Спеціальні потреби

Газпром пропонує Нафтогазу обмін активами


Російська енергетична монополія Газпром висловлює готовність внести до спільного підприємства з державною компанією НАК Нафтогаз України власні газові родовища. Голова правління ВАТ Газпром Олексій Міллер заявив, що українському уряду вже надали перелік ймовірних активів. Які саме російські родовища стануть надбанням СП, за його словами, залежатиме від оцінки вартості української компанії. Міллер згадав, що запаси цих родовищ можуть бути досить значними і становити 1 трильйон кубічних метрів газу – цих обсягів вистачить Україні на півстоліття.

У випадку створення спільного підприємства населення України отримає видобуте ним паливо за цінами нижчими за ринкові, нахвалюють переваги цього проекту в Газпромі. Не приховують там і ціну, яку має заплатити Київ. Мовляв, Україна має внести до активів спільного підприємства свою газотранспортну систему та власні потужності з видобутку газу. Це буде першим кроком до об'єднання російської і української компаній, зазначив Міллер. Він каже, що переговори щодо проекту ведуться вже протягом останніх двох місяців і «структура угоди вимальовується».

У той же час українські урядовці поки що з меншим оптимізмом говорять про перспективу створення майбутнього спільного із Газпромом підприємства. Міністр палива і енергетики України Юрій Бойко говорить про існування істотних розбіжностей в поглядах сторін на розподіл власності:

«Пропозиція російської сторони полягає у створенні СП на паритетних засадах. Не тільки в газовій, а й в атомній галузях. Наша позиція - це контроль за стратегічними галузями, відповідно українська сторона повинна мати 51 відсоток у спільних проектах» - цитує слова міністра офіційний портал «Партії регіонів».

Юрій Бойко наголошує, що Україна повинна мати контрольний пакет у будь-якому СП, яке створюється на її території і пропонує залучити до нього Євросоюз:

«Я переконаний, що нам треба мати до трьох учасників, тому що є три складові цього процесу: Росія - як власник ресурсу; ми - як транзитер; і Європа - як споживач. І лише втрьох разом, знайшовши компроміси в національних інтересах для кожної країни, ми зможемо створити спільний проект, і він буде ефективний».

Аналітики кажуть, що Росії вкрай важливо домогтися від нинішнього українського керівництва згоди на об’єднання Нафтогазу і Газпрому, щоб отримати повний контроль над ГТС та прямий доступ до споживачів газу. Вони відзначають, що донині Києву вдавалося ухилятися від поглинання російською монополією українського стратегічного підприємства.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG