Спеціальні потреби

Говорячи про Україну, Обама добрав слова, які спантеличили експертів, законодавців США


Президент США Барак Обама в історичному зверненні до Сенату та Палати представників США (промова "Про стан держави"), яке стало останнім для нього на посаді, відзначив підтримку України з боку Америки, як приклад розумного лідерства Вашингтона у світі.

"Лідерство - це осмислене використання військової сили, та уміння вести за собою світ у справах, які є благородними. Це означає і вміння бачити закордонну допомогу, яку надають США, як частину нашої нацбезпеки, а не форму благодійності. Коли ми очолюємо майже 200 країн у найамбітнішій угоді в історії з приводу змін клімату - це допомагає і вразливим країнам, і захищає наших дітей. Коли ми допомагаємо Україні захищати її демократію, або Колумбії - вийти із війни, яка тривала десятиріччями, це посилює міжнародний порядок від якого ми залежимо", - відзначив Обама у промові, з повним текстом якої можна ознайомитись на сайті CNN.

Президент США буквально заявив, що "Росія ... витрачає значні ресурси на підтримку України та Сирії"

Більша частина промови Обами була присвячена внутрішній політиці США: зростанню економіки, викликам перед краною, освіті, імміграції, реформі охорони здоров'я, подоланню соціальної нерівності, відповідальності найбагатших, розвитку підприємництва та науки, використанню технологічного прогресу на важливості співпраці між республіканцями та демократами, екології та ін.

Між тим частина промови стосувалась закордонної політики. Президент США, серед іншого, звернув увагу на новий характер лідерства Америки (яка, за його словами, не повинна бути "світовим поліцейським", чи намагатись полагодити кожну країну, яка занурилась у кризу - прим. ГА), важливість подолання ІДІЛ та ін.

При цьому Обама закликав до того, щоб долаючи міжнародні та внутрішні виклики, політики США не зраджували принципи, які є основою Америки: забезпечення рівних можливостей для досягнення успіху для усіх громадян США, відсутність дискримінації за расовою, чи релігійною ознакою.

Обама назвав США найзначнішою військовою потугою у світі та заявив, що жодна країна не може навіть наблизитись до США за силою збройних сил

Обама також назвав США найзначнішою військовою потугою у світі та заявив, що жодна країна не може навіть наблизитись до США за силою збройних сил.

Говорячи про загрози, які постали перед США та світом, Обама згадав і Росію та її дії в Україні. При цьому вибір президентом слів щодо України викликав справжній сплеск активності в експертному середовищі.

"У сьогоднішньому світі, нам загрожують не так "імперії зла", як країни, які розвалюються на очах. Близький Схід проходить через період трансформації, який триватиме покоління, але має коріння у конфліктах з тисячолітньою історією. Від перехідного етапу в економіці Китаю розходять хвилі по цілому світу. Росія, у час коли її економіка падає, витрачає значні ресурси на підтримку України та Сирії - країн, які виходять з орбіти її впливу. А міжнародна система побудована нами після Другої світової ледь порається із цією новою реальністю", - заявив Барак Обама.

Even as their economy contracts, Russia is pouring resources to prop up Ukraine and Syria – states they see slipping away from their orbit
Той самий пасаж про Україну

Отже президент США буквально заявив, що "Росія ... витрачає значні ресурси на підтримку України та Сирії".

Мовою оригіналу це звучить так : Even as their economy contracts, Russia is pouring resources to prop up Ukraine and Syria – states they see slipping away from their orbit.

Для носіїв мови та експертів-міжнародників ця фраза виявилась загадкою.

Деякі оглядачі поспішили припустити, що використання саме таких слів Обамою є просто наслідком недогляду у складному процесі редагування промови.

"Обмовка щодо України не здивує тих, хто пройшов через багатошарову перевірку, щоб особисто бути присутнім на виступі Обами. Це не просто - стиснути закордонну політику США до 4-5 абзаців", - пише Ендрю Вайс, віце-президент аналітичнго центру Carnegie Endowment.

Вайс також додав, що Обама напевне мав на увазі позику Путіна Януковичу, за яку Україна зараз, здається, судитиметься із Москвою.

Втім критично налаштовані оглядачі, здається, радо вхопились за буквальний текст промови президента, як предмет для далекосяжних висновнків про політику США щодо України загалом.

"Це просто сором", - твітує про добір слів Обамою Кейсі Мічел, дописувач видань Politico та Diplomat.

"Може через те, що він так вважає він і блокував підтримку озброєння України за яку виступали провідні представники його кабінету - Байдена, Керрі, Картера (міністр оборони", - розвиває свою думку Мічел.

Чимало оглядачів взагалі дійшли висновку, що слова Обами можна тлумачити так буцімто він вважає Україну "державою-клієнтом", тобто утриманкою, або сателітом Росії.

"Україна - наш союзник, а не "держава-клієнт" Росії, пане Президенте! Те, що президент назвав нашого друга та союзника Україну "державою-клієнтом" Росії вказує на тривожний брак розуміння геополітичних реалій", - обурився конгресмен-республіканець Пітер Роскам.

"То Україна тепер держава-клієнт Росії?", - твітує Джемі Кірчик, відомий послідовним викриттям Кремля, висвітленням кризи в Україні та критикою закордонної політики чинного президента США.

Втім обмовка Обами привернула увагу тих, кого не можна запідозрити в надто критичному ставленні до Обами.

"Це так обмовився? Бо Москва точно намагається дестабілізувати Україну", - поправляє президента США Крістофер Міллер з впливового видання Mashable.

"Я думаю Україні не сподобається, що її назвали державою-клієном Росії", - твітує декан школи дипломатичної служби в American University, Джим Ґолдґеєр.

На фразу звернув увагу і колишній посол США в Україні Стівен Пайфер.

"Дивні слова. Бо більше схоже, що Москва витрачає ресурси на те, щоб дестабілізувати Україну", - твітує він.

Пайфер також висловив думку, що добір слів президентом США став наслідком помилки спічрайтера.

А Майкл Вайс, редактор видання The Daily Beast, відомий експерт з української кризи, знайшов у словах Обами зерно істини.

"Ну, у певному сенсі, він правий. Росія таки вливає гроші у підтримку певної версії України...", - твітує експерт.

Між тим інші коментатори та ЗМІ взагалі назвали частину промови Обами, яка стосувалась зовнішньої політики слабкою.

Окремі дотепники припустили, що Обама не знає історії регіону і міг би з таким же успіхом назвати винуватцем нинішніх конфліктів біблійного царя Вавилона

Вони, наприклад, звернули увагу, що Обама переплутав СРСР з Росією (заявив, що росіяни запустили супутник у космос - прим. ГА) та відзначив, що нинішні конфлікти на Близькому Сході мають "тисячолітнє" коріння.

Критики, які звернули увагу на цю репліку Обами, відзначили, серед іншого, що навіть провідна релігія регіону іслам не має настільки тривалої історії.

Окремі дотепники навіть припустили, що Обама не знає історії регіону і міг би з таким же успіхом назвати винуватцем нинішніх конфліктів біблійного царя Вавилона Навуходоносора.

"Чесно кажучи, між добором Обамою слів про Близький Схід та його словами про те, що Україну підтримує Росія, вистачало слабких місць у частині промови про закордонну політику", - твітує вже згаданий Крістофер Міллер з Mashable.

Дивіться також: Експерт, з якою хоче судитись ГПУ, має до Шокіна ті ж претенції, що Байден, Пайєтт та українці

Експерт, з якою хоче судитись ГПУ, має ті ж претенції, що Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:06 0:00

Відео - найголовніше

Спікер Майк Джонсон представив план допомоги Києву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:03 0:00
XS
SM
MD
LG