Спеціальні потреби

Від рядового до доктора наук – як США створюють найкращу армію світу. Блог


Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

День Ветерана - федеральне свято в США. Його відзначають 11 листопада. В цей день вшановують всіх американських ветеранів, дякують тим, хто з честю служив своїй країні протягом війни, чи в мирний час.

США пишаються своїм військом. Пам’ятаю років -дцять тому, під час своїх перших відвідин Штатів в якості студентки за обміном, мене вразило, що американці знаходять, здавалося б, зовсім недоречний час та нагоду для того, щоб привітати своїх військових.

Ледь не спізнившись, одного разу, на знамените шоу касаток – чи не найбільшу гордість каліфорнійського Морського парку SeaWorld, ми добігли якраз вчасно до перших слів ведучого які були, навдивовижу, саме про військових.

SeaWorld, шоу касаток
SeaWorld, шоу касаток

На величезному екрані відео морських глибин замінилось кольорами американського прапору і ведучий запросив встати всіх чоловіків та жінок, які служать або служили в війську, а публіку подякувати їм за це. Потім я часто бачила невеличкі моменти вияву пошани до військових, вплетені в щоденне життя американської громади.

Така пошана до армії в США постала не одразу, а сформувалась в результаті болючих уроків минулого, адже американські військові майже постійно задіяні в численних операціях. У США зараз 20 мільйонів ветеранів (осіб, які мають досвід регулярної служби в збройних силах). Більшість з них воювали під час війни у Перській затоці початку 90-х, війні у В’єтнамі і їх реінтеграція стала складним випробуванням для суспільства.

Багато з теперішніх службовців, які стали до лав американської армії після трагедії 11 вересня, пройшли Ірак та Афганістан. Саме задля їх успішної реінтеграції було значно розширено програми, які дозволяють військовим навіть після завершення служби впевнено почувати себе у суспільстві. Піклуватись про реінтеграцію військових починають з самого початку їх служби. Одним з основних елементів таких програм є доступ до вищої освіти, яка в США є дуже коштовною.

Тим, хто більше 36 місяців служив у регулярних військах після 9/11, держава повністю сплачує витрати за вищу освіту. За менший строк служби допомога визначається пропорційно. В деяких випадках можливість безкоштовної освіти ветеран може передати дружині, чоловікові або дітям.

Окремо, під час служби Міністерство оборони оплачує навчання військового в цивільному коледжі, якщо воно проводиться у його власний час.

В метро Вашингтона. Реклама програми з допомоги в самореалізації для ветеранів
В метро Вашингтона. Реклама програми з допомоги в самореалізації для ветеранів

Військова служба – це можливість для небагатих американців отримати гарну освіту. Американці жартують, що, якщо б війна Півночі та Півдня відбулась зараз, а не в 19 сторіччі, то зараз бідніший Південь би переміг, бо має значно більше військових.

Поряд з цивільною освітою, існує ціла система освіти військової. «Часто, на час відставки офіцер присвятив більше часу навчанню, ніж лікар, юрист чи професор. Багато мають цивільні дипломи», - повідомляє видання World Politics Review.

Система військової професійної освіти в США складається зі «штабних коледжів», через які військові, як правило, проходять через 12-14 років служби, та «військових коледжів», в яких вчаться, як правило, після 18-22 років служби.

Центр інновацій Міністерства оборони США, Массачусетс
Центр інновацій Міністерства оборони США, Массачусетс

Довіра, співчуття та "дисциплінована непокора" - серед навичок на яких наголошує військове навчання в США. В воєнній ситуації надзвичайно важливо «критично мислити, проводити оцінку середовища на безпеку, адекватно діяти в умовах невизначеності, передбачати і керувати змінами, діяти на основі довіри, розуміння та емпатії», цитує військових науковців World Politics Review.

Якість професійної військової освіти – одна з причин, чому Сполучені Штати мають найбільш ефективних військових сучасності. В результаті виграють всі – армія отримує найкращих військових, а військові після звільнення впевнено почувають себе на ринку праці. Гадаю, це справедливо не тільки для армії США.

Якось зустрічаючи свою доньку після школи в Україні, вона, цвірінькаючи, розповідала мені про свій день і враження від зустрічі школярів з одним з батьків, чиї діти вчаться в цій школі – ветераном АТО. «Що ж він вам сказав?» – запитала я. – «Говорив, що потрібно добре вчитись, бо в бойовій ситуації твої здібності та аналітичний розум є найважливішими».

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Дивіться також: У США «Тиждень заборонених книжок» - щорічний захід, присвячений свободі читання

У США «Тиждень заборонених книжок» - щорічний захід, присвячений свободі читання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG