Спеціальні потреби

Верховна Рада змінила Конституцію в частині судової реформи


Зміни до Конституції України в частині правосуддя (законопроект номер 3524) Верховна Рада ухвалила в цілому – 335 голосами. Конституційні зміни вважають ухваленими, якщо вони набрали 300 і більше голосів у парламенті. Перед голосуванням представники «Радикальної партії» зняли блокування з трибуни парламенту і вийшли з сесійної зали. Однак за кілька секунд до голосування – повернулися. Раніше, у лютому 2016 року, ці конституційні зміни парламент підтримав у першому читанні, після чого його доопрацювали українські і західні експерти.

Перед голосуванням до парламенту прибув майже весь склад уряду на чолі з прем’єром Володимиром Гройсманом та президент України Петро Порошенко, який закликав депутатів голосувати за зміни до Конституції.

«Дякую, що ви знайшли сили об’єднатися, спростовуючи брехню російського агресора, що, мовляв, в Україні панує хаос, і вона не здатна ухвалити змін до Конституції. Я теж буваю на фронті, і зустрічаюся з українськими героями. Ключове повідомлення від бійців: «Ми можемо перемогти, коли ви, президенте, і ви, Верховна Рада, зміните країну, щоб це все було недарма. І сьогодні – етапний день цих змін. Ми повертаємо українцям право на право і на справедливість. Боремося за те, щоб в Україні був справедливий суд. Так, ми робимо це і для інвесторів, які мають прийти, дати робочі місця і сплатити податки. Так, ми робимо це на виконання зобов’язань перед міжнародними організаціями. Але передовсім ми робимо це для українців», – заявив Порошенко.

Президент України посилався на повідомлення західних політиків й експертів, які схвалюють нинішню версію законодавчих змін в частині cудової реформи. Він наголосив, що антикорупційна робота, яка здійснюється в Україні, нівелюється тим, що корумповані судді випускають корупціонерів і сепаратистів на волю.

Порошенко обіцяє, що після набуття чинності конституційних змін, Україна отримає Верховний суд з новим складом і функціями.

Заступник голови Адміністрації президента Олексій Філатов озвучив основні конституційні зміни, про які йдеться.

«Це деполітизація суддівської влади, створення відповідальної суддівської влади та очищення системи правосуддя. Взяття під варту або ж призначення судді безстроково – подібні питання вирішує неполітична Вища рада правосуддя. Підставою для звільнення судді з посади стає невідповідність способу життя та рівня доходів», – озвучив зміст конституційних змін представник АП.

Також співавтори законопроекту змін до Конституції додають, що він скасовує випробувальний термін для судді, який може стати елементом політичного тиску на нього, і збільшує оклади суддів.

Водночас депутат від БПП Світлана Заліщук обурилася тим, що проект конституційних змін відкладає ратифікацію Україною Римського статуту на три роки.

Зі свого боку, лідер фракції «Самопоміч» Олег Березюк зауважив, що поспішні рішення щодо ухвалення змін до Конституції є неправильними.

«Ми голосували за законопроекти про справедливий суд, за фантастичні зміни до прокуратури. Тоді в цій залі теж звучали красиві сентенції. І де ці зміни зараз? Прокуратура зацементувалася на багато років. Під красивими сентенціями є речі, які нівелюють їх. Олігархат може скористатися цим, щоб зацементувати свій режим», – прогнозує депутат.

За словами Березюка, сумніви в його фракції викликають зокрема, норми, які «монополізують адвокатські послуги та призначення суддів». Відтак Олег Березюк наголосив, що його фракція утримається від голосування за конституційні зміни, щоби продовжити їхнє обговорення.

Депутат від «Батьківщини» Надія Савченко порівняла зміни до Конституції в умовах бойових дій з чекою від гранати.

«Конституцію треба змінювати, якщо влада, цей «кулак», є сильним, і здатен втримати Україну, щоб її не розірвало, як гранату. Я не маю достатньо досвіду, і не готова голосувати за зміни до Конституції, доки в нас не буде готової, якісної судової реформи. Не варто чіпати Конституцію в час війни! Зважуйте свої дії щодо Конституції, бо ви, влада – не такий сильний кулак, щоб втримати цю гранату», – стверджує Савченко.

Раніше сьогодні Верховна Рада підтримала 281 голосом законопроект про судоустрій та статус суддів, який має на меті реалізувати зміни до Конституції в частині судової реформи. Цей закон почне діяти лише разом з набуттям чинності змін до Конституції в частині судочинства. Згідно з законом, конституційні зміни набувають чинності через три місяці після опублікування, тобто приблизно у середині вересня 2016 року.

Дивіться також («Голос Америки»): Десятки американців 2 роки працюватимуть в українських селах

Десятки американців 2 роки працюватимуть в українських селах. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG