Спеціальні потреби

Останнім ракетним випробуванням Північна Корея планувала подолати оборону США – експерти


На фото – випробування ракети Північною Кореєю в невідомому місці, повідомляє Корейське центральне інформаційне агентство. 26 червня 2024 р. (KCNA через Reuters)
На фото – випробування ракети Північною Кореєю в невідомому місці, повідомляє Корейське центральне інформаційне агентство. 26 червня 2024 р. (KCNA через Reuters)

У четвер Північна Корея заявила про прогрес у випробуваннях ракети, що має містити кілька боєголовок. Як повідомляє кореспондент англомовної служби Голосу Америки, йдеться про сучасну зброю, призначену для подолання американської протиракетної оборони.

За повідомленнями Корейського центрального інформаційного агенства, в середу Північна Корея, "успішно випробувала відокремлення і контроль наведення окремих мобільних боєголовок" під час запуску.

КЦІА заявило, що двигун першого ступеня твердопаливної балістичної ракети середньої дальності доставив боєголовки, які "правильно спрямували до трьох координатних цілей".

Аналітики кажуть, що в разі підтвердження ця розробка ознаменує значний прогрес у досягненні мети північнокорейського лідера Кім Чен Ина – створення ракети великої дальності з декількома боєголовками, яка могла б подолати американську протиракетну оборону, що має обмежену кількість засобів перехоплення.

"Перебільшення", вважає Південна Корея

Південнокорейські збройні сили спочатку повідомили про запуск як про невдалий, зазначивши, що він закінчився вибухом у повітрі на ранніх стадіях польоту ракети.

У четвер речник Об'єднаного комітету начальників штабів (ОКНШ) Південної Кореї підтримав цю оцінку, відкинувши заяву Північної Кореї як "обман і перебільшення".

В той час як боєголовки на таких ракетах зазвичай відокремлюються на етапі спуску, заявив речник ОКНШ, але північнокорейська ракета вибухнула в повітрі на ранній стадії польоту.

"Ряд відео і фотографій, зроблених вчора приватним сектором, показують, що політ ракети був аномальним", – зазначив він.

У середу південнокорейські телекомпанії оприлюднили низку відеозаписів, на яких видно об'єкт, який, схоже, вийшов з-під контролю, а потім вибухнув і впав на землю. Відео були зняті жителями віддалених північно-західних островів Південної Кореї.

Декер Евелет, який вивчає північнокорейські стратегічні сили для Центру військово-морського аналізу (CNA), сказав, що важко з упевненістю визначити успіх запуску, враховуючи наявні публічні докази.

Проблеми протиракетної оборони

Північна Корея і раніше проводила випробування різних компонентів MIRV, в тому числі систем, призначених для наведення кількох боєголовок. Але останній запуск, схоже, пішов далі, бо використовував кілька боєголовок, а також боєзаряди-приманки, які мають на меті збити з пантелику щити протиракетної оборони.

Боєголовки на таких ракетах зазвичай відокремлюються на етапі спуску, але північнокорейська ракета вибухнула в повітрі на ранній стадії польоту, заявив представник південнокорейських військових. (KCNA via Reuters)
Боєголовки на таких ракетах зазвичай відокремлюються на етапі спуску, але північнокорейська ракета вибухнула в повітрі на ранній стадії польоту, заявив представник південнокорейських військових. (KCNA via Reuters)

Теоретично Сполучені Штати наразі захищені протиракетним щитом з 44 перехоплювачами, призначеними для міжконтинентальних балістичних ракет (ICBM).

Ця цифра має зрости до 64. На думку аналітиків, така кількість практично не залишає можливості для помилок, навіть якщо не враховувати ракети з декількома боєголовками.

За словами Евелета, з ракетами MIRV Північна Корея має "набагато, набагато більше шансів подолати американську протиракетну оборону".

"Багато експертів з ядерних питань витратили близько десяти років, стверджуючи, що протиракетна оборона не є економічно ефективною і що КНДР просто подолає щит, коли вони запустять програму. Ці занепокоєння були відкинуті, в основному тому, що люди не думали, що КНДР здатна на програму такого масштабу. І ось ми тут", – пояснив Евелет в інтерв'ю Голосу Америки.

Розміщуючи кілька боєголовок на одній ракеті, Північна Корея може також зменшити потребу в мобільних пускових установках, або TEL, з виробництвом яких у неї виникають труднощі.

Що буде далі?

Цей запуск є останнім кроком Північної Кореї, спрямованим на реалізацію списку бажань щодо стратегічних озброєнь, який Кім виклав у 2021 році. До списку також увійшли надзвукові ракети, супутники-шпигуни, твердопаливні МБР і ракети, що запускаються з підводних човнів – усі ті напрямки, в яких Північна Корея відтоді досягла поступу.

За словами Кіма, його програма ядерної зброї необхідна для стримування атак з боку Сполучених Штатів, які мають десятки тисяч військовослужбовців у регіоні.

Він також попередив, що може превентивно застосувати ядерну зброю, щоб протистояти тому, що він називає ворожими силами в регіоні.

Аналітики особливо шукають будь-які ознаки російської допомоги у створенні північнокорейської зброї. Раніше цього місяця Росія і Північна Корея підписали договір про взаємну оборону. Після підписання президент Росії Володимир Путін припустив, що ця угода може допомогти спростити передачу озброєнь.

У четвер південнокорейський військовий речник заявив, що важко визначити, чи включав останній запуск якусь допомогу з боку Росії.

З огляду на те, що Північна Корея заявила лише про "досить скромні і технічні" успіхи під час останнього запуску MIRV, ймовірні нові випробування з використанням такої технології, вважає Анкит Панда, старший науковий співробітник вашингтонського Фонду Карнегі за міжнародний мир.

"Якщо їхні заяви відповідають дійсності, я б очікував на подальші випробування, – сказав Панда. – Навіть якщо це не було повним успіхом, я підозрюю, що Ракетне управління отримало корисні дані, які сприятимуть розвитку їхніх ракетних можливостей, в тому числі і потенціалу MIRV".

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG