Спеціальні потреби

Службу безпеки України пора реформувати не на словах, а на ділі - Ягун


Віктор Ягун: це не спецслужба – це колгосп. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Віктор Ягун: це не спецслужба – це колгосп. Відео

Колишній заступник голови СБУ Віктор Ягун закликає українську владу демілітаризувати структуру.

Служба безпеки України потребує термінових реформ. У ній, так само як і в країні загалом, необхідно боротися з корупцією, радянськими методами управління та непрозорістю.

Про це під час круглого столу у Вашингтоні, що відбувся у Джеймстаунівському фонді, говорив екс-заступник голови СБУ Віктор Ягун. Із його слів, після Євромайдану й початку подій на сході України багато співробітників української Служби безпеки переглянули ставлення до стосунків із Росією. Дехто відсіявся й самостійно відійшов від служби, хтось був затриманий, хтось утік до Криму чи Росії. Однак, у СБУ залишаються функції, які й тепер дозволяють їй зловживати владою й продовжувати втілювати у життя корупційні схеми.

Віктор Ягун, який особисто брав участь в операції зі звільнення Слов’янська у 2014 році, свою політичну активність показав ще в 90-х, коли був учасником Революції на граніті. Згодом пішов на службу до СБУ. Тепер він заявляє про нагальну потребу нової революції. Цього разу в українській Службі безпеки. Україна протистоїть одній з найпотужніших спецслужб світу – російській ФСБ, – каже експерт, – і саме тому не має права нині показати слабину. Вона ж, ця слабина, зі слів Віктора Ягуна, закладена в самій структурі СБУ.

«У нас президент своїм указом призначає всіх заступників і начальників обласних управлінь СБУ, - пояснює Віктор Ягун. – (…) А що має робити голова спецслужби, коли йому призначають у заступники когось, кого він може й не знає, когось, кого призначають виключно за якимись кулуарними домовленостями? Це не спецслужба – це колгосп».

Різка критика від експерта звучить також через функції, які має українська спецслужба. Ягун каже: в Україні є й інші органи, що займаються боротьбою з корупцією, контрабандою та економічними злочинами. А СБУ була би в рази сильнішою, якби зосередилась на контррозвідці, захисті національної державності та протидії інформаційно-психологічним впливам. Крім того, демілітаризувати СБУ, на думку експерта, необхідно ще й для того, щоби служба не зловживала своєю силою.

Я категорично проти показових зачисток міст, тому що ми всі пам’ятаємо, як ми не розуміли позицію Росії, яка робила зачистки у Чечні
Віктор Ягун

«Я категорично проти показових зачисток міст, – каже Віктор Ягун. – Тому що ми всі пам’ятаємо, як ми не розуміли позицію Росії, яка робила зачистки у Чечні. Тоді цілі села виселялися й чоловіки вивозилися в невідомому напрямку. Слава Богу, що Україна до цього ще не дійшла… але коли незрозумілі війська, не зрозуміло за якими законами, без будь-яких процесуальних санкцій затримують до 100 чоловік, із них 97 відпускають, а трьох залишають, то це не робота служб безпеки. Це міліцейські функції, які має виконувати Нацгвардія, поліція, але ніяк не спецслужба. А теперішнє керівництво служби безпеки цим пишається. А яка позиція населення? Що вони думають про ці зачистки, про виламані двері? Не знаю».

Війна на Донбасі стала лакмусовим папірцем, який проявив й інші проблеми, що існують в Україні. До таких Віктор Ягун зараховує вплив Російської православної церкви на українців. «Мені здається дуже цікавим той факт, згаданий Віктором, що російські спецслужби використовують Російську православну церкву, яка діє в Україні, для деморалізації українців й для того, щоб підривати патріотичні настрої в країні, – зауважує президент «Джеймстаунівського фонду» Ґлен Говард. – Наприклад, це відбувається, коли українських солдатів, які належали до Російського патріархату не відспівують, якщо вони гинуть у Східній Україні».

Для України загроза кібератак особливо небезпечна через те, що Україна нині знаходиться в стані війни з Росією
Віктор Ягун

Ще одним тривожним сигналом для безпеки країни, на думку Віктора Ягуна, та інших учасників дискусії, стали кібератаки на обленерго в Україні.

«Загроза кібератак є дуже високою для будь-якої країни, – підтримує його слова директор програм «Джеймстаунівського фонду» Маргарита Асенова. – Для України вона особливо небезпечна через те, що Україна нині знаходиться в стані війни з Росією. За допомогою кібератак може бути паралізована робота енергетичних та комп’ютерних систем, розвідки, військових структур. Тому це дуже велика проблема. Є лише один шлях протистояти кібератакам – співпрацювати з міжнародними партнерами. Це не українська, румунська чи болгарська проблема. Це міжнародна проблема».

На думку Віктора Ягуна, якою б не була міжнародна підтримка, вирішувати внутрішні проблеми українцям потрібно активно і самим. І саме тому реформувати в Україні потрібно не лише економіку, а й служби, які відповідають за безпеку країни.

Дивіться також: Дострокові вибори несуть загрозу Україні - інтерв'ю міністра молоді та спорту Жданова

  • 16x9 Image

    Тетяна Харченко

    Має більш ніж 16-річний досвід у журналістиці. Починала з роботи кореспондентки на радіо «Континент» у Києві. Відтоді працювала журналісткою на телеканалі СТБ, а також у виданнях: «Україна молода», «Газета по-українськи», «Новинар»; спеціальною кореспонденткою і текстовою редакторкою ранкових випусків телеканалу СІТІ, оглядачкою та головною редакторкою сайту «Медіа Бізнес»; дописувала для National Geographic Україна.

    Має дві вищі освіти – за першою – фольклористка й викладачка української мови та літератури. Диплом режисерки документального кіна отримала як стипендіатка програми Fulbright, в американському університеті Wake Forest, що у Північній Кароліні.

    Є авторкою кількох документальних короткометражних фільмів, два з яких – «Пісні надії» та «Солдат-метелик» – були показані на американських кінофестивалях: RiverRun International Film Festival та Princeton Film Festival. З «Голосом Америки» була від весни 2014 року до осені 2017 року. Працювала як відеооператорка, журналістка та продюсерка. Відзняла серію сюжетів про українську діаспору в США з Бостона, Нью-Йорка, Парк-Сіті, Балтимора, Вашингтона, Арлінгтона, Нью-Джерсі та Лос-Анджелеса.       

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG