Спеціальні потреби

Кожен четвертий українець ризикує отримати важкі психічні розлади через російську війну - ВООЗ


4-річна Анастасія поряд із роботою вуличного художника Tvboy у Бучі, 29 січня 2023. REUTERS/Valentyn Ogirenko
4-річна Анастасія поряд із роботою вуличного художника Tvboy у Бучі, 29 січня 2023. REUTERS/Valentyn Ogirenko

У чверті українців можуть розвинутись важкі психічні розлади через майже рік повномасштабної війни Росії, заявив спеціальний радник Всесвітньої організації охорони здоров'я Мішель Казачкін.

Французький лікар і дипломат, заявив, що війна Росії в Україні не лише призвела до нестачі медичних засобів і лікарського персоналу, але й створила серйозну загрозу психічному здоров'ю. Казачкін нещодавно відвідач Дніпро й розповів, що бачив десятки військовослужбовців, госпіталізованих із "гострою і трагічною тривогою, депресією та психічними розладами".

"Психічне здоров'я стає основною проблемою охорони здоров'я в Україні, – сказав лікар. - Війна та її наслідки призвели до збільшення вживання дозволених й заборонених психоактивних речовин".

Казачкін також очікує, що криза охорони здоров'я пошириться й на інші країни Східної Європи та Центральної Азії, чия економіка тісно пов'язана із російською, що переживає економічний спад через санкції Заходу за агресію проти України.

Торік перша леді України Олена Зеленська під час звернення на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я заявила, що наслідки російської повномасштабної агресії на психічне здоров'я українців можуть тривати роками й десятиліттями.

Зокрема гостру травму війни можуть переживати діти. На сайті президента України вже зареєстрована петиція про надання неповнолітнім статусу "діти війни", щоб вони могли отримати низку державних соціальних гарантій.

При цьому як заявив верховний комісар Управління ООН у справах біженців, Росія порушує "основоположні принципи" захисту прав дітей під час війни, видаючи українським дітям російські паспорти та віддаючи їх на усиновлення.

Також однією із серйозних проблем після закінчення війни в Україні може бути зростання випадків домашнього насильства з боку демобілізованих.

Але деякі експерти в Україні заявляли раніше Голосу Америки, що в українців є можливість подолати колективну психологічну травму, щоб вона не переросла в умовний колективний посттравматичний стресовий розлад, зокрема завдяки роботі із фахівцями.

У статті використано матеріали Reuters

Форум

XS
SM
MD
LG