Спеціальні потреби

60 млрд для України? Яке майбутнє двопартійної підтримки Києва в Конгресі - ексклюзивні коментарі політиків та експертів


Будівля Конгресу США, 8 листопада 2022, Вашингтон. AP Photo/J. Scott Applewhite
Будівля Конгресу США, 8 листопада 2022, Вашингтон. AP Photo/J. Scott Applewhite

Під час виборів до Конгресу США представники Республіканської партії можуть отримати контроль як у Палаті представників, так і в Сенаті. Як це може позначитись на допомозі Україні у російській війні?

За кілька тижнів до проміжних виборів, республіканці та демократи зробили низку заяв, які посіяли сумніви щодо подальшої підтримки пакетів допомоги для України. Зокрема, лідер республіканців у Палаті представників Кевін Маккарті заявив, що Україна більше не буде отримувати "безлімітні чеки" без позначення суми допомоги. А група демократичних законодавців склала лист до президента Джо Байдена, в якому закликала до переговорів із Путіним, пізніше вони назвали цей лист "помилковим".

Більшість людей, які будуть обрані... підтримуватимуть політику адміністрації Байдена по Україні. І я думаю, що ми маємо подякувати за це Володимиру Путіну

Яким буде майбутнє двопартійної підтримки України в новому Конгресі Голосу Америки прокоментували американські політики та експерти.

Незалежно від перестановок у Конгресі підтримка України залишиться незмінною, кажуть деякі оглядачі.

"Більшість людей, які будуть обрані, республіканці чи демократи, підтримуватимуть політику адміністрації Байдена по Україні. І я думаю, що ми маємо подякувати за це Володимиру Путіну. Через ядерні загрози та жахливість його дій", - заявив у коментарі для Голосу Америки Стівен Бланк, старший науковий співробітник Інституту Досліджень Зовнішньої Політики.

За словами Джона Гербста, колишнього посла США в Україні, а нині директора Євразійського Центру Атлантичної Ради США, "американська підтримка України залишатиметься сильною протягом наступних кількох років".

"У новому Конгресі буде більше республіканців, які скептично ставляться до допомоги Україні, але я не думаю, що їхня кількість перевищить 30% республіканського крила. Тому вони залишаться меншістю серед республіканців і дуже незначною меншістю загалом у Конгресі", - сказав Гербст для Голосу Америки.

політики грають у політику

Критичні заяви по Україні, - це переважно голоси радикольно лівого та правого таборів або вмотивованих пошуками політичних рейтингів. Вони не відображають загальну позицію партій, ввжають експерти та деякі законодавці.

"У часи економічної рецесії в Сполучених Штатах, у часи зростання цін на газ і так далі, - політики грають у політику. Вони хочуть запевнити, що захищають своїх виборців якнайкраще", - розповідає Голосу Америки, Вільям Померанц, директор інституту Кеннана при міжнародному науковому центрі Вудро Вільсона.

Голоси, які ви зараз чуєте, це ті, що говорять екстремальні речі. Тому що це те, що робить рейтинги

"Я хочу сказати українцям наступне і, чесно кажучи, світові, і особливо навіть росіянам, які можуть нас дивитись. Голоси, які ви зараз чуєте, це ті, що говорять екстремальні речі. Тому що це те, що робить рейтинги. Як би божевільно це не звучало. Але переважна більшість республіканців і демократів підтримують вас. Переважна більшість американців підтримують Україну. Я не бачу серйозних змін після цих виборів. Я думаю, що буде дуже важко виступати проти України, коли кожен день ми отримуємо нові картини жахів, які чинять росіяни", - сказав Адам Кінзінгер, конгресмен-республіканець від 16-го виборчого округу штату Іллінойс у коментарі для Голосу Америки. Сам Кінзінгер раніше повідомив, що не братиме участі у поточних виборах до Конгресу.

Україна не є приорітетом для американських виборців. За соцопитуваннями ABC Post polls 80% громадян вважають інфляцію та економіку головними питаннями. Однак, якщо республіканці отримають більшість в одній із палат, то вони можуть переглянути політику допомоги Україні. За словами експертів, головне питання, на чому сконцентруються законодавці у новому Конгресі: на економічній, гуманітарній чи військовій підтримці Києва?

Дехто каже, що коштів забагато, інші дорікають, що немає прозорості та підзвітності

"Ми чуємо сигнали на високому рівні, які підтримують продовження військової допомоги. Такі заяви лунають як від республіканців, так і від демократів. Але ми також чуємо і занепокоєння, щодо макроекономічної допомоги. Дехто каже, що коштів забагато, інші дорікають, що немає прозорості та підзвітності, щоб гарантувати, що гроші йдуть туди, куди треба", - пояснює Голосу Америки Джонатан Кац, старший науковий співробітник Німецького Фонду Маршалла США.

На воєнній допомозі наголошує і Вікторія Спартц, конгресвумен-республіканка від 5-го округу штату Індіана.

співвідношення безпекової допомоги має бути набагато вищим

"Я вважаю, що співвідношення безпекової допомоги має бути набагато вищим у порівнянні з будь-якою іншою допомогою. Ми маємо переконатися, що ми підтримуємо українських військових, українську армію",- заявила Спартц Голосу Америки.

Будь-яку допомогу Україні потрібно розглядати, як безпекову інвестицію у власну державу, переконують аналітики.

Яким буде майбутнє двопартійної підтримки України в новому Конгресі? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:41 0:00

"Фінансування для України займає дуже малий відсоток від загального бюджету США. Глобальні економічні наслідки того, що зробив і робить Путін, використовуючи енергетику та продовольство як зброю, створюючи продовольчу кризу в усьому світі, - мають набагато більший вплив на економіку США, ніж надання військової та економічної допомоги Україні", - каже Джонатан Кац.

Глобальні економічні наслідки того, що зробив і робить Путін... мають набагато більший вплив на економіку США

"Головна помилка адміністрації Байдена полягає в тому, що ніхто не береться серйозно пояснити країні, що поставлено на карту. Йде третя світова війна, і Україна воює під гаслом польського руху "Солідарність" - "за нашу і вашу свободу". Кожен долар, який йде в Україну, – це інвестиція в мир", - переконаний Стівен Бланк.

На відносно невеликих обсягах фінансової допомоги для України у порівнянні із загальними витратами США на оборонний бюджет щороку наголошує і сенатор-демократ від штату Вірджинія Марк Ворнер.

Зараз допомога Україні становить 66 мільярдів доларів... США витрачають від 800 до 900 мільярдів доларів на рік на власний оборонний бюджет

"Зараз допомога Україні становить 66 мільярдів доларів. Це великі гроші, половина з них військова допомога, половина – цивільна. Але якщо зауважити, що США витрачають від 800 до 900 мільярдів доларів на рік на власний оборонний бюджет, то за цю відносно невелику суму грошей, у порівнянні, українці змогли не лише відтиснути, але й продовжують перемагати російську армію, скорочувати російський воєнний потенціал. Це хороша новина не лише для українців, але й для наших союзників по НАТО у всій Європі", - розповів у коментарі Голосу Америки сенатор Марк Ворнер.

Нині законодавці обговорюють додатковий пакет допомогоги для України. Його мають проголосувати до січня настпуного року, перед тим як почне роботу новий Конгрес. За словами американських політиків, це гарантуватиме допомогу Україні незалежно від результатів виборів.

"Голосування за цей пакет має відбутись до січня. Я припускаю, що або на початку, або в середині грудня. Усе залежить від того, як швидко ми закриємо інші питання. Я чув цифру близько 60-ти мільярдів на допомогу Україні", - каже Адам Кінзінгер.

Я чув цифру близько 60-ти мільярдів на допомогу Україні

"Шанси досить високі, що адміністрація попросить виділити додаткову допомогу, і ми вистигнемо проголосувати за неї. Я звісно підтримав би таке доповнення до загального законопроекту про асигнування, який ми сподіваємося прийняти в грудні, щоб вберегти наш уряд від призупинки роботи і забезпечити роботу певних відділів. Я вважаю, що до цього питання можна долучити запит про додаткову допомогу Україні", - розповідає Голосу Америки Девід Прайс, конгресмен-демократ у північній Кароліні.

За американською політичною традицією, завершення проміжних виборів до Конгресу означає старт президентських перегонів, які відбудуться у 2024 році. Чинний президент-демократ Джо Байден нещодавно заявив, що має плани брати участь у виборах, пише CNN. Кандидата від республіканців ще не визначено.

більше занепокоєння має викликати... те, яку позицію щодо України займатимуть кандидати в президенти від республіканців

Від того, хто очолить Білий Дім, політика по Україні залежатиме набагато більше, вважають оглядачі.

"Я думаю, більше занепокоєння має викликати не зміна позицій представників Конгресу щодо фінансування України, а те, яку позицію щодо України займатимуть кандидати в президенти від республіканців", - пояснює Джонатан Кац.

Врешті-решт, експерти та законодавці погоджуються, що кінцева політика, як Білого Дому, так і Конгресу залажить від позиції звичайних американців.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG