Спеціальні потреби

У США назріває пенсійна криза


Шорти, кросівки і панамка від сонця - такими був образ американського пенсіонера зразка кінця 20-го століття. Гольф, розваги і подорожі по світу, так уявляли собі свою старість теперішні пенсіонери. Але для мільйонів американців все це залишиться лише мрією.

Сполучені Штати опинилися на порозі нової кризи – пенсійної. Представники так званого покоління бебі-бумерів (народжених між 1946 і 1964 роками) масово наближаються до позначки у 60 років – але не можуть піти на пенсію. Саме цьому поколінню людей, народжених після Другої світової війни під час небувалого сплеску народжуваності, Америка завдячує своїм розквітом у другій половині 20-го століття. Але тепер держава не може забезпечити їм щасливої старості. Державні фонди забезпечують лише прожитковий мінімум, а гроші, які люди відкладали все життя на пенсію купуючи акції різних компаній – знецінилися разом з цими акціями.

У свої сімдесят два Керол Лескер все ще працює - з понеділка по п’ятницю, з восьмої до п’ятої... Керол пішла на роботу коли їй було вісімнадцять і сподівалась вийти на пенсію в 60. Втім пенсії, яку вона заробила за життя, виявляється, не вистачає навіть на мінімальні потреби.

А не вистачає через те, що свої щомісячні відрахування на пенсію Керол вкладала в акції.

У США пенсія людини складається з двох основних частин: перша - базова частина - це виплата з державного фонду соціального забезпечення, і друга, основна частина - це виплати з приватних пенсійних фондів, зібраних людиною за життя. Коли економіка процвітала – гроші у цих приватних фондах також росли і приносили дивіденди. А в умовах теперішньої кризи – всі дивіденди згоріли.

Тому Керол і не ризикує звільнятися з роботи, не впевнена, що проживе на ті гроші, що залишились.

«Я не хочу приймати рішення, поки не побачу, що ситуація почала змінюватися», - каже вона.

Бетті та Ричард Ґрінспени планували вийти на пенсію в 65 і подорожувати по світу. Але Бетті вже 65, а вона все ще працює на трьох роботах – медсестрою, флористом і брокером з нерухомості. Ґрінспени думали, що роблять правильно – інвестуючи гроші в нерухомість. Вони купили кілька будинків, але іпотечна криза зрізала весь прибуток, на який вони розраховували. «Нам ніби вибили землю з під ніг», - каже Бетті.

Найближчим часом у США пенсійного віку досягнуть ще 77 мільйонів бебі-бумерів. Після цього, на кожного пенсіонера в країні буде лише двоє працюючих. І якщо уряд не запровадить якихось змін, людям навряд чи слід очікувати безтурботної пенсії.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG