Спеціальні потреби

Як вплине відставка Найєма на підтримку партнерів з відновлення України, аналізують оглядачі


Тіньовий міністр закордонних справ Сполученого Королівства Девід Леммі та тіньовий міністр оборони Джон Гілі відвідують Ірпінь, Київська область
Тіньовий міністр закордонних справ Сполученого Королівства Девід Леммі та тіньовий міністр оборони Джон Гілі відвідують Ірпінь, Київська область

Відставка Мустафи Найєма з посади глави Агентства відновлення України напередодні міжнародної конференції з питань відновлення (Ukraine Recovery Conference – URC2024), яка відбудеться 11 та 12 червня в Берліні, виглядає дивно для закордонних партнерів, вважає Андрій Боровик, виконавчий директор Transparency International Ukraine.

Відставка Найєма призвела до зростання напруги навколо конференції, пише Euronews.

Однак, аналітики не очікують, що подія вплине суттєво на результат конференції.

“Відставка цієї команди - це було питанням часу, але чи робить це конференцію беззмістовною? Навряд. Україна буде представлена на рівні урядової делегації, і уряд постійно веде роботу [над відновленням]”, — заявив Боровик у коментарі Голосу Америки.

Схожу позицію висловив речник федерального уряду Німеччини Штеффен Гебештрайт. У понеділок під час брифінгу він заявив, що “відсутність однієї людини не може вплинути на успіх або неуспіх конференції”.

Завідувач кафедри історії Американського католицького університету Майкл Кіммедж у коментарі Голосу Америки також заявив, що це не вплине на підтримку партнерів.

“Я думаю, що тих, хто відданий відбудові України, цей конкретний скандал не зупинить і не змусить переглянути їхню позицію. Переважна потреба відбудови України – гуманітарна. Звичайно, усі б воліли, щоб Україна була процвітаючою демократією, щоб в українському уряді усе було добре, але це не абсолютна передумова, коли йдеться про реконструкцію”, — міркує він.

Марнування людського ресурсу

Боровик зауважив, що країна залишилася без двох ключових людей у сфері відновлення — профільного міністра [у травні Верховна Рада звільнила віцепрем'єр-міністра з відновлення України, міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова] та глави Агентства з відновлення.

Однак, каже експерт, його більше хвилює те, що в Україні необачно використовується людський ресурс, якого і так бракує, зокрема й в контексті оновлення уряду, яке оголосив президент Зеленський.

“Йдуть люди, які можуть принести результат, тоді як уряд говорить про нестачу людського капіталу. Людей немає, а ми звільняємо тих, хто є. Так скоро невідомо, кого ми будемо призначати, бо людей більше в країні не стає, а Росія продовжує нас вбивати”, — вважає він.

Антикорупція

Звільнення Кубракова викликає жаль, оскільки він вважався новатором у боротьбі з корупцією та розбудові прозорості, вважає Джош Рудольф, старший науковий співробітник аналітичного центру Німецького фонду Маршалла. В коментарі виданню The Guardian він сказав: "Центральна влада прийшла знищити команду, яка будувала прозору систему національного відновлення, і замінити її лоялістами".

Боровик також зауважує, що команда Найєма довела, що може трансформувати сталу інституцію — Агентство відновлення створили на базі Державного агентства інфраструктурних проєктів та Укравтодору. За даними моніторингу Transparency International, команда Найєма а Агентстві відновлення показала хороший результат.

“Ми дійсно бачили що там проблем завжди значно менше, ніж в інших інституціях. Якби вони працювали довше, то був би ще більше прогрес”, — вважає виконавчий директор TI.

На думку Боровика, майбутнє реформи сектору відновлення інфраструктури залежатиме від того, кого призначать на заміну. Важливо, щоб нова команда була віддана ефективності й результативності, й не приносила в жертву антикорупційні заходи, міркує експерт.

Однак, каже він, майбутньому керівникові все ж доведеться порушувати питання відповідної винагороди. Мустафа Найєм повідомив, що з початку року Агентству суттєво обрізали заробітну плату.

“Неможливо знайти людину, яка отримує від 14 до 30 тисяч гривень, з величезною мотивацією до роботи, яка буде керувати проєктом у мільярд”, — каже Боровик.

Водночас експерт визнає, що державний бюджет “не гумовий”, і Україна має великі проблеми з фінансуванням.

“Я дуже сподіваюся, що нова команда продовжуватиме розвивати успіхи, не дивлячись на те, що в цих умовах невизначеності важко бути позитивним. Але якщо цього не станеться, то шанс на ще одну реформу буде втрачено”, — підсумовує він.

На думку Джона Гербста, колишнього посла США в Україні, в інтересах Сполучених Штатів та країн НАТО - програш Володимира Путіна в Україні, то ж навіть корупційний чинник не зможе похитнути підтримку партнерами Києва, вважає він.

“Україна досягла помітного, але не разючого прогресу в питаннях реформ, включаючи корупцію. Водночас зрозуміло, що пріоритетом номер один є забезпечення достатньої підтримки для України, необхідної для перемоги над Кремлем. Підготовка до відбудови України важлива, але не така важлива, як забезпечення того, щоб Україна швидше виграла цю війну”, — вважає Гербст.

Раніше Голос Америки писав, як відреагували на відставку Мустафи Найєма з посади глави Агентства відновлення західні видання та українські оглядачі. Зокрема експерти казали, що це є "тривожним дзвінком" та останньою кадровою зміною у Кабміні, яка похитнула довіру західних партнерів до уряду президента Володимира Зеленського.

До роботи над статтею долучилася журналістка української служби Голосу Америки Тетяна Ворожко.

  • 16x9 Image

    Марія Ульяновська

    Журналістка та режисерка документальних фільмів. На Голосі Америки веду програму “Час-тайм”. Розповідаю про російські воєнні злочини, правосуддя, антикорупцію, українську та американську політику. Знімаю людяні історії.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG