Спеціальні потреби

Держдеп заморожує Work and Travel через скарги на порушення прав студентів


Будівля Держдепу США
Будівля Держдепу США

Associated Press повідомляє, що державний департамент США заморозив розширення програми Work and Travel USA, яка надає літню роботу у США іноземним студентам. Причиною таких дій називають численні скарги на низьку оплату праці та експлуатацію закордонних студентів у США.

Йдеться про програму для студентів, які прибувають у США за візою J-1, Work and Travel USA. Програма існує з 1963 року і має на меті сприяти розумінню культури США і надає студентам можливість працювати, жити та подорожувати Америкою.

Майже рік тому Associated Press оприлюднила інформацію про численні порушення прав учасників програми, включно з випадками, коли студентів поселяли у занедбаному, перенаселеному житлі та примушували виконувати виснажливу, брудну роботу за 1 долар на годину та навіть менше. Деяким довелось звертатись до притулків для бездомних, щоб здобути нічліг та харчі.

Щонайменше одна жінка повідомила Associated Press, що її відлупцювали та примусили працювати стриптизершею у Детройті у 2005-му році.

У понеділок Державний департамент США, який здійснює нагляд за програмою, повідомив, що він обмежить кількість майбутніх учасників на цьогорічному рівні (близько 103 тисяч студентів).

Окрім того Держдеп тимчасово перестав приймати заявки від нових «спонсорів» - компаній, які допомагають студентам отримувати візи та знаходити роботу в обмін на певну плату. Більшість порушень в межах програми приписують посередникам між роботодавцями та студентами, чия діяльність законодавчо не врегульована.

Між тим Державний департамент має намір переглянути правила програми.
В межах програми студенти отримують візи терміном до 4-х місяців і часто працюють в готелях, ресторанах та на курортах.

Кількість учасників програми зросла із 20 тисяч у 1996-му році до більше, ніж 150 тисяч у 2008-му році. Протягом минулої декади у програмі взяли участь майже мільйон іноземних студентів.

Минулого року після років скарг на порушення прав учасників, Державний Департамент став накладати більшу відповідальність на 53 офіційні компанії-спонсори програми.

«Незважаючи на нові правила, кількість скарг цього року продовжує лишатись величезною. Учасники скаржаться на нестерпну роботу, порушення попередніх угод, шахрайство, відміну вакансії після прибуття до Сполучених Штатів, понаднормову працю, проблеми із забезпеченням житлом та покриттям транспортних витрат», - йдеться у повідомленні Державного Департаменту щодо замороження програми, яке було оприлюдненого у понеділок.

Джон Білан, 22-річний румунський студент-економіст, який влітку працював на кондитерському заводі у Пенсільванії каже, що зміни нагодились надто пізно. Йому хотілося б щоб компанію, яка виступала його спонсором, закрили, а сама програма повернулась до ідеї культурного обміну.

«Це канал постачання дешевої робочої сили для американських компаній», - каже Білан, - «Найгірше, що коли ти проходиш співбесіду у посольстві, тобі кажуть, що ти має права і тебе захистять, і що якщо будуть проблеми, то хтось допоможе, треба лише зателефонувати. Але насправді, коли ти починаєш захищати себе, то з’являється представник спонсора і починає тебе залякувати».

Євген Кондратенко, 18-річний студент з України, який живе у місті Дестін, у штаті Флорида, розповідає, що в Україні з нього взяли гроші та обіцяли роботу рятувальником із фіксованою кількістю робочих годин. Вже у США виявилось, що роботи немає. Йому довелось погодитись на першу–ліпшу роботу та жити в жебрацьких умовах.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG