Спеціальні потреби

Дефолт США може викликати ефект доміно - експерти


Дефолт США може викликати ефект доміно
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:31 0:00

Дефолт США може викликати ефект доміно

Дії Конгресу схвалює лише 5% американців
Пішов дев’ятий день роботи американського уряду у скороченому режимі. У середу державні працівники отримали свою першу урізану зарплату – навіть тим, хто працював, за перші чотири дні закриття уряду не заплатили.

Не менш страждає від закриття уряду і приватний бізнес, що працює за державними контактами чи обслуговує державних працівників. Але незабаром наслідки від політичної кризи у Вашингтоні можуть бути гостро відчутні і за кордоном. Це станеться, якщо до 17 жовтня Конгрес не підніме межу на зовнішні позичання.

Чим загрожує дефолт США світу?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00
Політичний параліч у Вашингтоні та занепокоєння щодо можливих економічних наслідків тривалого закриття уряду та дефолту на боргові зобов’язання відчуваються далеко за межами США. Один фінансовий індикатор, відомий як «індекс страху», підскочив на 15% лише протягом понеділка.

Але поки що, говорить журналіст лондонського бюро газети «Вол-стріт джорнел» Чарльз Форель, реакція світових ринків на події у Вашингтоні була стриманішою, ніж передбачалося:

«Якщо апокаліпсис і на горизонті, то фінансові ринки його не бачать».

Показники на світових фондових ринках трохи знижуються, але не суттєво. Утім, попереджає Форель, інвестиційна активність може різко знизитися, якщо закриття американського уряду триватиме довший час. А ще більшу шкоду світовій економіці може завдати дефолт США на свої боргові зобов’язання:

У загостренні міжпартійної кризи та закритті уряду 62% опитаних звинувачують республіканців
«Набагато більшим питанням з довготерміновими наслідками є руйнація довіри до уряду США та державних облігацій. І це важко виміряти, а потім виправити».

Ці занепокоєння гостро відчуваються в таких місцях, як інвестиційна фірма Чарльз Стенлі в Лондоні. Її головний коментатор з інвестицій Геррі Вайт говорить, що кімната виглядатиме зовсім по-іншому, якщо наступного тижня уряд США оголосить дефолт:

«Телефони будуть гарячими від дзвінків. Буде панічний продаж – інвестори будуть намагатися мінімізувати свої втрати. Серед інвесторів буде велика паніка».

Хто штовхає США до дефолту?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00
Експерти говорять, що, якщо Конгрес не підніме межу на зовнішні запозичення, це означатиме, що уряд не зможе виплачувати відсотки по кредитах за графіком. А це може спричинити ланцюг дефолтів по всьому світу. Вони вважають, що фінансовий колапс, який стався п’ять років тому, повториться. І цього разу це може бути навіть гірше.

Таку думку висловлює, серед іншого, Олівьє Бланшар з Міжнародного валютного фонду:

«Наслідки нездатності виплатити державний борг будуть відчутні негайно та спричинять потенційно велику нестабільність на фінансових ринках, як у США, так і за кордоном».

Фінансисти сподіваються, що ця перспектива примусить вашингтонських політиків діяти. Подібну думку висловлює й Геррі Вайт, коментатор «Чарльз Стенлі та компанія»:

Економісти заговорили про дефолт США
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:46 0:00
«Сподіваюся, що наслідки є настільки серйозними, що вони з усім розберуться до 17 жовтня. Я думаю, що це в інтересах людей з обох боків політичного спектру вирішити це питання до того, як настане фінансовий Армагедон.

До того ж політична криза у Вашингтоні завдає значної шкоди іміджу США у світі, каже Джеймс Ліндсі з Ради міжнародних відносин:

«Я думаю, що це викликає питання в багатьох закордонних політиків, багатьох закордонних лідерів – а чи є Сполучені Штати тієї країною, на яку можна розраховувати».

Сполученим Штатам, можливо, доведеться розпрощатися зі своєю роллю зразка демократії. Джеймс Ліндсі продовжує:

«Ми реально опинилися в ситуації, коли ми будемо рухатися від однієї фіскальної кризи до іншої. Це буде країна, яка не зможе інвестувати у своєю майбутнє, і яка точно не може служити моделлю, що надихає інших».
Якщо Конгрес не підніме межу на зовнішні запозичення, уряд не зможе виплачувати відсотки по кредитах за графіком

До того ж, незважаючи на потужну армію, дефолт з технічних причин підточить військову позицію США у світі.

На це вказує професор Університету Північної Кароліни Клаус Лерес:

«Якщо провідна суперсила в світі не здатна зорганізуватися та підняти ліміт за зовнішні позичання, то якою насправді є її сила. Якою є її роль? Чи справді вони залишаються потужною країною чи США перетворюються в бананову республіку? Ось питання, які задають за кордоном».

Політичне протистояння викликає роздратування у звичайних американців. Згідно з останнім опитуванням, дії Конгресу схвалює лише 5% американців, а в у загостренні міжпартійної кризи та закритті уряду 62% опитаних звинувачують республіканців.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG