Спеціальні потреби

Обамі вже дорікнули Україною, Іраном, Росією перед його історичною промовою


О 9-й вечора за місцевим часом (4-й ранку за Києвом) президент США Барак Обама звернеться до Сенату та Палати представників США із щорічною промовою "Про стан держави", яка стане останньою для нього.

"Голос Америки" буде вести пряму Twitter трансляцію події, перекладаючи для українських читачів головні тези виступу президента США - слідкуйте за нашими на @chastime. Водночас на сайті "Голосу Америки" можна буде дивитись відео трансляцію виступу англійською мовою.

Очікується, що в останній для себе промові "Про стан держави" Обама торкнеться головних здобутків свого президентства та окреслить бачення цілей останнього року на посаді.

Так за інформацією ABC News, Барак Обама присвятить значну частину своєї промови необхідності "полагодження політичного процесу", що по суті означає критику Республіканської партії, яка часто виступала гальмом ініціатив Барака Обами, які республіканці - зі свого боку- вважають неконструктивними.

Відповідно до наведених ABC News витримок із майбутньої промови Барака Обами, президент говоритиме, що світ переживає час стрімких змін, які несуть як нагоди для американців так і загрози. На думку президента США, Америка зможе використати собі на благо нові реалії сьогодення, лише за умови, якщо "матиме раціональні, конструктивні політичні дебати", "якщо полагодить політичний процес".

Краща якість політичного процесу не означає, що ми маємо в усьому погоджуватись

"Майбутнє, якого ми прагнемо - з можливостями та безпекою для наших родин; із зростаючим рівнем життя та зеленою, мирною планетою для наших дітей - це цілком досяжна мета. Але лише, якщо всі ми працюватимемо разом. Це може здійснитись лише, якщо ми спроможемось та раціональні конструктивні політичні дебати",- цитує поширений Білим домом текст ABC News.

"Краща якість політичного процесу не означає, що ми маємо в усьому погоджуватись. Це велика країна, з різними регіонами, настроями та інтересами. Це одна з наших сильних сторін. Засновники США розподілили владу між штатами та різними гілками влади та очікували, що ми будемо сперечатись, як це і відбувається, з приводу розміру та структури уряду, питань торгівлі та закордонних відносин, з приводу значення свободи та питань безпеки. Але демократія вимогає існування базових поєднуючих зв'язків між громадянами", - йдеться в іншій частині промови заздалегідь поширеній прес-службою Білого дому.

Щонайбільше Обама побіжно згадає Україну. Головну увагу буде приділено домашнім темам: імміграції, обігу зброї

Пасаж про необхідність "базових поєднуюих зв'язків" може бути випадок вбік республіканців загалом та агресивної риторики конесервативного крила партії, яке активно критикує численні ініціативи Білого дому - у галузі охорони довкілля, охорони здоров'я, контролю обігу вогнепальної зброї та ін. - як зазіхання на основоположні цінності США.

Росія вдерлась в Україну, якій президент США відмовляється надати летальні озброєння для самозахисту
Джон Маккейн

Але чи буде Барак Обама говорити про кризу в Україні та роль у ній Росії?

За кілька годин до початку виступу президента США "Голос Америки" через Twitter адресував це питання цілому ряду провідних експертів.

На час написання даного тексту, ми отримали відповідь лише від Олександра Кларксона, викладача Королівського коледжу у Лондоні.

"Щонайбільше Обама побіжно згадає Україну. Головну увагу буде приділено домашнім темам: імміграції, обігу зброї", - відзначив експерт.

Незначна кількість відповідей від експертів на наше питання також може свідчити про згоду із позицією Кларксона.

Втім вже очевидно, що можлива відсутність тематики України у промові президента США не лишиться без уваги республіканців, які за традицією вже за кілька хвилин після завершення промови "Про стан держави" публікують свою відповідь.

Коли Америка робить крок назад, Іран та Путін роблять крок уперед, як і ІДІЛ

На це вказують заяви зроблені провідними республіканцями за кілька годин до запланованого початку виступу Барака Обами.

Лідер республіканської більшості у Конгресі Кевін Маккарті в ефірі каналу Fox сьогодні вже заявив:

"Коли Америка робить крок назад, Іран та Путін роблять крок уперед, як і ІДІЛ".

Політик також відзначив, що Барак Обама "не тямить у тонкощах закордонної політики".

А сенатор-республіканець Джон Маккейн, який очолює Сенатський комітет у справах збройних сил прямо дорікнув Обамі у недостатній підтримці України та недооцінці загрози з боку Росії.

"Президент казав, що «холодна війна» закінчилась та насміхався із Мітта Ромні (офіційний кандидат від Республіканської партії на попередніх виборах президента - прим. ГА). А Росія вдерлась в Україну, якій президент США відмовляється надати летальні озброєння для самозахисту. Отакий його політичний спадок", - відзначив політик у Твіттер.

Втім далеко не Україна може стати головним докором з боку політичних конкурентів та американської громадськості президенту США після завершення його промови.

У вівторок увечері стало відомо про затримання Іраном 2-х човнів ВМС США у Перській затоці із 10-ма військовими моряками. На час написання матеріалу повідомлялось, що американські човни втратили керування і незаплановано зайшли у територіальні води Ірану.

Повідомлення про затримання моряків США військовими Ірану викликало шалений ажіотаж у ЗМІ та серед політичних коментаторів.

На думку багатьох із них, ця подія може кинути тінь на сьогоднішню промову Обами, адже останній вважає укладення ядерної угоди із Іраном одним із головних здобутків свого президентства та, як очікується, може згадати її у своїй сьогоднішній промові. Затримання Іраном моряків США також вписується у цілу серію агресивних кроків з боку Тегерану, серед яких було і проведення ракетних стрільб поблизу американських військових кораблів у Перській затоці.

Хоча на думку деяких оглядачів затримання моряків США Іраном у своїх територіальних водах (за останньою інформацією - прим. ГА) вписується у нормальну практику (деякі коментатори заявляли, що свого часу іранські гелікоптери приземлялись на американські кораблі через технічні несправності та ін.), загалом у багатьох викликала обурення заява екс-речниці Білого дому Джен Псакі в ефірі Сі-Ен-Ен про те, що у сьогоднішній промові Обама не торкнеться долі моряків США в Ірані.

Натомість у Білому домі заявили, що встановили голосовий зв'язок із затриманими моряками і що їх звільнення Іраном заплановано та ранок.

У мене більше оптимізму з приводу майбутнього США, ніж коли мене ще 29-річним юнаком було обрано до Сенату США
Джо Байден, віце-президент США

Ці події, здається, на впливають на позитивний настрій головних осіб Білого дому. На офіційному Facebook Барак Обами перед промовою було оприлюднено наступні слова віце-президента США Джозефа Байдена:

"У мене більше оптимізму з приводу майбутнього США, ніж коли мене ще 29-річним юнаком було обрано до Сенату США".

А офіційний Твіттер Білого дому зараз рясніє повідомленнями про головні акценти промови та відео про підготовку до неї.

Дивіться також: Про можливість заробляти на експорті до США мало знають в Україні - посол

Про можливість заробляти на експорті до США мало знають в Україні - посол. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:05 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG