собі уявити, що якийсь орган, виявивши якусь проблему чи невідповідність декларації гаранта Конституції, зміг би це оприлюднити назагал
Богдан Якимюк
«Це свідчить про те, що це є певною фіктивною справою. Ми закликаємо правоохоронні органи приділити належну увагу моніторингу декларацій вищих посадових осіб держави. І такий незалежний контроль мав би здійснюватися в Україні відповідними органами, але очевидно, що це може не відбутися, бо всі держоргани залежні від президента. Не можу собі уявити, що якийсь орган, виявивши якусь проблему чи невідповідність декларації гаранта Конституції, зміг би це оприлюднити назагал і проінформувати про це суспільство. Це не видається реальним», каже Богдан Якимюк.

Президент Обама заробляє приблизно в 10 разів більше середньорічного доходу по США, а от зарплата Віктора Януковича перевищує середньомісячну зарплату українця в понад 20 разів. Президент України отримує 64 з половиною тисячі гривень в місяць, в той час як середньостатистичний українець – близько 3 тисяч.

Якщо говорити про доходи українців, то вони залежать не лише від економічної ситуації в країні та світі, говорить голова Комітету економістів України Андрій Новак. А ще й від фінансової культури чиновників.

Зарплата, видатки на утримання і матеріальна допомога

«Фінансова культура в цивілізованих країнах не дозволяє великої різниці між найнижчим рівнем доходів громадян своєї країни і найвищим. Особливо це стосується держбюджету і утримання чиновників усіх рівнів. В цивілізованих країнах навіть на законодавчому рівні є певні обмеження стосовно різниці, яка може бути між мінімальною і максимальною зарплатою. Дуже строго регламентовані додаткові чиновницькі пільги. На жаль, в Україні такої практики, такої культури, яка називається фінансовою, немає ні на законодавчому рівні, ні на рівні свідомості чиновників», – зазначає Новак.

Окрім того, що українські чиновники не обмежені в рівні своїх зарплат чи виплат на «професійну діяльність» законодавчо, вони ще й отримують різного роду матеріальну допомогу, говорить фахівець.

Раніше ЗМІ з посиланням на «Вісник Державних закупівель» повідомляли, що утримання президента в 2012 році обійшлося Україні в 635 мільйонів гривень, тобто 2 мільйони гривень в день. Водночас, згідно з декларацією, президент не має власного автомобіля, однак його дружина має Honda Odyssey 2009 року випуску та Toyota Sienna 2011 року.

А от за перельоти Віктора Януковича в рамках робочих поїздок Державне управління справами заплатить у 2013 році 23,5 мільйони гривень. А літак, куплений, правда, вже кілька років тому, обійшовся українському бюджету майже в 90 мільйонів доларів.

Водночас, нещодавно в соціальні мережі потрапило фото президента Литви Далі Грібаускайте, яка летить до Лондона лоукостом.


Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG