Спеціальні потреби

Звільнені з іранської в’язниці американські туристи прибули до Оману


Звільнені з іранської в’язниці американські туристи прибули до Оману
Звільнені з іранської в’язниці американські туристи прибули до Оману

Іранський суд звільнив двох американських туристів, яких тримали в іранський в’язниці з 2009 року за звинуваченням у шпигунстві. Американців було звільнено під заставу у півмільйона доларів за кожного. Їх негайно перевезли на територію Оману, звідки вони вилетять у США. Хто саме заплатив заставу невідомо.

Літак з Шейном Бауером та Джошем Фатталом на борту приземлився в Омані пізно ввечері у середу. Зустріч чоловіків з родинами, які чекали їх біля трапу, була дуже емоційною.

Молоді люди провели цей час у в’язниці в Тегерані за звинуваченнями у незаконному перетині кордону та шпигунстві проти Ірану. Адвокату ув’язнених нарешті вдалося добитися їх звільнення під заставу у півмільйона доларів за кожного. Вже через кілька годин у супроводі швейцарських та оманських дипломатів Шейна та Джоша відвезли до аеропорту в Тегерані.

«Для них це була дуже довга подорож. Всі ми доклали багато зусиль щоб їх звільнити. І я вдячна всім тим, хто нам допомагав, особливо оманським колегам, звичайно», – каже посол Швейцарії в Ірані Лівія Аґості.

Іранські правоохоронці затримали Бауера, Фаттала та Шурд у 2009 році. У суді всі троє наполягали на своїй невинності, стверджуючи, що, подорожуючи у північному Іраку, перетнули немаркований кордон з Іраном помилково. Шурд була звільнена минулого року також під заставу у півмільйона доларів через поганий стан здоров’я та повернулась до Сполучених Штатів. Її супутників було звільнено через рік, за день до того, як президент Махмуд Ахмадінеджад мав виступити перед делегатами Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку. За словами аналітиків, у такий спосіб Ахмадінеджад сподівався покращити свій імідж серед американців. Втім, експерти говорять, що навряд чи це йому вдалося.

«Їх тримали занадто довго. Крім того, ціна у півмільйона доларів за кожного зовсім не викликає симпатію до лідерів Ірану серед американців», – вважає аналітик Центру Стратегічних та міжнародних досліджень Ентоні Кордсмен.

Колишній заступник помічника Держсекретаря США у відносинах з Іраном Джон Лимберт, сам колись потрапив у Іранський полон, будучи молодим дипломатом в Тегерані. Він каже, що арешт американських туристів – це наслідок глибокої кризи у відносинах між Іраном та США.

«Через загальну нездорову політичну атмосферу у самому Ірані та напруження у американсько-іранських відносинах, навіть найдрібніше непорозуміння переростає у величезний міжнародний скандал і триває дуже довго», – стверджує Джон Лимберт.

Родини звільнених туристів оприлюднили заяву, в якій говориться, що їх радість не знає меж. Вони планують надолужити втрачені два роки життя та почати все з нової точки відліку.

XS
SM
MD
LG