Спеціальні потреби

Вибори в Україні можуть стати нелегітимними


Коли по Україні виборці обиратимуть майбутніх депутатів за двома бюлетенями, то за кордоном лише за одним. Таке рішення виніс Конституційний cуд, забравши в українців, які знаходяться за межами батьківщини, право голосувати за мажоритарними списками. І Центральна виборча комісія, і громадські організації, і українці за кордоном переконані, що це пряме порушення їх конституційних прав.

Власне, голова Центральної виборчої комісії Володимир Шаповал заявив, що таке рішення не тільки позбавляє громадян за кордоном рівного виборчого права, але й спричинить оцінку майбутніх виборів як нелегітимних. На його думку, Конституційний суд міг би надати роз’яснення, які б унеможливлювали таке обмеження. Або, за словами Володимира Шаповала, необхідно змінювати виборче законодавство.

Проблему із закордонними мажоритарними округами Українська всесвітня координаційна рада передбачала ще до ухвалення нового виборчого закону. «Коли розглядався новий закон, ми направили пропозицію про створення трьох закордонних мажоритарних округів, де громадяни змогли б реалізувати своє виборче право. Це Придністров’я, Європа, Америка, Канада і, відповідно Росія та інші держави», – розповідає голова УВКРади Михайло Ратушний. Але ця пропозиція не була включена. Наразі ж, після рішення Конституційного суду, відбувається обмеження виборчого права за місцем проживання. Вирішити цю проблему можна, впевнений пан Ратушний, але не вистачає політичної волі.

«Тут проблема не в часі, а у відсутності політичної волі і бажання, щоб цей незалежний, свідомий, впливовий, авторитетний масив українського електорату повноцінно проголосував на виборах», – зазначив Михайло Ратушний.

Інша проблема, на яку звертають увагу українські виборці за кордоном, – нестача виборчих дільниць. За новим законом дільниці можуть створювати або в посольствах, або в місцях дислокації військових частин.

Голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко впевнений, що цього недостатньо.

«У нас в деяких країнах є посольство і декілька консульств, але здебільшого їх мало. Українцям, щоб проголосувати за кордоном, треба їхати дуже довго, витрачати гроші. В деяких місцях українці проживають компактно, але там немає консульства», – говорить Олександр Черненко.

Щоб полегшити реалізацію виборчих прав, треба відкривати виборчі дільниці не тільки в посольствах, але й у приміщеннях почесних консульств, українських культурних центрах, в місцях дислокації українських миротворчих контингентів. Для цього теж потрібна політична воля, кажуть експерти.

Втім лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов в ефірі телеканалу «Інтер» зазначив, що його партія не збирається більше змінювати закон про вибори.

«Принаймні в нашій політичній силі не ставиться така мета переглядати цей законопроект», – заявив Олександр Єфремов.

XS
SM
MD
LG