Спеціальні потреби

Що відбувається, якщо президент США відмовляється залишити посаду після закінчення терміну?


На фото: колишній президент США Барак Обама вітає Дональда Трампа та його дружину Меланію, 20-го січня, 2017-го року.
На фото: колишній президент США Барак Обама вітає Дональда Трампа та його дружину Меланію, 20-го січня, 2017-го року.

Незважаючи на те, що президент США Дональд Трамп палко заперечує результати президентських виборів у листопаді, на яких перемогу здобув колишній віце-президент Джо Байден, Трамп вже дав зрозуміти, що покине Білий дім до того моменту, як його повноваження закінчаться опівдні 20 січня.

Трамп вчинить так само, як кожен його попередник. Жоден президент в американській історії не відмовлявся покинути офіційну резиденцію та робоче місце голови виконавчої влади США.

Конституція, найвищий закон США, говорить, що президент "займатиме свою посаду протягом чотирьох років"

Але що було б, якби хтось це зробив?

«Основною метою при створенні нашої системи було не допустити появи монарха з невизначеним терміном володарювання. Президент має чотирирічний термін, і якщо його переобирають, це чудово, але якщо він не зміг переобратись, то він піде геть», - говорить Брайан Калт, професор права в Юридичному коледжі штату Мічиган.

Конституція, найвищий закон США, говорить, що президент "займатиме свою посаду протягом чотирьох років".

"І 20-та поправка до Конституції визначає, що його повноваження закінчуються опівдні 20-го січня, а новий президент складає присягу і стає президентом опівдні 20-го січня", - говорить Кальт. "Опівдні ця людина вже не президент ... на той момент він порушник права власності (йдеться про сценарій перебування на території державної будівлі без дозволу - прим. ГА)".

Що станеться, якщо президент відмовиться покинути Білий дім?

"Після інавгурації нового президента він викликав би Секретну службу або військових, щоб ті видворили старого президента з Білого дому", - говорить історик Брюс Куклік. "І це могло б статися".

У Конституції немає нічого, що говорить, що ти повинен буквально знаходитись у Білому домі
Кейт Масур, доцент кафедри історії Північно-Західного університету

До того ж перебування у Білому домі не робить людину президентом.

"Президентом людину робить інавгурація президентом США в результаті процесу прийняття рішення про те, хто виграв вибори", - говорить Кейт Масур, доцент кафедри історії Північно-Західного університету. "У Конституції немає нічого, що говорить, що ти повинен буквально знаходитись у Білому домі".

Посадові особи уряду мають вирішальне значення для мирної передачі влади. Багато федеральних робітників, включно з військовими, Секретній службі та ФБР, дають присягу захищати Конституцію, що означає визнання переможця виборчого голосування.

"У Конституції зазначено, що існує Колегія вибірників, і в ній викладено схему обрання нового президента", - говорить Масур. "І якщо ви відмовляєтесь дотримуватись процедур, які встановлені відповідно до тієї частини Конституції, яка встановлює рамки вибору президента, ви порушуєте свою присягу".

Історик Куклік каже, що політична культура та громадська думка, а не конкретні слова в Конституції, заважають американським президентам затримуватись і після закінчення терміну перебування при владі

"Це не зійшло би йому з рук, і справа не в тому, що записано в Конституції", - говорить він. “Йдеться про правила уряду та традиції. Я маю на увазі, що він просто не мав би підтримки для цього ".

Куклік каже, що демократичні традиції, такі як вільні та чесні вибори та мирна передача влади, є невід'ємною частиною того, як американці бачать себе. І вони не стали би відмовлятись від цих важливих правил .

"Якщо ви громадянин США, з того часу, як ходите в дитячий садок, ви чули історії про те, як працюють Сполучені Штати та яка це конституційна демократія. І за своє життя ви бачили, як президенти програвали і відходили від влади », - говорить Куклік. "Це лише частина змагань і величності цього конституційного режиму ... Вона є його невід'ємною частиною"

Дивіться також: Огляд найгучніших авто-новинок виставки CES

Огляд найгучніших авто-новинок виставки CES. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG