Спеціальні потреби

Будь-яка спроба визнати анексію Криму становить загрозу глобальній безпеці - українські експерти про висловлювання Трампа


Українські політики і експерти коментують останні висловлювання Дональда Трампа про Україну і Росію

КИЇВ - Українські політики і експерти з тривогою сприйняли слова кандидата в президенти США від Республіканської партії Дональда Трампа з приводу Криму.

«Сполучені Штати - лідер вільного світу. Без лідерства і союзництва цей світ буде зруйнований. Путінами, Ле Пенами, Ассадами, Кім Чен Инами і десятками інших диктаторів, демагогів, популістів. Американці гідні того, щоб мати відповідального і розумного президента і верховного головнокомандувача. Роль такого лідера важко переоцінити», - написав на своїй сторінці у Facebook 31 липня колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Він вважає, що «вільний світ потребує єдності і солідарності».

Арсеній Яценюк висловився про те, що «не можна допустити, щоб будь-яка словесна, політична або практична авантюра підірвала наші спільні цінності, відкривши шлях для агресорів, диктаторів і терористів».

«Те, що сьогодні Дональд Трамп говорить про Крим, завтра може стосуватися будь-якої іншої частини світу - в Європі, Азії, Америці», - підкреслив колишній прем'єр-міністр України.

«Безсоромною» назвав заяву кандидата в президенти США Дональда Трампа з приводу можливого визнання Криму російською територією міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Нагадаємо, що в недавньому інтерв'ю американському телеканалу ABC кандидат в президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп висловився про анексію української території Росії наступним чином:

«Народ Криму - з того, що я чув - сам більше віддавав перевагу Росії, ніж того, де був. Це теж треба враховувати», - сказав Дональд Трамп, додавши, що має намір детально вивчити це питання.

Протилежні погляди

Головний радник Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» В'ячеслав Потапенко вважає, що в період передвиборних перегонів заяви двох кандидатів в президенти Сполучених Штатів, як правило, демонструють протилежні точки зору на одну й ту ж проблему.

«Відповідно, якщо одна сторона зайняла позицію конфронтації з Росією, то інший кандидат декларує можливість діалогу», - вважає В'ячеслав Потапенко.

«Кримське питання» в інтерв'ю кореспонденту Російської служби «Голосу Америки» В'ячеслав Потапенко називає показником ставлення до України з боку не тільки американських, а й європейських, і російських політиків, експертів, громадських діячів.

«Крим – став «показником» тому, що до нього привертається дуже багато уваги. Якщо людина вважає, що Крим - російський, значить, він, навряд чи, за Україну», - підкреслює В'ячеслав Потапенко.

Разом з тим, В'ячеслав Потапенко говорить про те, що Росія втретє за короткий історичний період часу отримує контроль над Кримським півостровом, не особливо зважаючи на думку корінного населення.

«Крим - це гра, ставка і амбіції, історична земля для Росії, а кримчани, які виступають проти, до уваги не беруться. Росія втретє отримує контроль над Кримом і кожен раз вона перетворює його на військову базу. Те ж саме відбувається і зараз», - зазначає В'ячеслав Потапенко.

Складне «кримське питання»

На думку експерта Українського незалежного центру політичних досліджень Юлії Тищенко, будь-яка спроба визнати анексію Криму є «небезпечним симптомом для всієї світової безпеки».

«Не треба забувати, що так званий референдум взагалі не визнаний ні ким, і він відбувався в умовах окупації, без натяків на легальний і легітимний моніторинг, і визнавати анексію лише на основі референдуму, це аншлюс, годі й говорити. У своїх заявах Дональд Трамп, очевидно, сильно ризикує, проте в американській політиці існує своя система стримувань і противаг, виходячи з інтересів еліт», - говорить Юлія Тищенко кореспонденту Російської служби «Голосу Америки».

Юлія Тищенко вважає, що «кримське питання» не настільки просте, як воно може здатися на перший погляд.

«Тема Криму набагато складніша насправді, ніж сама сьогоднішня дискусія, яка зводиться до розуміння ролі кримської більшості. Якщо згадати про кримських татар, то вони, в значній мірі, так званий референдум взагалі проігнорували, і сьогодні фактичні репресії проти кримських татар - це таке виховання і примус до лояльності», - зазначає Юлія Тищенко.

Юлія Тищенко вважає, що після виборів в Сполучених Штатах, «кримське питання» буде показником не тільки для відносин між офіційними Вашингтоном і Москвою.

«Воно буде одним із маркерів в системі зовнішньої політики США. І той, хто переможе на виборах, буде не просто займати відповідну позицію з цієї проблеми, а й здійснювати чи ні певні дипломатичні дії», - стверджує Юлія Тищенко.

Разом з тим, вона вважає, що слова Дональда Трампа сьогодні сприймаються в Україні, як «заява, яка підриває підвалини сприйняття американської системи гарантування прав і свобод» для всього світу.

Реалістичні плани і майбутнє України

Український політолог Петро Олещук на своїй сторінці у Facebook пише про те, що, «за великим рахунком», Україні слід самостійно добиватися своїх перемог на всіх фронтах.

«Коли мені пишуть, що «у нас немає відношення до тих американських виборів», і нам треба розвивати свою державу, армію, флот і самим розбивати ворога - я в душі з цим погоджуся, і, звичайно, як кожен громадянин України, мрію про перемоги України на всіх фронтах.

«Але я не можу не дивитися реалістично на все це. А реалістичний погляд мені підказує, що все не так просто», - зазначає Петро Олещук.

За його словами, оскільки Україна втратили перші 25 років, то весь запланований на цей період шлях її доведеться проходити зараз. В першу чергу, виховувати нову еліту, так як нинішні керівники можуть бути більш-менш прогресивними, або особисто чеснішими, але все одно мають спотворену «пострадянську» ментальність. Завтра ніхто не надасть Україні армію на рівні США або Ізраїлю, її треба буде створити заново, знову ж таки, з перемінним успіхом, - стверджує Петро Олещук.

Дивіться також: Популярність Трампа не залежить від його позиції щодо Росії, України - екс-посол США

Популярність Трампа не залежить від його позиції щодо Росії, України - екс-посол США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

XS
SM
MD
LG