Спеціальні потреби

Американські експерти: Україна виграє, якщо подолає інтелектуальне піратсво


Олег Скрипка
Олег Скрипка

В сучасному високотехнологічному світі найдорожчий продукт – ідея. Натомість в Україні ідея не коштує нічого. Якщо з’явилась нова комп’ютерна програма, інноваційна розробка, нові ліки, добрива чи сорт насіння – вони негайно стають здобиччю піратів. Щоб економіка піднімалась, інтелектуальна власність має бути захищена.

Цього тижня до Сполучених Штатів вирушає українська урядова делегація, щоб узгодити план реформ у галузі захисту авторських прав. Законопроект, у якому йдеться про захист авторських прав [«Закон про підтримку кінематографу»], голосуватиме на цьому тижні, в другому читанні, Верховна Рада. Проблему обговорювали на конференції Американської торговельної палати в Україні.

Олег Скрипка, український музикант, лідер гурту «ВВ» каже:

«Я вимушений працювати постійно на концертах, щоб заробляти кошти, щоб вкладати їх в студію, вкладати гроші в кліпи».

Українські музиканти заробляють концертами й корпоративами. Творчість не дає прибутків: якщо сьогодні вийшов новий альбом, завтра вже всі його скачали і слухають безплатно. Скрипка скаржиться: з Європи отримує більше дивідендів, ніж з України:

«Я там не концертую, крихта наших пісень десь в ефірах крутиться, і тим не менш я отримую разів у 3-4 більше з французької агенції, ніж я отримую з української агенції, де мене крутять скрізь, і я виступаю скрізь, і мене всі знають. Це означає, що та система працює, а наша система не працює».

Українська молодіжна комедія «Селфі-паті» ще йде в кінотеатрах, а в Інтернеті вже повнісінько піратських копій. Режисер фільму Любомир Левицький рахує збитки: 30 лінків, на кожному по тисячу скачувань. якби кожен заплатив хоч 10 гривень, набігла б сума, яку можна вкладати в наступне кіно...

Говорить Любомир Левицький, український режисер і кліпмейкер:

«В Україні настільки зараз розвинене піратство, воно дійшло до такого абсурду!»

Тепер відомий український режисер хоче знімати ролики про інтелектуальне піратство.

«Я хочу дати зрозуміти глядачу, що коли вони приходять додому і скачують безкоштовно кіно, вони практично роблять те саме, якби вони прийшли і вкрали в супермаркеті шматок ковбаси. Тобто у людини має бути усвідомлення того, що вона повинна боятися це робити».

Піратство не дає дихнути не тільки українській музиці і кіно. Через нього гальмує український хай-тек. Недотримання авторських прав на ліки душить інновації в українській фармацевтиці. Підробки насіння і добрив не дають експортувати продукцію українського агросектора за кордон.

Регіональний аташе з питань інтелектуальної власності з посольства США Дональд Таунсенд каже:

«Ця країна має таких чудових програмістів, що багато наших компаній у Сполучених Штатах працюють з ними на аутсорсингу. Чому українські компанії не можуть процвітати, заробляючи на цих талановитих людях? Та тому що вони не можуть собі дозволити виробляти програми, які будуть негайно вкрадені піратами».

Павло Матюша з DuPontPioneer Україна каже:

«Якщо не захищаються права інтелектуальної власності на насіння, можна під торговою маркою будь-якої компанії, наприклад, нашої, засипати просте пофарбоване зерно, продати його доволі дорого».

Чи захищені в країні права інтелектуальної власності? Це ключове питання, яке ставить перед собою кожен новий інвестор.

Говорить президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер:

«І кожен інвестор дивиться, тому що є інвестиції, які вкладаються в розробку будь-чого. Це і культура, і інформаційні технології, чи по фармацевтиці, чи по агрокомплексу. І дуже важливо ці права захистити».

На реформі захисту авторських прав в Україні наполягають Сполучені Штати. Але це потрібно самим українцям. Між захищеністю авторських прав і економічним процвітанням країни існує прямий зв’язок. Тож мусимо міняти ставлення до непопулярної нині теми авторських прав, – каже український музикант, лідер гурту «ВВ» Скрипка:

«Тема податків теж не популярна, але тим не менш ми платимо податки все більше й більше. Це теж не популярні речі, але в розвинутих країнах люди платять за авторське право».

Дивіться також: Чим обернеться озброєння місії ОБСЄ і який вплив там мають росіяни?

Чим обернеться озброєння місії ОБСЄ і який вплив там мають росіяни? - відповіді екс-речника. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:19 0:00

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG