Спеціальні потреби

Українські експерти про запровадження воєнного стану


В Україні воєнний стан. Він поширюється на 10 областей і чинний 30 днів – до кінця грудня 2018 року. А тим часом триває полеміка довкола цього рішення президента Петра Порошенка, прийнятого після інциденту у Керченській протоці.

Чому воєнний стан запроваджений саме зараз, а не тоді, коли Росія анексувала Крим, влаштувала Іловайський котел? І чи існує зв’язок між цим рішенням і президентськими виборами, до яких залишилися лічені місяці? Президент України зняв підозри у намірі відтермінувати вибори. Запевнив: голосування відбудеться за розкладом. Проте запитання залишаються. По відповіді «Голос Америки» звернувся до експертів.

Олексій Гарань: «Не реагувати на таке не можна»

Олексій Гарань, професор Києво-Могилянської академії
Олексій Гарань, професор Києво-Могилянської академії

Інцидент у Керченській протоці не випадковий. Росія постійно намагалася обмежити прохід кораблів, навіть мирних. І це повністю суперечить як свободі судноплавства, так і чинному договору між Україною і Росією, що передбачає вільний прохід усіх кораблів включно з військовими.

Абсолютно зрозуміло, що три маленьких українських катери не могли становити загрози. Росія діяла нецивілізовано, варварськи. І це була пряма атака військових Росії, прямий акт агресії. Не реагувати на таке не можна.

Оголошення Україною воєнного стану – підстава вимагати серйозної реакції і від світу.

Я думаю, що запровадження воєнного стану було доцільним не тільки як відповідь на пряму агресію. Ми не знаємо, які подальші плани Росії. Вона займається нагнітанням, ескалацією конфлікту. До агресії в Криму, до агресії на Донбасі додається спроба повністю блокувати Азовське море для українських кораблів, у тому числі мирних. А що буде далі? Росія готова завдати удар. Тому я думаю, що воєнний стан – це також важливий превентивний захід. Це демонстрація серйозності ситуації для наших зарубіжних партнерів. Оголошення Україною воєнного стану – підстава вимагати серйозної реакції і від світу.

Такий режим в історії України запроваджується вперше. І тому він має своєрідний тестовий характер. Ми зараз не знаємо, як конкретно це буде функціонувати. Але ми знаємо, що перелік обмежень, які будуть застосовуватись, не стосуються обмеження прав громадян. Ідеться більше про координацію між армією, Нацгвардією, МЗС, СБУ. Питання полягає у тому, щоб забезпечити максимальну взаємодію силових структур з органами влади на час «Ч». Тобто якщо почнеться широкомасштабна агресія проти України. І в цьому я бачу сенс.

Що ж до закидів, буцімто воєнний стан запроваджений заради відтермінування виборів, то зараз цей режим вводиться на 30 днів. Він жодним чином не перетинається хронологічно з початком передвиборчої кампанії.

Олександр Палій: «У президента просто не було вибору»

Олександр Палій, політолог
Олександр Палій, політолог

Чому воєнний стан запроваджують саме зараз, а не в 2014 році? Тому що в 2014 році в Україні не було що приводити до підвищеної воєнної готовності. А зараз – є.

По-друге, у 2014 році, під час Іловайська, у нас діяв парламент, який голосував за «розстрільні закони» Януковича. Якби тоді скасували вибори, зараз ми мали б парламент ще гірший, ніж нинішній.

По-третє, у нас тоді не було програми співпраці з МВФ. Ми були у переддефолтному стані, з ампутованою економікою. А зараз у нас економіка росте. І МВФ зараз сам виступив з ініціативою, що не бачить перешкод для фінансування України при запровадженому воєнному стані.

Мусимо бути готовими до оборони

Крім того, я думаю, що у президента просто не було вибору. Після того як знищили наш загін, три кораблі – як можна було реагувати? Це відбулося на українській території. Більше того – на території, яка вільна для проходу, відповідно до чинної угоди 2003 року з Росією. І от Росія, порушивши цю угоду, розстріляла наші катери. Тому в президента не було іншого виходу.

Окрім того, є інформація про накопичення величезної маси російських військ і техніки, сконцентрованої для наступу, на близьких до території України землях. Мусимо бути готовими до оборони.

Микола Сунгуровський: «Я впевнений, що варіант воєнного стану Путін теж прорахував»

Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова
Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова

Я теж прихильник того, що воєнний стан треба було запроваджувати давно. Тоді була необхідність реагувати на агресію. В даному ж випадку це реагування не так на агресію, як на можливу ескалацію загроз. Воєнний стан запроваджується не тільки у випадку агресії, але й тоді, коли треба попередити агресію. І коли (постпред України при ООН Володимир) Єльченко виступає на Раді безпеки ООН і каже, що має дані про підготовку якоїсь «заварушки» у Миколаївській і Херсонській областях, то я думаю, в нього є підстави таке говорити.

Усе це засекречено, ми як експерти лише можемо про це здогадуватись, судити з непрямих ознак, але я думаю, що це справді так. Бо надто вже настійливо нам намагаються – Росія намагається – нав’язати цей порядок дня: «воєнний стан і вибори». Мовляв, тільки у цьому справа. Це, я сказав би, така російська «замануха». В них, як завжди, дезінформація дуже добре працює.

гра Путіна полягає у тому, щоб розхитати ситуацію в Україні

Насправді гра Путіна полягає у тому, щоб розхитати ситуацію в Україні, зіштовхнути лобами українську владу і ту частину громадян, яка цією владою незадоволена. Для цього він використовує будь-який шанс, кожен невірний хід, кожну слабинку. І я впевнений, що варіант запровадження воєнного стану Путін теж прорахував.

Адже при воєнному стані усі протестні виступи вважаються протиправними. І якщо довести до точки кипіння, не дай Боже, до зіткнень Нацгвардії чи поліції з протестувальниками, то наслідки будуть дуже серйозні. Якщо до цього не будуть готові наші спецслужби, то ситуація може скластися не на нашу користь.

Зарано ми списали з рахунків путінський проект «Новоросія». Путін просто так своїх проектів не залишає.

Що експерти в Україні кажуть про запровадження воєнного стану. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Відео - найголовніше

Спікер Майк Джонсон представив план допомоги Києву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:03 0:00
XS
SM
MD
LG