Спеціальні потреби

МВФ: Економіка України почне зростати вже 2016-го


Нова програма міжнародної фінансової допомоги Україні, анонсована напередодні МВФ, має стабілізувати гривню та дозволити економіці піти на зростання бодай до кінця наступного року. 17,5 мільярдів виділяє МВФ, по кілька – Світовий банк, Європейський банк реконструкцій та розвитку, США та ЄС. Ще до 15 мільярдів український уряд має акумулювати сам, вмовивши приватних кредиторів хоча б відтермінувати виплати боргу. За усіх цих умов, переконані економісти, українцям не варто чекати суттєвого зростання рівня життя у найближчі кілька років.

Новий пакет міжнародної фінансової допомоги – це і важливий політичний сигнал, і вагомі економічні інвестиції у справу порятунку України. Але і цих грошей Україні буде мало – кажуть американські експерти.

За словами Роберта Кана - співробітника Ради міжнародних відносин і колишнього співробітника МВФ - нова програма більше реалістична, ніж попередня:

Ці гроші можуть підштовхнути європейські уряди, Світовий банк та інші організації виділити Україні додаткові гроші
Роберт Кан

«Але я припускаю, що цю програму теж доведеться переписати. І навряд чи вона протримається більше, ніж попередня. Але що ймовірно більш важливе – ці гроші можуть підштовхнути європейські уряди, Світовий банк та інші організації виділити Україні додаткові гроші – стільки ж, а може і більше».

Перший транш кредиту - 5 мільярдів доларів - має надійти на українські рахунки уже в найближчі дні. Половину суми експерти радять одразу ж покласти до резервів Нацбанку, аби попередити можливі шокові стани економіки у майбутньому. За злагодженої роботи уряду, нових потрясінь для гривні експерти не прогнозують.

«Якщо уряд буде продовжувати в тому ж дусі, а війна не буде посилюватися, нам варто очікувати стабілізації гривні в розумних межах. Цільовий рівень, названий МВФ і урядом – 21,7 гривня за долар. Ми вважаємо, що це реалістична цифра на найближчий час», - каже експерт Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона Андерс Аслунд.

Держава не мусить нічого виплачувати країні, яка розпочала проти неї війну
Андерс Аслунд

У Міжнародному валютному фонді сподіваються, що економіка України почне зростати вже 2016-го року. Експерти кажуть, що такі прогнози реалістичні. Але наразі економіка ще у стані падіння.

«Чи зможе Україна досягти дна у 2015-му чи 16-му роках? Так, це реалістично. І потім почнеться стабілізації, і певне зростання. Але точка, з якої вона підніматиметься буде занадто низька, аби очікувати на покращення рівня життя. На це знадобиться кілька років», - заявляє Роберт Кан.

Економіка України зможе функціонувати, а люди відчують покращення лише тоді, коли уряд поборе корупцію – каже Андерс Аслунд. І найперше - в енергетичному секторі:

«Стандарти життя в Україні нині на 20% нижчі, ніж вони були у 1989 році. Все - через цей газовий бізнес. Українці заплатили неймовірну суму грошей, аби збагатити купку олігархів. Цю практику треба спинити. Життєво необхідно збільшити ціни на енергетику, іншими словами, уніфікувати їх, аби унеможливити практику купівлі газу дешевше в одному місці та продажу набагато дорожче – в іншому».

Але окрім реформ, на український уряд чекає ще одне випробування. За умовами кредиту від МВФ, Україна має акумулювати до 15 мільярдів доларів від приватних кредиторів, переконавши їх реструктурувати борги. Йдеться про відтермінування виплат на найближчі роки. Хоча у випадку із Москвою, якій попередній уряд заборгував 3 мільярди доларів, гроші віддавати взагалі не варто – кажуть експерти.

«Моя позиція – держава не мусить нічого виплачувати країні, яка розпочала проти неї війну. Я вважаю, що Україна не має нічого платити «Газпрому», і кредити віддавати теж, - каже Андерс Аслунд. Київ, без проблем, отримає підтримку у цьому питанні від міжнародної спільноти».

Дивіться також: Підсумки: Що Україна отримала за рішенням США?

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Кореспондентка Голосу Америки в Білому домі. Ведуча програм ЧасTime і Брифінг. Приєдналася до команди 2015-го. Спеціалізується на американсько-українських відносинах, зовнішній та внутрішній політиці США. Висвітлює президентські вибори у США з 2016-го року. До Вашингтона, працювала журналісткою-міжнародницею у новинах на ICTV. Випускниця Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Народилася в Києві.

    Коли випадає нагода відімкнутися від новин, – читає книжки, подорожує, і пробує виростити буряки, інжир і гострий перець на вашингтонському балконі. 

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG