Спеціальні потреби

Експерти: арешти урядовців Тимошенко – боротьба з корупцією чи політичні репресії?


Експерти: арешти урядовців Тимошенко – боротьба з корупцією чи політичні репресії?
Експерти: арешти урядовців Тимошенко – боротьба з корупцією чи політичні репресії?

В Україні наростає хвиля арештів чиновників. Як стало відомо у середу, заарештовано колишнього заступника міністра оборони Валерія Іващенка. Військова прокуратура інкримінує йому незаконну реалізацію майна Феодосійського судномеханічного заводу. Своїми діями колишній виконувач обов’язків міністра, як встановили слідчі, завдав державі збитків на суму в понад 17 мільйонів гривень.

Окрім Іващенка, який в уряді Тимошенко заступав відправленого у відставку міністра оборони Єханурова, у середу стало відомо про кількох інших можливих претендентів на «посадку». Це так само чиновники, що працювали в уряді Тимошенко. Службовців Кабміну, Мінфіну і Держказначейства підозрюють у нецільовому використанні коштів, отриманих Україною, згідно з Кіотським протоколом, від продажу квот викидів парникових газів. Сотні мільйонів євро мали піти на екологічні проекти, а натомість були витрачені на інші цілі, згідно з розпорядженням Кабміну. Порушено кримінальну справу, а у Держказначействі готують позапланову ревізію.

Арешти чиновників Тимошенко тривають ось уже третій місяць. Днями Генпрокуратура оголосила у розшук екс-міністра економіки Богдана Данилишина. Ще раніше була затримана колишній перший заступник голови Держказначейства Тетяна Грицун. Досі тримають під вартою заарештованих у червні і липні екс-голову митниці Анатолія Макаренка та колишнього заступника голови НАК Нафтогаз України Ігоря Діденка.

Як виглядає, це ще не кінець. Як повідомив, з посиланням на власне джерело в СБУ, журнал «Фокус», наступним на черзі може стати найближчий соратник Юлії Тимошенко, екс-віце-прем’єр Олександр Турчинов. За даними «Фокусу», саме він зараз – основна мішень слідства у справі газу РосУкрЕнерго, і від заарештованих Діденка і Макаренка вимагають свідчень саме проти екс-віце-прем’єра. Як пророкує дехто з аналітиків, Турчинов може бути узятий під варту уже під кінець року.

Нинішню хвилю арештів влада пояснює боротьбою з корупцією. Опозиція заявляє про політичні репресії. А тим часом експерти, коментуючи затримання екс-чиновників, висловлюють здивування ситуацією, коли корупціонери засіли виключно у попередньому уряді Тимошенко.

Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань вважає, що в арештах є безумовна політична складова.

«Ми всі розуміємо, що «нагорі» далеко не все, м’яко кажучи, відбувається правильно. Очевидно, що добрим є прагнення влади навести порядок. Це можна було б тільки вітати. Але викликає здивування те, що йдеться лише про діяльність попереднього уряду, яка в часі була не такою вже й тривалою – з грудня 2007 до початку 2010 року. І складається враження, наче все, що було «до» і «після», не містить жодних ознак ні корупції, ні зловживань.

Тому хоч я не виключаю, що є якісь факти в діяльності попереднього уряду, які потребують розслідування, але запитання залишаються. Чому урядовцям Тимошенко обрано такий суворий запобіжний захід – арешт, тоді як можна було б обмежитися підпискою про невиїзд? Чому це так вузько політично спрямовано? Хіба на верхівці нинішньої влади немає проблем із корупцією? Взяти хоча б РосУкрЕнерго або Межигір’я – там поле діяльності для правоохоронних органів величезне.

А якщо додати, що все це робиться перед виборами, і що керівництво правоохоронних органів, силових структур наповнюється або представниками Партії регіонів, або тих, хто близький до Партії регіонів, тоді матимем чітку відповідь. Політична мотивація у цих арештах, безумовно, є», - вважає професор Гарань.

На думку директора фундації «Відкрите суспільство» Юрія Сиротюка, нинішнє кримінальне переслідування урядовців Тимошенко має багато спільного з ситуацією довкола 5 каналу і ТВі.

«Ситуація дуже схожа. Зрозуміло, що коли 5 канал і ТВі отримували частоти на мовлення, там не все було в порядку, не все відповідало букві закону. Зрозуміло і те, що зараз ми маємо корумповану систему управління державою. І у будь-якого українського чиновника – у будь-якого – можна знайти елементи корупційних дій. Ми всі розуміємо, що у нас не святі чиновники. І що всі люди – дотичні до «жирних» посад Нафтогазу чи майна Міністерства оборони – так чи інакше ходять босими ногами по лезу. Бо влада в Україні корупційна наскрізь. У нас, на жаль, ніхто і ніколи не боровся з корупцією. І за бажання в кожного чиновника податківець знайде якісь корупційні механізми. А те, що пошуки сьогодні зосередились навколо бютівців... Зрозуміло, що тут можна щось нарити, і риють на тих, хто сьогодні перший стоїть у лавах опозиції. Бо які б не були претензії до Блоку Юлії Тимошенко, але це та політична сила, яка поки що концентрує навколо себе найбільший опозиційний ресурс і має найбільшу довіру опонентів влади. Тому, зрозуміло, б’ють по них», - вважає Сиротюк. Як наголосив експерт:

«Чиновники уряду Тимошенко, як і інших українських урядів, були не безгрішними, але вибіркова боротьба з корупцією – це не є боротьба з корупцією, а це є стовідсоткове зведення політичних порахунків».

Розсилка

Відео - найголовніше

Еліз Стефанік - кандидатка в посли США в ООН. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG