Спеціальні потреби

Перевірка фактів, підвищення медіа-грамотності та чіткі правила гри для соцмереж можуть захистити від дезінформації


Фото: Експерти закликають підвищувати медіа грамотність серед населення в усьому світі
Фото: Експерти закликають підвищувати медіа грамотність серед населення в усьому світі

Деізнформаційні війни та протидію їм обговорювали в штаб-квартирі ООН. За ініціативи Постійних представництв України, США, Литви, Європейського союзу, Республіки Корея, Коста-Ріки та Гани, а також за участі Департаменту глобальних комунікацій Секретаріату ООН відбулося онлайн-засідання високого рівня на тему «Перевірка фактів як глобальна практика з протидії дезінформації та неправдивим відомостям».

У дискусії взяли участь перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, заступник міністра закордонних справ Литви Арнольдас Пранкевичюс, представники ООН, Facebook, а також неурядових організацій, які займаються перевіркою фактів.

Відкриваючи захід Еміне Джапарова порівняла дезінформацію з радіацією, яку ніхто не бачить, але вона впливає на наше життя та здоров’я. Вона переконана, що країні та організації, зокрема ООН, мають посилити інструменти, які би дозволили боротися з цим феноменом.

Серед останніх потужних дезінформаційних кампаній, пов’язаних з Росією, яка вже не перший рік використовує дезінформацію та пропаганду як інструменти своєї зовнішньої політики, експерти назвали поширення неправдивих відомостей про КОВІД в цілому та атаки на західні вакцини та вакцинацію, зокрема.

Джесіка Цукер, керівниця відділу боротьби із недостовірною інформацією Facebook розповіла, що з того часу, як розпочалася пандемія, компанія видалили більше ніж 18 млн матеріалів в Facebook та Instagram, які порушували політику та стосувалися неправдивої інформації про вакцини.

Facebook працює над тим, щоб неправдивий контент побачило якомога менше людей.
Джесіка Цукер, керівниця відділу боротьби з дезінформацією


За її словами, масове вкидання подібної неправдивої інформації Facebook почав фіксувати в кінці грудня минулого року. Тоді ж компанія оновила свої політики щодо блокування подібного контенту та зробила їх більш жорсткими в контексті поширення дезінформації про КОВІД.

Підхід компанії – понизити поширення неправдивого контенту, щоб його побачило якомога менше людей. «Ми переконані, що це створює правильний баланс між свободою вираження поглядів та безпекою. Іншими словами, ми дозволяємо людям постити свою думку, але не показуємо це у верхівці стрічки новин», - додала вона.

Також Facebook працює у партнерстві з урядами та міжнародними організаціями. І за рахунок цього партнерства компанії вдалося донести правдиву інформацію про КОВІД та вакцини більше ніж 2 мільярдам користувачів соцмереж.

Цукер також відзначила важливість підтримки неурядових організацій, які займаються перевіркою фактів. За останні кілька років Facebook вклав 84 млн доларів у програми, які підтримують подібні проекти. Наразі компанія співпрацює з 80 організаціями по всьому світу.

«Їхня робота – перевіряти контент, після чого ми вже вживаємо заходів, значно знижуючи його поширення. Ми додаємо позначку, що ця інформація оцінена як неправдива. Ми позначили 167 млн таких матеріалів між березнем та жовтнем минулого року. І ми знаємо, що це працює. 95% користувачів, які бачать цю позначку не клікають на пост, який містить посилення на неправдиву інформацію», - пояснила вона.

Фото: Євген Федченко та СтопФейк відповідають за перевірку фактів для Facebook в Україні
Фото: Євген Федченко та СтопФейк відповідають за перевірку фактів для Facebook в Україні

Українець Євген Федченок, засновник проект СтопФейк, який також взяв участь у заході, каже, що співпрацею з Facebook та ефективністю інструментів, які пропонує компанія, задоволений. Українські медіа до них чутливі. «Адже якщо маркувати ці платформи як ті, які поширюють неправдиву інформацію, це, по суті, руйнує довіру аудиторії до них. У цьому контексті ми бачимо набагато більше зворотнього зв’язку від медіа. Вони реагують на наші зауваження досить швидко. І якщо порівнювати ситуацію зараз та кілька років тому, ми бачимо велику різницю», - розповів експерт.

Про значне збільшення дезінформації, пов’язаної з КОВІД та вакцинацією говорять і в Департаменті глобальних комунікацій Секретаріату ООН. У травні минулого року вони запустили спеціальну ініціативу, присвячену цій проблемі. Вона об’єднує більше 70 тис. волонтерів по всьому світу, що дозволило охопити аудиторію в один мільярд споживачів інформації

Махер Нассер, керівник департаменту ООН з глобальних комунікацій серед інших побічних ефектів пандемії назвав і посилення фінансового занепаду медіа, які становлять суспільний інтерес. За його даними, ці організації, особливо газети, у 2020-му втратили 30 мільярдів доларів. «У той же час саме вони відіграють провідну роль у боротьбі з дезінформацією, проводячи незалежну перевірку фактів. Саме тому Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш привітав створення Міжнародного фонду для медіа, які становлять суспільний інтерес, мета якого підтримка таких ЗМІ в усьому світі, особливо у країнах з низьких та середнім рівнем життя», - додав Нассер.

Учасники заходи також відзначили, що деінформація – не має кордонів, тому перемогти її можна лише спільними зусиллями у глобальній кооперації між країнами та організаціями. І ключову роль в цьому процесі відіграє система перевірки фактів, підвищення медіа-грамотності серед населення та чіткі правила гри для медіа та соціальних платформ, які працюють в усьому світі.

Дивіться також: НАСА залучає студентів до розробки скафандрів для польотів на Марс

НАСА залучає студентів до розробки скафандрів для польотів на Марс. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

XS
SM
MD
LG