Спеціальні потреби

Наслідки російського вторнення в Україну досі відчутні в Сомалі


На фотосомалійка мати Бінті Моалім Хассан лежить біля своєї хворої від хронічного недоїдання 3-річної доньки Фадуми в лікарні в Могадішо, 25 жовтня 2022 року.
На фотосомалійка мати Бінті Моалім Хассан лежить біля своєї хворої від хронічного недоїдання 3-річної доньки Фадуми в лікарні в Могадішо, 25 жовтня 2022 року.

Російське вторгнення принесло спустошення не лише в Україну. І через рік після початку російської агресії проти України, мільйони людей в далеких частинах Африки постали перед загрозою голодної смерті.

Обсяг зерна, що вивозиться з України, зменшився, незважаючи на те, що угода, укладена за посередництва ООН, продовжує працювати та частково забезпечувати надходження продовольства до країн, що розвиваються. За даними Спільного координаційного центру в Стамбулі, експорт продовольства з трьох українських портів впав з 3,7 мільйона метричних тонн у грудні до 3 мільйонів у січні.

Як зауважує агентство AP, українські та деякі американські чиновники звинувачують Росію в тому, що вона свідомо затримує перевірки суден, щоб перешкодити українському експорту. Москва заперечує навмисне уповільнення інспекцій.

До повномасштабної російської агресії Україна вирощувала достатньо продовольства, щоб прогодувати 400 мільйонів людей у світі, але за підсумками року на кінець грудня 2022, вона експортувала зерна з на 31% менше, ніж минулого року.

Менша кількість пшениці, ячменю та іншого зерна, що вивозиться з України, викликає занепокоєння щодо долі людей, які голодують в Африці, на Близькому Сході та в деяких частинах Азії, які отримували основні свої продовольчі продукти з Чорноморського регіону.

У Сомалі зросли ціни на продукти, а грошей донорів не вистачає

Так, війна Росії в Україні відрізала Сомалі від одного з основних міжнародних джерел продовольства.

Посуха та перебої з постачанням пшениці з Чорноморського регіону призвели до того, що ціна місцевого продуктового кошика за останні 12 місяців зросла майже на половину, а ціни на пальне зросли майже вдвічі, порівняно з роком тому.

Викладач Університету SIMAD у Могадішо та дослідник конфліктів Шокі Хайір, сказав англомовній службі «Голосу Америки», що «до війни Сомалі отримувала понад 90% зерна з України та Росії», а тепер його і країна потерпає від нестачі продовольства.

«Тисячі людей перебувають на межі голоду, але відбувається це у важкий час, коли, а світ значною мірою зосереджений на проблемах України», – сказав Хайір.

Сомалі, країна на сході Африки, десятиліттями потерпає від політичної нестабільності, посух та насильства збройних угруповань. Значна частина території Сомалі досі перебуває під контролем невизнаних державних утворень або є самокерованими територіями, керівництво яких має різні, іноді протилежні погляди з питання об'єднання під владою уряду. Центральний уряд країни донедавна контролював лише частину столиці країни — міста Могадішо.

За словами сомалійського економічного аналітика Алі Мохамед Османа, раніше донори надавали країні, де за оцінками Світового Банку живе близько 17 мільойнів людей, більшу гуманітарну допомогу. Нині вона продовжує надходити, але її не вистачає. Частково тому, що, як він каже, «криза у Сомалі не є серед пріоритетів донорів» з того часу, як почалася війна в Україні.

«Гуманітарна увага переключилася на більші спустошення в Україні», – сказав Осман. – Але вплив сильної посухи, яка настала після епідемії COVID-19, значною мірою зберігся, і він штовхає Сомалі на поріг голоду».

Минулого тижня гуманітарні працівники Сомалі заявили, що вони стурбовані можливим скороченням гуманітарної допомоги. Вони сказали, що втома донорів, ускладнена численними кризами в усьому світі, які також потребують гуманітарної підтримки, може знизити рівень коштів, отриманих Сомалі.

Уряд Сомалі та гуманітарні агенції нещодавно звернулися із закликом виділити 2,6 мільярда доларів США для надання допомоги приблизно 7,6 мільйонам людей у 2023 році. Звернення прозвучало на тлі попереджень про те, що голод є великою ймовірністю, якщо дощів навесні буде недостатньо, і якщо гуманітарна допомога не надаватиметься.

Тим часом Росія намагається переконати африканськиі країни, що це Захід перешкоджає вивезенню зерна з України своєю «колоніальною політикою».

Минулого року міністр зокорднних справ Росії Сергій Лавров похвалив Африку за опір тому, що він назвав спробами Заходу нав’язати однополярний світовий порядок.

Західні експерти також зауважують, що «глобальний південь» більше дослухається до російського наративу щодо війни в Україні та готовий підтримати «прининення війни» за будь-яких умов, для того, щоб відновити надходження продуктів з регіону Чорного моря.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG