Спеціальні потреби

Україна побоюється провокацій сепаратистів


Київ – Українська розвідка має дані про те, що лідери сепаратистів «готують масштабну криваву провокацію в Донецьку 9 травня». Про це в Києві 5 травня на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі повідомив представник адміністрації президента з питань АТО, полковник Андрій Лисенко.

«У День Перемоги, 9 травня, бойовики мають намір розстріляти мирну демонстрацію в Донецьку», – сказав Лисенко. Він зазначив, що «що провокація може стати приводом для масованого наступу на українські позиції в районі Широкиного, Пісків і Станиці Луганської», передає Український кризовий медіа-центр.

5 травня під час відвідування одного з прикордонних пунктів на польсько-російському кордоні, президент Польщі Броніслав Коморовський заявив про необхідність бути готовими до «реагування на різного роду зовнішні загрози, зокрема й на несподівану появу на території країни так званих "зелених чоловічків"».

Як повідомляє Українське національне інформаційне агентство, лідер Польщі сказав, що сьогодні в країні «ведеться робота над зміцненням оборонного потенціалу польського кордону у разі кризи за рахунок посилення прикордонної служби польської армії».

«Йде також робота над тим, як використовувати потенціал прикордонної служби для забезпечення оборони в ситуації воєнної кризи», – зазначив президент Броніслав Коморовський.

Нагадаємо, що терміном «зелені чоловічки» у пресі називають ударне угруповання військ, яка забезпечувало зусилля російської сторони, спрямовані на анексію української Автономної Республіки Крим у лютому-березні 2014 року.

Під прикриттям «параду»

Народний депутат України Дмитро Тимчук на своїй сторінці у Фейсбуці повідомляє про те, що «протягом останніх трьох діб спостерігається активне переміщення бойової техніки і озброєння бойовиків у центральні частини Донецька і Луганська з польових баз і таборів».

Він посилається на думку аналітиків громадської організації «Інформаційний опір», які вважають, що дані маневри з боку сепаратистів «в рівній мірі можуть бути як реальним тренуванням до «параду 9 травня», так і зосередженням ударних тактичних груп під прикриттям підготовки до параду».

Директор Центру зовнішньополітичних досліджень OPAD Сергій Пархоменко, вважає цілком виправданими занепокоєння української сторони і європейських лідерів, які заявляють про можливі провокації з боку сепаратистів і тих, хто їх підтримує в Росії.

«Ймовірність провокацій на сусідніх з Україною територіях європейських країн можна розглядати в якості помсти з боку Росії за відмову підтримати сценарій Володимира Путіна відносно ситуації на Донбасі, а також за ігнорування закликів Кремля відзначати День Перемоги на Красній площі в Москві», – сказав Сергій Пархоменко Російській службі «Голосу Америки».

Пархоменко вважає, що антиукраїнськими діями і риторикою офіційна Москва намагається переконати західні країни концентрувати менше уваги на проблемах Донбасу, вплив збройного конфлікту на систему європейської безпеки.

Про європейську «передову» безпеку

«Росії важливо знизити рівень уваги з боку Заходу до проблеми Донбасу. Частина європейських країн вже піддалися впливу Москви, що дозволяє Росії, без оглядки на критику іншої частини Євросоюзу, впроваджувати свою політику на окупованих українських територіях. Проте Захід не розуміє, що Росія завжди готова до подальших кроків, наприклад, до провокацій в країнах Східної Європи», – попереджає Сергій Пархоменко.

На його думку, Мінські угоди в тому форматі, в якому вони існують, більше потрібні західним країнам, ніж Україні, яка намагається відновити контроль над усією територією Донецької та Луганської областей.

«Мінські угоди не вирішили проблем Донбасу. Вони, швидше за все, – послання для Західної Європи, яка намагається довіритися Володимиру Путіну, боїться допустити зіткнення, конфронтації, протистояння з Москвою», – стверджує Сергій Пархоменко.

Він вважає, що тимчасове перемир’я, під час якого фіксуються провокації з боку сепаратистів, офіційний Київ повинен використовувати для зміцнення своїх рубежів.

Водночас експерт не виключає можливості мирного врегулювання конфлікту дипломатичними переговорами, однак каже, що нинішній формат сторін переговорів повинен бути доповнений участю представників Сполучених Штатів.

«США можуть висунути Росії і сепаратистам зовсім інші умови, на які не здатні європейські лідери», – зазначає Сергій Пархоменко.

Складні для всіх умови

На думку директора Центру суспільних досліджень «Український меридіан» Дмитра Левуся, Мінські угоди дуже складні для однакового виконання всіма сторонами-учасниками переговорів.

«Мінські угоди з самого початку, щоб про них не говорили, були тимчасовим інструментом для призупинення вогню. Угоди передбачають положення, які неможливі для однакового виконання в силу причин ні Росією, ні Україні. Україна декларує унітарність і суверенітет. Росія не зацікавлена в цьому і її дії на сході України спрямовані на руйнування української державності», – говорить Дмитро Левусь Російській службі «Голосу Америки».

«Необхідно переходити до розширеного складу учасників переговорів, змінити цей процес, – продовжує Дмитро Левусь. – Для повної деескалації конфлікту одних дипломатичних рішень недостатньо, потрібні військово-дипломатичні рішення. Ймовірно, зараз ми знаходимося в стадії формування нового розширеного переговорного формату».

Дмитро Левусь вважає, що в новому форматі врегулювання ситуації в Донбасі необхідно знайти місце для ще одного учасника переговорів – представників Сполучених Штатів.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG