Спеціальні потреби

17 мільйонів вінілових платівок продано у 2018. Власник заводу у США розповідає про секрети ринку, бажання споживачів


Як виробляють платівки на одному з найбільших заводів у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:44 0:00

Легендарні гурти Metallica, Nirvana, Led Zeppelin - серед клієнтів виробництва у передмісті Вашингтона

Незважаючи на цифрову революцію у музичній індустрії і зростання популярності стрімінгових сервісів подібних Spotify, мода на вінілові платівки повертається. У них зацікавлені як меломани різного віку, так і самі виконавці.

Продажі вінілових альбомів зростають уже 13 років, і минулого року досягли свого апогею з рекордним показником майже 17 мільйонів

На деякий час платівки для вінілових програвачів відійшли в тінь, але останніми роками спостерігається відродження формату. За даними досліджень, продажі вінілових альбомів зростають уже 13 років, і минулого року досягли свого апогею з рекордним показником майже 17 мільйонів.

Індустрія зростає і як результат – відкриваються нові заводи з виробництва вінілових платівок. Один із таких розташований в передмісті Вашингтона – Furnace Record Pressing. Серед їхніх клієнтів – легендарні гурти: Metallica, Nirvana, Led Zeppelin і багато інших.

Підприємець Ерік Астор настільки впевнений в успішному майбутньому платівок, що інвестував власні заощадження в те, що повинно стати одним із найбільших заводів із виробництва вінілових платівок у Сполучених Штатах.

Фабрика зможе виготовляти до шести мільйонів платівок щороку, коли всі преси будуть запущені в обіг

Коли всі преси будуть запущені в обіг, фабрика зможе виготовляти до шести мільйонів платівок щороку.

Від заводу в Європі – до власного виробництва

Хоча завод відкрився нещодавно, Ерік – не новачок у музичній індустрії. Музикант за покликанням, він розпочав власний бізнес із виготовлення компакт-дисків і відеодисків у передмісті столиці 23 роки тому. Проте платівками компанія Furnace Record Pressing почала займатися на десяток років пізніше, в 2008-му. Платівки виготовляли в Європі та доставляли у США.

«У той час не було багато заводів із пресування платівок, – пояснює Астор, – і було дуже мало таких, які виробляли продукт високої якості. Тож ми знайшли компанію в Німеччині, яка б допомогла нам виробляти вінілові платівки високої якості, і ми досі співпрацюємо з ними».

Ерік виготовляв платівки за кордоном, доки не зрозумів, що правила гри змінюються, і потрібно йти в ногу з часом.

На той час ніхто не виготовляв нове обладнання для пресування платівок

«Приблизно в 2013 році індустрія настільки пожвавилася, що ми вирішили: аби залишитися в бізнесі та обслуговувати своїх клієнтів, нам потрібно почати пресування тут, у США. Тоді ми почали шукати нове обладнання», – розповідає підприємець.

Завдання виявилося не з простих, оскільки на той час ніхто не виготовляв нове обладнання для пресування платівок. Після тривалих пошуків Еріку вдалося знайти вживані преси.

«Нам зателефонував чоловік із Мексико-Сіті, який мав кілька пресів на складі. Тож ми сказали: це ті самі моделі пресів, як ті, що ми використовуємо на заводі в Німеччині; ми знаємо, що з них виходить якісний продукт, тому придбали їх у нього».

Кропіткий процес виготовлення платівок

Виготовляють грамофонні платівки з полівінілхлориду. Матеріал компанія замовляє з Нідерландів. Полівінілхлоридова стружка різних кольорів засипається у прес, в якому від металевої матриці відтискаються платівки.

«Платівки охолоджуються впродовж доби, – розповідає Марк Рейтер, директор з виробництва, – після чого їх переміщують у відділ фізичного контролю якості, де кожна до єдиної платівка перевіряється на дефекти».

Існують дві фази контролю якості вінілових платівок

На їхній поверхні розміщений спіральний рівчачок, або доріжка, з записом звуку, що відтворюється за допомогою грамофона. Процес виготовлення грамофонних платівок є трудомістким і потребує постійної уваги та ретельної перевірки.

«Є дві фази контролю якості вінілових платівок, – зауважує Рейтер. – Перша: ми слухаємо одну копію повністю. Принаймні одну копію. Отож є хтось, хто прослуховує платівки, коли вони виходять із пресу, і тоді ми вибираємо зразки. Іноді ми вибираємо кожні п’ять, кожні десять і залежно від того, наскільки комплексним є замовлення».

Після проходження контролю якості платівки вставляють в обкладинки і вони готові для продажу.

Секрет популярності платівок

За словами Еріка Астора, зараз усе більше молодих людей віддає перевагу прослуховуванню музики в цьому форматі, і самі жанри урізноманітнились. Одним із важливих факторів, що сприяють зростанню популярності платівок, є те, що самі музиканти обирають цей вид звукового носія.

«Я гадаю, що студії звукозапису впродовж тривалого часу говорили артистам, що вони не можуть випускати платівки, і вони почали вимагати цього, – ділиться роздумами підприємець. – Тому коли артист сам задає моду на формат, це також істотно допомагає».

Зараз спостерігається широкомасштабне повернення в обіг грамофонних платівок.

Це більш глибинний, особистий досвід

«Це предмет колекціонування, – пояснює Астор. – Вони особливіші – більша графіка, тож ви можете бачити, що артист хотів, щоб ви побачили і відчули, дивлячись на платівку. У вас є графіка, анотації до платівок, це предмет колекціонування – деякі люди колекціонують різні кольори вінілу».

Хоча все більше покупок здійснюється онлайн і багато пісень завантажуються з Інтернету або прослуховуються через стрімінгові сервіси, віддані музичні фани бачать справжню цінність у вінілових платівках.

«Дуже просто ввімкнути цифрову музику і відійти від неї, робити щось інше, – зазначає Марк Рейтер. – Тобто якимось чином вона не вимагає уваги і через це стає для мене трохи менш особливою. Платівка вимагає від тебе бути в одній кімнаті з нею. Ви приділяєте їй увагу, ви перевертаєте її – ви не можете просто дати їй крутитися. Це більш глибинний, особистий досвід».

Новому заводу ще потрібно пройти випробування часом, але його керівництво налаштоване оптимістично і вірить, що успіх не забариться.

Дивіться також: Музична терапія: як музика лікує

Музична терапія: як музика лікує. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

  • 16x9 Image

    Аліна Голіната

    Приєдналася до команди "Голосу Америки" у 2016 році в ролі журналіста і редактора соціальних медіа. До того працювала у сфері маркетингу. В Україні вивчала журналістику, у США - гуманітарні науки. Висвітлює життя української діаспори у США та історії успіху українців.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG