Спеціальні потреби

7 технологій для перемоги "у війнах майбутнього" - аналітичний звіт CSIS


Штучний інтелект, роботи та біоінженерія - серед технологій майбутніх воєн. Ілюстрація: REUTERS/Kacper Pempel
Штучний інтелект, роботи та біоінженерія - серед технологій майбутніх воєн. Ілюстрація: REUTERS/Kacper Pempel

Аналітики Міжнародної безпекової програми Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) опублікували звіт “Сім критично важливих технологій для перемоги в наступній війні”.

Ідеться про конкретні технології та інновації, які, найімовірніше, суттєво вплинуть на успіх США та їхніх союзників “у всьому спектрі конфліктів протягом наступного десятиліття”.

Автори дослідження здійснили поглиблений аналіз десятків важливих нових технологій, а також опитали експертів з уряду, промисловості та сфери венчурного капіталу.

У результаті було виокремлено 7 технологій, які аналітики вважають не тільки найбільш ефективними та важливими для подальшого розвитку і застосування, але й надійними для інвестицій:

 • біоінженерні технології
 • захищені резервні комунікаційні мережі
 • квантові технології
 • космічно-базовані датчики
 • максимально зменшені у розмірах довговічні батареї
 • робототехніка
 • штучний інтелект

Перші три комерційні розробки автори називають недостатньо швидкими щодо їхнього розвитку або недостатньо адаптованими до потреб уряду США. Тому радять уряду звернути особливу увагу на прискорення цих проектів.

Натомість чотири останні вважають надійним полем для інвестицій.

Водночас уряд США повинен інвестувати ресурси у підготовку “технічно підкованої” робочої сили і зокрема бойову силу протягом наступних 10 років, вважають автори аналітичного звіту.

Вони також заохочують уряд визначити пріоритетність названих 7 сфер для сприяння інноваціям задля того, щоб отримати перевагу у глобальній конкуренції.

“Світ прискорюється”, - йдеться у звіті. А його автори наголошують, що технологічна конкуренція сьогодні випереджає економічну, медичну, розвідувальну, конкуренцію у створенні гібридних конфліктів і навіть розвиток військової сили.

Той, хто демонструватиме технологічну перевагу, матиме перевагу у глобальному впливі та всьому спектрі конфлікту, наголошується у звіті.

Співпрацю уряду США з промисловістю, а не вимоги до неї, автори звіту бачать абсолютно критичною необхідністю для успіху.

Як виглядатиме війна у 2030

“Війна у майбутньому, - йдеться у звіті, - може бути або повільним тлінням, або інтенсивним вибухом”.

Щодо “повільного тління”, то ця методика спрямована на “перемогу без пострілу”. Йдеться про інтелектуальну діяльність, конкурентну поведінку та гібридну війну, яка призводить до повільної зміни мислення супротивника. Він просто втрачає бажання боротися у результаті поступових підривних дій.

Прикладом є спроба Китаю “взяти Тайвань не силою, а повільним примусом”. “Китай може підривати демократичні інститути Тайваню, підтримувати політиків, які виступають за возз’єднання, і вбивати клин між Тайванем і США”, - застерігають автори.

А “інтенсивний вибух” може бути протилежним підходом. Ця форма війни передбачатиме здатність до точного удару, домінування комунікацій і спроб “обезголовлення” супротивника.

Аналітики схиляються до думки, що війни будуть короткими, із застосуванням бліц-наступу, щоб здійснити основний удар, перш ніж союзники зможуть мобілізуватись у допомозі.

Критичні можливості, які знадобляться Сполученим Штатам для воєнної конкуренції – відмінні сенсорні здібності, здатність у пошуках сигналу долати більше шуму, ніж будь-коли раніше, швидке ухвалення рішень і надійні шляхи комунікації від стратегічних рішень до тактики бою.

Крім того, Сполучені Штати повинні мати можливість утримувати сили географічно розпорошеними, але тісно скоординованими, - наполягають автори звіту.

Розвідка: штучний інтелект і приклад китайської “ковдри” спостереження, якою вкриті міста

Обличчя розвідки змінюється, пишуть аналітики. І у певному сенсі це “обличчя” у буквальному значенні: технологія розпізнавання обличчя за допомогою штучного інтелекту буде активно поєднуватися із традиційними операціями “людських ресурсів” класичної розвідки.

Вже сьогодні у Китаї міста покриті «ковдрами» відеоспостереження та задіяно систему зберігання відзнятого матеріалу упродовж років. Це дає змогу простежити рух підозрюваних.

Відповідно, світ потребуватиме і потужностей для сортування величезного масиву інформації, її обробки та машинного позначення елементів, що є найбільш цікавими для перевірки людиною.

Наразі американські космічні потужності, високоточна зброя і роботи, пов'язані зі штучним інтелектом тощо змушують росіян та китайців хвилюватися

Наразі американські космічні потужності, високоточна зброя і роботи, пов'язані зі штучним інтелектом тощо змушують росіян та китайців хвилюватися, що усе це дає Сполученим Штатам стратегічну перевагу, - цитує звіт експертів, з якими було проведено інтерв'ю у ході підготовки звіту.

Віртуальний мільярд: штучний інтелект, електромобілі, освіта

До слова, опитаним експертам запропонували витратити “віртуальний мільярд доларів”. Згідно з відповідями, науковці, військові, представники влади інвестували насамперед у розвиток штучного інтелекту (цей варіант отримав найбільше голосів), комунікації, використання квантового зондування в космосі, налагодження ланцюжків поставок, створення загальнонаціональної інфраструктури електромобілів, зміцнення оборони Тайваню, освіту.

Крім того, у кінці звіту подано технології, які “майже увійшли до списку”: фінансові технології (електронні платіжні системи і цифрові активи), розумне виробництво, зелені технології для зменшення впливу військової техніки на довкілля, автоматизоване мислення (за допомогою методів математики і логіки для скорочення тисяч годин на прямі обчислення), мікроелектроніка та нановиробництво, а також моделювання цифровим способом наявних у світі об'єктів, що допоможе у майбутньому створити дешевший їхній аналог у реальному світі.

Як повідомляв Голос Америки, нідерландська розвідка у річному звіті заявила, що Китай надсилає до країни студентів та науковців для викрадення інноваційних технологій і секретів.

 • 16x9 Image

  Голос Америки

  Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG