Спеціальні потреби

9 гривень за долар до кінця року?


Київ – Дев’ять гривень за долар – таке послаблення української валюти прогнозують фахівці міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor’s. Але, на думку декого з українських економістів, є низка факторів, які дозволяють прогнозувати, що курс гривні до кінця року залишиться стабільним.

Введення Нацбанком вимоги щодо продажу експортерами 50% валютної виручки ослабить тиск на курс гривні, проте лише на деякий час, вважають експерти Standard & Poor’s.Відтак, за їхніми прогнозами, до кінця року українська валюта може подешевшати відносно долара до 9 гривень.

Зараз немає реальних загроз, які могли б вплинути на курс гривні, запевняє народний депутат від Партії регіонів Владислав Лук’янов. Якщо валютні коливання і будуть, то вони будуть незначними.

«Завжди хтось намагається впливати на українську валюту і випробовувати її на міцність. Але ми бачимо узгоджену позицію фінансово-банківського регулятора, Національного банку і уряду. Тому я думаю, що якщо коливання і будуть, то вони будуть незначними. Ситуація є сталою, і якихось загроз, які б мали реальну під собою основу, немає», – говорить Лук’янов.

Але криза світової металургії та хімії є об’єктивним чинником, який може вплинути на курс гривні, впевнений народний депутат від «Батьківщини» Сергій Соболєв. Відтак, якщо уряд не вживатиме відповідних заходів, тоді справді варто очікувати девальвації української валюти.

«На сьогоднішній день при стагнації, на мій погляд, не робиться ніяких адекватних кроків для того, щоб зробити замінники по таких ключових галузях, як металургія чи хімія, – коментує Соболєв. – Бюджет фактично направлений на одне – на розбазарювання коштів, на нецільове їхнє використання. Тому у цьому плані є достатньо серйозні ризики, які стосуються і валютної позиції».

Фактори стабільності

Утім є і низка факторів, які дозволяють прогнозувати, що курс гривні до кінця року залишатиметься стабільним, каже Радіо Свобода заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. Йдеться про відсутність пожвавлення економічної активності, позитивні прогнози динаміки експорту та інвестиційну привабливість.

«Ми не матимемо значного пожвавлення економічної активності, а це означає, що не буде помітного зростання попиту на імпорт, – зазначає Жаліло. – По-друге, відносно позитивні прогнози щодо динаміки експорту, принаймні, подальшого падіння не буде. А це означає, що торговельний баланс буде у нормальному стані. По-третє, є достатньо хороша перспектива щодо динаміки інвестицій в Україну. Певна політична стабільність встановилася, вибори пройшли, зацікавленість інвесторів є. Це дозволяє прогнозувати, що все-таки буде досить стабільний платіжний баланс. Тож об’єктивних підстав для девальвації гривні навряд чи можна буде бачити».

Наразі в українських обмінниках курс коливається від 8 гривень 15 копійок до 8 гривень 17 копійок за долар.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG