Спеціальні потреби

Експерти радять Україні реформи замість підвищення ціни на газ для населення


Як українці переживуть цю зиму, залежить не лише від наявності газу, а й того – чи наважиться український уряд проводити реформи і піднімати ціну на «блакитне паливо» до ринкової. Американські експерти наполягають, робити це вже зараз вкрай необхідно, а адже сам процес переходу на ринкові ціни може стимулювати українську економіку та й відкладати його далі просто нерозумно.

Українська зима може стати випробуванням не лише для Донбасу, але для усієї країни загалом. Американські експерти констатують: на Сході крім уже зруйнованої війною інфраструктури, чим далі додаєтья все більше небезпек.

Це буде важка зима. У цьому нема сумнівів. Все залежить від того, наскільки сильними будуть морози. Росія намагається погіршити ситуацію не лише через відключення електроенергії, але через знищення електростанцій та через кібератаки на електромережі, - розповідає Кіт Сміт, експерт Центру європейських політичних досліджень.

Все ж надію, що без газу Україна не залишиться, вселяють газові переговори. Інша справа – якою на нього буде ціна. «Я сподіваюсь, що Україна переживе зиму достатньо добре. На це впливатиме багато факторів. В тому числі, скільки газу знадобиться промисловості. Якщо промисловість буде економною або, якщо відбудеться спад виробництва, то газу знадобиться менше. Але в будь-якому випадку, зараз Україна стоїть перед тяжким рішенням підняти ціни на газ. Тому що енергоносії дотепер отримували дуже велику дотацію від уряду: тобто забирали податки і передавали або підприємствам, або занижували ціни для народу», - аналізує Аріель Коен, директор Центру енергетики, природних ресурсів та геополітики в Інституті аналізу глобальної безпеки.

За угодою між Україною та Міжнародним валютним фондом, Київ зобов’язався підняти ціни на газ. Однак в уряді поки не поспішають робити такі непопулярні кроки. Ообливо напередодні виборів, каже директор економічних програм Фонду «Відкритий діалог» Володимир Панченко: «Ми прозорості поки що не бачили, не бачили підготовки до цієї прозорості і пояснень населенню. Скоріш за все, це знову буде зроблено під тиском МВФ. Знову будуть казати, що МВФ – це монстр, який заставляє нас знущатись над людьми, що є неправдою. А потім просто раптово різко піднімуть ціну. Уряд завжди так діяв і буде діяти».

Директор економічних програм Фонду «Відкритий діалог» Володимир Панченко переконаний, що населенню вже зараз треба пояснювати, чому від підняття цін на газ нікуди не подітися і закликати на випадок зимових форс мажорів запасатися твердопаливними котлами для опалювання будинків. Його колега економіст Віктор Галасюк також за підвищення цін. Але вважає, що робити це треба тільки після того, як українські підприєства проведуть модернізацію, що дозволить їм стати енергоефективними.

«Не те, що не можна, але не справедливо підвищувати тарифи для населення замість того, щоб робити справжні реформи енергоефективності. Треба вирішувати проблеми в фундаменті – там, де вони виникають. В чому вони полягають – в тому, що Україна споживає на виробництво одного долара ВВП в чотири рази більше, ніж Туреччина, в два рази більше, ніж Білорусь, і в три рази більше, ніж Польща, і при цьому якщо ми просто будемо діяти згідно з тією угодою, яка підписана з МВФ, тобто доводити ціни до ринкового рівня, то фактично будуть результати неефективних реформ на плечі населення. Населення в цьому не є винуватим», - зазначив Віктор Галасюк, що представляє Радикальну партію.

На думку експерта Інституту аналізу глобальної безпеки Аріеля Коена, в Україні для промислових підприємств має бути розроблена поступова траекторія підняття цін до світових. А малозабезпечені родини можна субсидувати. Тоді підвищення цін на газ не так вже й сильно вдарить по українцях, переконує він. Гірше буде, попереджає експерт, якщо держава і далі продаватиме задешево дорогий ресурс, заганяючи себе у ще глибшу прірву.

 • 16x9 Image

  Тетяна Харченко

  Має більш ніж 16-річний досвід у журналістиці. Починала з роботи кореспондентки на радіо «Континент» у Києві. Відтоді працювала журналісткою на телеканалі СТБ, а також у виданнях: «Україна молода», «Газета по-українськи», «Новинар»; спеціальною кореспонденткою і текстовою редакторкою ранкових випусків телеканалу СІТІ, оглядачкою та головною редакторкою сайту «Медіа Бізнес»; дописувала для National Geographic Україна.

  Має дві вищі освіти – за першою – фольклористка й викладачка української мови та літератури. Диплом режисерки документального кіна отримала як стипендіатка програми Fulbright, в американському університеті Wake Forest, що у Північній Кароліні.

  Є авторкою кількох документальних короткометражних фільмів, два з яких – «Пісні надії» та «Солдат-метелик» – були показані на американських кінофестивалях: RiverRun International Film Festival та Princeton Film Festival. З «Голосом Америки» була від весни 2014 року до осені 2017 року. Працювала як відеооператорка, журналістка та продюсерка. Відзняла серію сюжетів про українську діаспору в США з Бостона, Нью-Йорка, Парк-Сіті, Балтимора, Вашингтона, Арлінгтона, Нью-Джерсі та Лос-Анджелеса.       

Відео - найголовніше

Recommended

 • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

  Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG