Спеціальні потреби

Американські урядовці обурені витоком інформації на сайті Wikileaks


Скандально відомий веб-сайт «Вікілікс» опублікував у себе на сторінці чергову порцію матеріалів, які довгий час уряд США тримав під грифом «секретно». У документах, яких налічується близько чверті мільйона, розкривається справжнє ставлення і думка Америки про світових лідерів, а також містяться деталі переговорів з ними.

Державний секретар США Гілларі Клінтон уже заявила, що США вдаються до ще строгіших кроків, щоби захистити конфіденційність інформації. Вона висловила жаль з приводу оприлюднення документів. Білий дім засудив такий крок WikiLeaks, назвавши його безвідповідальним.

Провідні світові видання оприлюднили надані сайтом Wikileaks сотні тисяч конфіденційних документів з листуванням американської дипломатичної служби та Вашингтона, що не мали стати надбанням громадськості. Майже чверть мільйона таємних документів оприлюднених Wikileaks містять вражаючі данні про залаштункову міжнародну політику. Гігабайти таємних документів міг передати Wikileaks військовий аналітик армії США 22-річний Бредлі Менінг, який нині очікує військового суду в США .

Міжнародні видання, які першими отримали доступ до інформації Wikileaks, вже опублікували частину документів, з яких стає зрозуміло, що насправді думають та знають про світових лідерів завжди усміхнені та ввічливі американські дипломати.

Наприклад, прем’єр-міністра Росії Путіна охарактеризовано як Альфа-самця, президента Франції Саркозі названо «голим королем», а президента Афганістану Гаміда Карзая – параноїком.

В опублікованих документах згадано і Україну. Дипломати не обійшли увагою «пишну біляву медсестру з України», що постійно супроводжувала лідера Лівії під час його візиту до Нью-Йорка минулого року. І це лише початок «української теми» у листах дипломатів. Так сайт «Російський репортер» написав, що в документах Wikileaks йдеться про те, що продажами газу в Україну через тіньову компанію «РосУкрЕнерго» деякий час опікувався відомий кримінальний авторитет Семен Могилевич, якому сприяли російські спецслужби.

Втім, найбільш вражаючі викриття стосуються Ірану. Виявилось, що лідери арабських країн вже тривалий час вимагають від США завдати повітряного удару по Ірану. Наприклад, згідно з документами, султан Бахрейну на зустрічі із очільником центрального командування США генералом Дейвидом Петреусом буквально благав США зупинити іранську ядерну програму. А міністр зовнішніх справ Об’єднаних Арабських Еміратів називає президента Ірану Ахмадінежада – Гітлером, якому не можна дозволити отримати ядерну зброю.

Сайт Wikileaks публікує таємні документи надані анонімними джерелами. Його засновник австралієць Джуліан Ассанж вважає, що оприлюднення таємної інформації служить інтересам громадськості:

«Ми захищаємо жертв. Я боєць по духу. Я люблю долати перешкоди, тож ця робота приносить мені велику насолоду».

Водночас у США вважають, що публікації Wikileaks становлять загрозу для життя американських військовослужбовців та мирних громадян. Білий дім та Пентагон назвали дії Wikileaks «безвідповідальними» та «небезпечними». Сенатор-республіканець Ліндсей Грехем погоджується з такою думкою:

«Оприлюднення таких матеріалів – огидний вчинок. Я погоджуюсь із заявою Пентагону, що дії Wikileaks спричиняють загибель людей».

Раніше цього року сайт Wikileaks вже публікував конфіденційні данні про війну в Іраку та Афганістані, які Пентагон назвав «найбільшим витоком таємної інформації у своїй історії».

XS
SM
MD
LG