Спеціальні потреби

Компроміс зі злом: правозахисники засудили відкликання Україною підпису на захист уйгурів


На фото: церемонія відзначення 100-річчя КПК
На фото: церемонія відзначення 100-річчя КПК

Устоличному центрі масової вакцинації 7 днів на тиждень приймають киян. І кожного дня людно. Щеплять вакциною CoronaVac, привезеною з Китаю.

У Піднебесній є вакцини від коронавірусу, Україна їх відчайдушно потребує. На цьому тлі виникають дивні колізії, з епідемією COVID-19 ніяк не пов’язані.

22 червня Україна, разом із десятками інших держав, підписала заяву ООН про порушення прав уйгурів у Китаї. А 24 червня відкликала підпис, без пояснення причин.

Китай натиснув на Україну, пригрозивши зупинити постачання вакцини від коронавірусу

Дипломатичний скандал почав розгоратися після повідомлень у ЗМІ про те, що Китай натиснув на Україну, пригрозивши зупинити постачання вакцини від коронавірусу. Пекін це повідомлення спростував. Офіційний Київ мовчить.

«Тему не коментуємо», - сказали «Голосу Америки» у Міністерстві закордонних справ у відповідь на наш лист із проханням пояснити, чому знято підпис під заявою на захист уйгурів.

«Китайці піймали Україну на слабкості, - тлумачить ситуацію директор Інституту світової політики Євген Магда. - Очевидно, вони добре розуміли те, що в масовій вакцинації ставка робиться саме на CoronaVac. Це на сьогоднішній день основна вакцина на нашому ринку».

Це не що інше, як компроміс зі злом

«Це не що інше, як компроміс зі злом», - коментує відкликання підпису під заявою ООН голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров. За його словами, «Україна фактично знехтувала принципами, коли піддалася на шантаж авторитарного режиму Китаю».

Правозахисники обурюються. І чим довше мовчить українська влада, тим гірші це породжує підозри. Ставкою у китайському шантажі могли бути не тільки і не стільки вакцини, - припускають експерти. І вказують на нову угоду, підписану між урядами України і КНР 30 червня, про співпрацю в реалізації великих інфраструктурних проєктів. Мільярдні кредити на пільгових умовах даватиме Піднебесна.

"Китай буде розбудовувати в Україні всі дороги, всі транспортні магістралі, дорожні хаби, транзити і залізницю", - пояснює зміст угоди головний координатор Українського центру вільного Гонконгу​ Артур Харитонов.​

я вбачаю в цьому глобальний розворот у бік КНР

Як наголошує експерт, останнім часом Україна підписує з комуністичним Китаєм угоду за угодою. Домовляється про взаємний безвізовий режим. А українські політики беруть участь у відзначеннях 100-річчя Китайської компартії, у помпезних презентаціях книг її очільника Сі Цзінь Піна.

Артур Харитонов
Артур Харитонов

«Китай тисне щодо своєї геополітичної присутності в Україні. І йдеться не про одну мільярдну угоду, а про цілий спектр угод в освіті, науці, культурі, у військовій співпраці, бо Україна випускає комуністичних офіцерів у наших вишах. Про спільний культурний простір з Китаєм, який анонсував нинішній міністр культури Ткаченко. Тобто я вбачаю в цьому глобальний розворот у бік КНР», - сказав Харитонов "Голосу Америки".

зняття підпису на захист переслідуваних в Китаї уйгурів може бути лиш першою ластівкою


За словами експерта, причина банальна. Якщо Захід дає гроші під реформи, Китай цього не вимагає. А коли так – зняття підпису на захист переслідуваних в Китаї уйгурів може бути лиш першою ластівкою.

«Принципами нехтувати не можна. Це тільки почни. Далі буде ще гірше", - застерігає Євген Захаров.

Євген Захаров
Євген Захаров

За його словами, "Якщо Україна так себе поводить, то чим нинішня влада відрізняється від режиму пана Януковича, який оці 16 мільярдів доларів, які йому в Росії пообіцяли, він відмовився від Договору про Асоціацію з ЄС?"

Правозахисні організації України вимагають від влади поновити підпис під заявою ООН на підтримку уйгурів.

Уйгурський народ потерпає від геноциду, який може бути прирівнений до Голокосту або Голодомору


Як каже Артур Харитонов з Українського центру вільного Гонконгу, «Уйгурський народ сьогодні потерпає від геноциду, який може бути прирівнений лише до Голокосту або Голодомору. Це один з найбільш жахливих геноцидів в історії людства. Понад 2 мільйона людей знаходяться в концтаборах. Ідеться про примусову стерилізацію. Ідеться про зачищення уйгурів від їхньої культури, мови, традицій. І Україна, яка сама пережила геноцид-Голодомор і депортацю кримських татар, яка сьогодні переживає агресію і окупацію, - раптом відмовляється від підтримки уйгурів!»

Євген Магда
Євген Магда

Як додає Євген Магда з Інституту світової політики, "Ми втратили обличчя. Не можна закликати боротися за права людини на власній окупованій території, і при цьому давати задню в ситуації, коли порушуються права людини в Китаї. Подвійні стандарти в дотриманні прав людини - найгірше, що може бути".

Правозахисники наполягають – Україна мусить визначитися. Або вона поділяє цінності вільного світу, на яких побудовані Євросоюз і НАТО, куди Україна прагне, - або підтримує авторитарні режими.

«Не можна тут бути «поміж крапельками», - наголошує Євген Захаров. - Україні треба обрати. Або вона стоїть на сторожі прав людини і громадянських свобод разом із світовими демократіями, або втягується в орбіту тяжіння авторитарних диктатур».

Дивіться також: НАСА залучає студентів до розробки скафандрів для польотів на Марс

НАСА залучає студентів до розробки скафандрів для польотів на Марс. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG